Herkes Brezilya bileti peşinde!

Herkes Brezilya bileti peşinde!
Herkes Brezilya bileti peşinde!
2014 Dünya Kupası elemelerinde Avrupa dışında da heyecan tam gaz sürüyor. Dilerseniz son duruma bakalım.

( SPOR SERVİSİ) - 2014 Dünya Kupası elemelerinde Avrupa dışında da heyecan devam ediyor. Elemelerde son durum şöyle:


ASYA (AFC)İran, Güney Kore, Japonya ve Avustralya Dünya Kupasına gitmeyi garantiledi. Elemeleri beşinci olarak tamamlayan Ürdün, Güney Amerika beşincisiyle baraj maçı oynayacak.

AFRİKA (CAF)Grup aşamasını lider bitiren 10 takım birbirleriyle eşleşti. Çift maçlı eleminasyon sistemine göre yapılacak bu tur sonrası 5 takım Brezilya vizesi alacak. İlk maçlar 12-15 Ekim, rövanşlar ise 16-19 Kasım tarihlerinde oynanacak. Bu turda eşleşmeler şöyle:
Fildişi Sahili-Senegal
Etiyopya-Nijerya
Tunus-Kamerun
Gana-Mısır
Burkina Faso-Cezayir

KUZEY VE ORTA AMERİKA (CONCACAF)6 takımın çift devreli lig usulüne göre karşılaştığı dördüncü turda son iki maça girilirken ABD ve Kosta Rika Dünya Kupası'na gitme hakkı kazandı. Üçüncü sıradaki Honduras'ın 11, dördüncü Panama ve beşinci Meksika'nın 8'er puanları bulunuyor. İlk 3 takım Dünya Kupası'na giderken, dördüncü, Okyanusya şampiyonu Yeni Zelanda ile baraj maçı oynayacak.
Kuzey Amerika'da son iki hafta maçları şöyle:
Bugün : Honduras-Kosta Rika, ABD-Jamaika, Meksika-Panama
15 Ekim: Kosta Rika-Meksika, Jamaika-Honduras, Panama-ABD

GÜNEY AMERİKA (CONBEMOL)Ev sahibi Brezilya direkt katıldığı için bu kez 9 takımla oynanan Güney Amerika elemelerinde şu anda 29 puanla lider durumda bulunan Arjantin Dünya Kupası'na garantiledi. Tangocular'ı sırasıyla Kolombiya (26), Şili (24), Ekvador (22), Uruguay (22) ve Venezuela (19) takip ediyor. İlk 4 takım direkt kupa bileti alırken beşinci ekip Asya beşincisiyle baraj maçı oynayacak. Altıncı sıradaki Venezuela, tek maçı kaldığı için oldukça az şansa sahip. Peru, Bolivya ve Paraguay daha önceden havlu attı.
Bu gecenin programı şöyle:
Kolombiya-Şili
Ekvador-Uruguay
Venezuela-Paraguay
Arjantin-Peru

OKYANUSYA (AFC)İki tur üzerinden yapılan elemeler sonrası Yeni Zelanda şampiyon oldu ve şimdi CONCACAF'tan gelecek rakibini bekliyor.