'Her yer Cizre her yer direniş' tezahüratına ceza

'Her yer Cizre her yer direniş' tezahüratına ceza
'Her yer Cizre her yer direniş' tezahüratına ceza
Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK), Amedspor ile Karaman Belediyespor arasında Diyarbakır'da oynanan Türkiye Kupası maçında, 'Her yer Cizre her yer direniş' tezahüratı yapılması gerekçesiyle Amedspor Kulübü'ne "idelojik propaganda"dan 20 bin lira para cezası verdi.

DİYARBAKIR - Diyarbakır'da 22 Eylül'de Amedspor ile Karaman Belediyespor arasında oynanan ve ev sahibi takımın 2-1 kazandığı Ziraat Türkiye Kupası maçında, seyircilerin karşılaşmanın 65 ve 66 dakikalarında attıkları, "Her yer Cizre her yer direniş" tezahüratı nedeniyle Amedspor Kulübü para cezasına çarptırıldı.

Disiplin Kurulu, dün gerçekleştirdiği toplantıda, Amed Sportif Faaliyetler Kulübü'ne, "Karaman Belediyespor maçında taraftarlarınca ideolojik propaganda yapılması nedeniyle takdiren 20 bin lira para cezası verdi. Amedspor'a para cezasi verilmesine neden olan raporda, yaklaşık 800 kişilik taraftar grubunun maçın 65 ve 66 dakikalarında hep bir ağızdan, "Her yer Cizre, her yer direniş" diye slogan attıkları belirtildi.

Karara tepki gösteren Amedspor Kulübü Basın Sözcüsü, Avukat Haldi Soran Mızrak, karara Tahkim Kurulu'nda itiraz edeceklerini söyledi.

Soran, "Biz adımızı Amedspor olarak değiştirdiğimiz günden beri Futbol Federasyonu tarafından çeşitli sıkıntılarla karşılaşıyoruz. Daha önce formamızda bulunan sarı renk yüzünden sorun çıkarıldı. Şimdi ilk kez ideolojik propagandadan ceza veriliyor. Altyapı takımlarımızın liglere katılımında güvenlik gerekçe gösterilerek sıkıntılar çıkarılıyor. Biz tebliğ eden karara itiraz edeceğiz" dedi. Ferit ASLAN (DHA)