Hepsi okumuş çocuklar!Ali Sami Yen Stadı'ndaki 10 bin koltuğun söküldüğü maçta, polis de çok zor anlar yaşadı.

Fotoğraf: Yaşar Saygı


Derbide yedi tutuklu

Galatasaray-Fenerbahçe maçında olay çıkaranların çoğu hali vakti yerinde, okumuş yazmış takımından çıktı. Tutuklanan yedi kişiden biri, bir şirketin bayiliğini, diğeri üst düzey yöneticilik yapıyor. Gözaltına alınanların çoğu da üniversite mezunu.

İSTANBUL - 'Futbol alt sınıfın sporudur'. Malum bu çok eski tez, seyirci profiline ilişkin bir veriyi de dillendirmektedir. Madem alt sınıfın sporu, tribünlerde olay çıkaranlar da alt sınıfın öfkesini yansıtmakta ve meseleye hep şiddetle yaklaşmaktadır. Ne var ki son olaylı Galatasaray-Fenerbahçe derbisi, bu tezin artık geçerli olmadığını gösteriyor. Dün, karşılaşma öncesi, esnası ve sonrasında Ali Sami Yen tribünlerinde meydana gelen olaylara ilişkin gözaltına alınan 15 kişi, adliyeye sevk edildi. Derbi maçtaki olayların ardından gözaltına alınarak İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü'ne getirilen Ertan Y., Mahmut T., Yılmaz T., Murat A., Gökhan G., Zafer E., Süleyman A., Sinan B., Cahit M., Gökhan O., Fatih B., Çağatay G., Uğur K., Hakan E. ve Can T. Emniyet'teki sorgularının ardından Şişli Adliyesi'ne gönderildi. Savcılıktaki sorgularının ardından 'devlet malına zarar vermek' ve 'polise mukavemette bulunmak suçlarından tutuklanmaları talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edilen 15 kişiden Mahmut T., Uğur K., Çağatay H., Gökhan O., Sinan B., Ertan Y., Cahit M., tutuklanırken kalan sekiz kişi serbest bırakıldı.
Şirket sahibi de var
Çoğunluğu üniversite mezunu olduğu bildirilen şüpheliler arasında bulunan Yılmaz T. ve Süleyman A.'nın, yedi yıl önce Galatasaray ile Leeds United takımları arasında oynanan UEFA Kupası yarı final ilk karşılaşması öncesi Taksim'de çıkan ve iki İngiliz taraftarın ölümüyle sonuçlanan olaylara ilişkin dava kapsamında yargılandıkları belirlendi. Ayrıca, polise sandalye ile vurduğu tespit edilen Ertan Y.'nin gazete dağıtım bayiliği yaptığı, Mahmut T.'nin de alüminyum şirketi sahibi olduğu anlaşıldı. Tutuklanan iki isimden Ertan Y. savunmasında "Kargaşa sırasında gözlüğümü düşürdüm. Kendimi korumak için elime koltuk parçasını aldım. Olanları tam olarak hatırlamıyorum" ifadelerine yer verdi. Mahmut T. ise "Tribünlere gaz atılınca ortalık duman oldu. Herkes birbirinin üzerine yürüyordu. Kendimi korumak istedim" diyerek kendini savundu.
Polis yetkilileri, olaylarda yaralanarak İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılan polis memuru Ürfet Çabuk'un gözünde yüzde 80 görme kaybı oluştuğunu ve dün ameliyat olduğunu belirttiler.
Öte yandan İçişleri Bakanı Osman Güneş, Galatasaray-Fenerbahçe maçında yaşananların sıradan olaylar olmadığını belirterek, bu tür olayların yaşanmaması için herkesin elinden geleni yapması gerektiğini söyledi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün Vatan Caddesi'ndeki yerleşkesine gelerek kentteki asayiş olaylarına ilişkin brifing alan Güneş, Emniyet'ten ayrılırken basın mensuplarının, Galatasaray ile Fenerbahçe arasında yapılan karşılaşmada çıkan olaylara ilişkin sorularını yanıtladı.
Bakan Güneş, meydana gelen olayların ülke imajını olumsuz yönde zedeleyen olaylar olduğunu, konuyla ilgili tedbir almak durumunda olan tarafların belli olduğunu ifade ederek şöyle konuştu: "Sadece çok çirkin bir olay olduğunu söylememiz yetmemektedir. Kaldı ki bu son olayda, güvenlik güçleri elinden gelen gayreti göstermiştir. Futbol kulüplerimiz de ellerinden geleni yapmalıdır."
Güneş, bu tür olayların meydana gelmemesi için tarafların bir araya gelmesi ve alınması gereken tedbirleri değerlendirmesi gerektiğini de ifade ederek, "Herkesin sağduyulu davranıp ve taşın altına elini koyup bir işbirliği içerisine girmesi lazımdır" dedi.
'Sıradan olaylar değil'
İçişleri Bakanı Güneş, bir gazetecinin, "Olaylardan önce ön hazırlık yapıldığına dair bir bilgi olup olmadığını" sorması üzerine de şöyle dedi:
"Olayları herkes gördü, izledi. Valimizin açıklaması oldu. Bu olayları çok iyi değerlendirir, tahlil ederseniz çok sıradan olaylar olmadığı
açıktır. Birtakım ön hazırlıkların olduğu anlaşılıyor. Bundan sonra bu
olayların tekerrür etmemesi için ilgili tarafları bir araya getirerek çözümler üretmeye gayret edeceğiz."