Her yol 'tekrar'a çıkacak

Fenerbahçe-Çaykur Rizespor maçında Ali Aydın'ın Victoria'ya gösterdiği ikinci sarı karta rağmen, oyuncuyu ihraç etmemesi nedeniyle başlayan tartışma giderek büyüyor.
Haber: CEMAL ERSEN / Arşivi

ANKARA/İSTANBUL - Fenerbahçe-Çaykur Rizespor maçında Ali Aydın'ın Victoria'ya gösterdiği ikinci sarı karta rağmen, oyuncuyu ihraç etmemesi nedeniyle başlayan tartışma giderek büyüyor. Futbol Federasyonu İcra Kurulu bugün yapacağı toplantıda konuyu masaya yatıracak. Olayı değerlendirecek kurul, sarı kart olayının, kural ya da hakem hatası olduğuna karar verecek. Yurt dışında bulunan Başkan Haluk Ulusoy'un dönmemesi halinde, toplantı yarına erteleyecek. Maçın tekrarına karar verilirse karşılaşma, kurulun belirleyeceği ileri bir tarihte oynanacak.
Federasyon yönetiminin, büyük bir ihtimalle maçın tekrarına sıcak baktığı belirtilirken, Merkez Hakem Kurulu da konuyla ilgili olarak UEFA'dan görüş isteyecek. MHK'nın, farklı ülkelerdeki farklı uygulamalar nedeniyle UEFA'dan görüş istemeyi kararlaştırmasına rağmen, 2001-02 sezonunda yapılan Lokomotif Moskova-Tirol Şampiyonlar Ligi üçüncü ön eleme maçında gelişen örnek olay nedeniyle maçın tekrarından yana tavır bildireceği öğrenildi.
'Numara silinmiş'
MHK tartışmalı geçen maçın hakem ve gözlemci raporlarını değerlendirdi. Kurul, Victoria'nın pozisyonunda hakem hatası olduğu konusunda görüş birliğine vardı. Ali Aydın da faksla gönderdiği raporunda, sarı kart üzerindeki Vicrotia'ya ait 14 forma numarasındaki 1 rakamının silindiğini, "Bu hatanın ardında bir kasıt yoktur" ifadelerini kullandı. Dördüncü hakem Oktay Demiray ile kıdemli yardımcı hakem Erhan Sönmez'in de raporlarını inceleyen MHK, bugün federasyona iletilmek üzere bir rapor hazırladı. MHK'nin Ali Aydın'ın kural hatası değil, hakem hatası yaptığı yolunda bir görüş belirteceği, dördüncü ve yardımcı hakemin asgari dörder hafta dinlendireceği, saha içindeki gözlemci Mekki Keskin ile ilgili olarak da inceleme başlatacağı açıklandı.
Koray'a ceza geliyor
85. dakikada Ali Aydın'ın çıkardığı sarı kartın Victoria'ya değil kendisine gösterildiğini açıklayan Çaykur Rizesporlu Koray'ın centilmenliğe aykırı hareket ve kamuoyunu yanıltmak iddiası ile disiplin kuruluna sevk edileceği kaydedildi. Koray, suçlu bulunduğu takdirde Disiplin Kurulu talimatının centilmenliğe aykırı hareket başlıklı hükmüne göre asgari üç maç ceza alabilecek. Olayı değerlendiren Çaykur Rizespor Başkanı Ekrem Cengiz, "Fenerbahçe galip gelseydi olay bu kadar büyütülmezdi. Maçın 86. dakikasına gelinmiş, ben, puanımı almışım, şimdi kalan 4 dakika için bu karşılaşmanın tekrarı isteniyor. Bu durum çok
ayıp ve onur kırıcı bir olay" dedi.
Tekrarlanırsa ne olur?
Maçın tekrarı durumunda atılan goller ve karşılaşmada kartlar iptal edilecek. Victoria da bu maçta yine forma giyebilecek. Kurallar gereği yardımcı ve dördüncü hakem Aydın'ın uyarmadığı için hatalı bulundu. MHK, hakem ve gözlemci raporları doğrultusunda federasyona rapor verilecek. Hukuk kurulu mevcut talimatlara değerlendirecek ve görüşünü federasyona iletecek. İcra kurulu da bu değerlendirmeler doğrultusunda nihai kararını verecek. Eğer maç iptal olursa maçı büyük ihtimalle başka bir hakem üçlüsü yönetecek. Ellerinde bilet olan taraftarlar da maça ücret ödemeden girebilecek. Ayrıca Rize ve Fenerbahçe kulüplerinin maç için yaptığı harcamalardan federasyon sorumlu olacak.