Herkes gider İsinbayeva kalır

Herkes gider İsinbayeva kalır
Herkes gider İsinbayeva kalır
Haber: EMİR İNCEGÜL / Arşivi

Dünya Atletizm Şampiyonası’na ev sahipliği yapan Moskova’daki Luzhniki Stadyumu, salı gecesi Yelena İsinbayeva’nın performansıyla büyülendi. Tüm zamanların en iyi kadın sırıkla atlamacısı olarak gösterilen ancak son dönemde aldığı sonuçlarla “İsinbayeva bitmiş” dedirten Rus yıldız, müthiş kariyerinin belki de en önemli sınavlarından birini verip herkesten tam puan aldı.
Luzhniki Stadı’ndan çıta 4.89’a yükseltildiğinde yarışan üç atlet kalmıştı; İsinbayeva, son olimpiyat şampiyonu Amerikalı Jennifer Suhr ve Kübalı Yarisley Silva. İsinbayeva ilk hakkında çıtayı aşınca, önce sevindi sonra da tüm yarışma boyunca yaptığı gibi yine havlunun altına girip oturdu, yattı. Günlerdir metrolarda “Büyük düello; İsinbayeva vs. Suhr” şeklinde anons edilen kapışmanın Amerika ayağı Suhr, üç hakkında da çıtayı geçemedi ve teslim oldu. Tribünler ve İsinbayeva, aynısını Silva’dan da beklemeye başlamıştı. Silva atlayışını yapmaya hazırlanırken havlunun altından çıkıp, ‘yalandan’ açma-germe hareketleri yapan İsinbayeva, Silva’yı sırtı dönük beklemeye başladı. Çıta düşüp, tribünler coşunca bir yüz metreci gibi sprint yapan İsinbayeva, soluğu koçu Trofimov’un yanında aldı. Fotoğrafçılar en iyi kareyi yakalamaya çalışadursun, İsinbayeva önce şampiyonanın maskotunu, sonra da Suhr ve Silva’yı kucakladı.
Statta müsabakalar bitmişti ama assolistin programı sürüyordu. Hakemlerde konuşup, çıtayı 5.07’ye çeken İsinbayeva, kendisine ait dünya rekorunu deneyecekti. Tekrar havlunun altına girdi ve sessizliğe büründü. Sonra peş peşe üç deneme... En çok ikincisinde yaklaştı İsinbayeva çıtayı geçmeye ama başaramadı. Bir sevinç gösterisi de üçüncü denemeden sonra oldu. Zafer turu atan Rus yıldız, arka arkaya bir saatten fazla televizyonculara röportaj verdi. O arada İsinbayeva’dan imza kapabilen 3-5 kişiden biri olmanın haklı gururunu yaşayan ben, basın toplantısındaki yerimi alıyorum.
Röportajlar uzadıkça uzuyor, saat 12’yi geçiyor, metronun kapanışı için geri sayım başlıyor. Gece yarısı olmasına rağmen basın toplantısı çok kalabalık. Nihayet koruma ordusu eşliğinde kapıda görünen İsinbayeva, yumruk şov benzeri bir hareketle gazetecileri selamlıyor. Tarihi basın toplantısında İsinbayeva ‘emekliliğini açıklayacak mı?’ muammasına cevap veriyor: “Biraz ara verip, doğum yapacağım. Yaklaşık 18 ay spordan uzak kalacağım. Sonra ilk hedef Pekin 2015 Dünya Şampiyonası. Ardından programda Rio 2016 var. Döndüğümde işlerin nasıl gideceğine bakacağım ve ona göre karar vereceğim. Soçi’deki Kış Olimpiyatı’nın temsilcisi olacağım ve o tarihte muhtemelen hamile bir şekilde o görevi yürüteceğim. Bu dönemin nasıl geçeceğini düşünmüyor değilim. Yarışmaya, rekorlar kırmaya ve rekabete alışkın olan ben, kanepede oturup meyve yiyerek zaman geçireceğim.” İsinbayeva alkışlar eşliğinde salondan ayrılırken, biz de son metroyu yakalamak için depara başlıyoruz. Merak edenler için evet, metroyu yakaladık.