@gokhan_karatas

Herkes gitti bir tek o kaldı!

Herkes gitti bir tek o kaldı!
Herkes gitti bir tek o kaldı!
Claudio Taffarel, bir kez oyuncu, 2 kez de antrenör olarak Galatasaray'da çalıştı. İlk teklif aldığında Cimbom'dan bihaber olan eski kaleci, son 3 yılda 7 hoca gönderirken, kendisi Florya'daki görevine devam etti.
Haber: GÖKHAN KARATAŞ / Arşivi

Radikal.com.tr - Galatasaray yeni teknik direktörü Cesare Pandelli'ye kavuştu. Dün akşam saatlerinde Atatürk Havalimanı'na inen İtalyan çalıştırıcı, Başkan Ünal Aysal ile buluşmadan önce ilk olarak Florya Metin Oktay Tesisleri'nde kısa bir gezinti yaptı. Prandelli'yi Florya'da karşılayan isimler arasında, görevine devam edip etmeyeceği merak konusu olan A Takım Kaleci Antrenörü Claudio Taffarel de yer aldı.

Tecrübeli teknik adamın 'kalsın' dediği Sambacı, Parma'da 2002-2003 sezonunda çalıştığı Prandelli ile uzun süre sohbet etti ve oldukça samimi görüntüler verdi.

Galatasaray Prandelli'yi resmen açıkladı!


ÖNCE TERİM, SONRA MANCINI...

Prandelli döneminin resmen başlamasıyla birlikte, Taffarel adına oldukça ilginç bir tablo ortaya çıktı. Galatasaray taraftarlarının sevgilisi olan 48 yaşındaki Brezilyalı efsane, teknik kadrodaki ikinci serüveninde 2 teknik direktör ve 5 yardımcı antrenör eskitti.

Taffarel ile Galatasaray'ın birlikteliği 1998 yılında başladı. Dünya Kupası'nda sergilediği muhteşem performansın ardından Türkiye seferine çıkan efsane, 3 sezon kaldığı takımda 2 şampiyonluk yaşarken, UEFA Kupası'nı kaldıran efsane kadroda yer aldı. 2004-2005 sezonunda ise yardımcı antrenör olarak görev yapan Brezilyalı eski kaleci, 2011'de teknik direktör Fatih Terim'in isteğiyle Florya'ya bir kez daha geri döndü. Taffarel, 2.5 sene boyunca İmparator'un teknik ekibinde görev yaptı. Terim ile yardımcıları Ümit Davala ve Hasan Şaş'ın, geçtiğimiz sezonun 6. haftasında Galatasaray'dan ayrılmasına karşın Sambacı, yönetimin talebiyle kaleci antrenörü olarak çalışmayı sürdürdü.

Eylül 2013'te Roberto Mancini'ye 'hoşgeldin' diyen Claudio Taffarel'in, İtalyan hocayla beklenen kısa sürede yolları ayrıldı. Sezon sonunda sözleşmesi feshedilen tecrübeli çalıştırıcı, yardımcıları Attilio Lombardo ve Fausto Salsano ile birlikte Türkiye'den ayrıldı. Yardımcı Antrenör Tugay Kerimoğlu da yeni teknik kadroda yer almayacağı için istifa etti. 48 yaşındaki Brezilyalı antrenör ise yine görevini sürdürdü.

Aslında Taffarel döneminde giden isimler bunlarla sınırlı değil. Söz konusu sürede futbol takımından; performans uzmanları Ivan Carminati ile Scott Piri, kondisyoner Yasin Küçük, Analiz Uzmanı Metin Çakıroğlu, Sportif koordinatör Bülent Tulun (görevi değişti) ve Futbol İdari Koordinatörü Tomas Ujfalusi de ayrıldı.

Prandelli'nin transfer listesi


"GALATASARAY'IN ADINI DUYMAMIŞTIM"

Galatasaray efsanesi, kulüp televizyonuna verdiği bir röportajda, sarı-kırmızılı takıma transfer hikayesini şu sözlerle anlatmıştı:
"1998 Dünya Kupası'nda iyi ve karakterli bir performans sergilemiştim. Menajerim, Türkiye'den transfer teklifi geldiğini ilettiğinde şaşırdım. Doğrusunu söylemek gerekirse, Türk futbolu ve Galatasaray adına fikir sahibi değildim. Galatasaray'ı fazla duymamıştım. Menajerim iki gün İstanbul'da kaldı. Geri döndüğünde, İstanbul'un çok güzel bir şehir olduğunu, insanlarının sıcakkanlı olduğunu ve Galatasaray'ın üst düzey bir kulüp olduğu bilgisini verdi. Kararımı vermemde yardımcı olu. Kontratım bitene kadar Florya'da kaldım. Üst düzey başarılar kazandım. Galatasaray benim yuvam. Burada çalışsam da çalışmasam da Galatasaray kalbimin en özel yerinde kalacak."

Ujfalusi: 4. yıldız Prandelli ile gelecek