Hesaplaşma için bu maç mı seçildi?

Günün mana ve ehemmiyeti çok belli: 14 Şubat... Fenerbahçe seyircisi de 'biricik' sevgilisiyle, iki ay sonra Şükrü Saracoğlu'nda buluşmanın heyecanı içinde. Tribünlerde ellerinde güller, sevgilileriyle maça gelenler göze çarpıyor.

İSTANBUL - Günün mana ve ehemmiyeti çok belli: 14 Şubat... Fenerbahçe seyircisi de 'biricik' sevgilisiyle, iki ay sonra Şükrü Saracoğlu'nda buluşmanın heyecanı içinde. Tribünlerde ellerinde güller, sevgilileriyle maça gelenler göze çarpıyor. Oyun da son derece hızlı başlamış, hem Sarı-Lacivertliler, hem de konuk ekip neredeyse ilk bir dakika
içinde birer gol pozisyonu bulmuş bile. Ne var ki sahada bu güzellikler olurken birdenbire Migros Tribünü'nün üst tarafında bir grup seyircinin kendi arasında kavgaya giriştiği gözleniyor. Olaylar seri bir şekilde yatıştırılıyor, tribünler kendini maça verip bazen yenen gollere sinirlenip, bazen de atılan gollere coşuyor. Ama işin rengi maç bitiminde anlaşılıyor. Polisin de müdahale ettiği kavgada, altı kişi bıçakla çeşitli yerlerinden yaralanmış.
Bu kavganın Genç Fenerbahçeliler'le Esenler Grubu arasındaki yakın geçmişe dayanan husumetten kaynaklandığı düşünülüyor. Hatırlanacağı gibi sezon başında yönetimin uygulamalarını protesto eden Genç Fenerbahçeliler Grubu, başkan Aziz Yıldırım tarafından pasifize edilmeye çalışmış ve bu yönde ilk adım olarak da Esenler Grubu, Migros Tribünü'ne yerleştirilmişti. AZ maçında da bu gerilim meyvesini verdi ve bu kez bıçaklar konuştu. Bütün bunlar grupların iç meselesi olabilir ama işin yeri ve zamanı elbette düşündürücü. Daha önce İsviçre maçı sonrası çıkan olaylar dolayısıyla gözlerin üzerinde olduğu Saracoğlu Stadı'nda, bu kez tribünlerde, hem de yine uluslararası bir maç sırasında olayların çıkması, Türkiye'nin futbol kamuoyundaki imajına yeni bir halka daha ekleyecek. Bunun ötesinde üst aramasını atlatıp da tribünlere ulaşan bıçaklara ne demeli? Türkiye'nin her alanda şiddeti hissettiği bir dönemde, ülke huzurunun çok yakın bir zamanda işlenen bir cinayetle yerle bir olduğu bir ortamda, tribünler yine kendi bildiğini okuyacağını bir kez daha gösterdi. Artık eminiz ki Türkiye'de maça gitmek aslında ölümle randevulaşmak gibi..
UEFA raporunda olaylar yok
Ama yine de bunca olaya karşın Fenerbahçe kulübü şanslı, çünkü olayların, maçın UEFA temsilcisinin raporunda yer almadığı öğrenildi. Yaşananları 'Taraftarlar arasında nahoş olaylar' olarak yorumlayan temsilcinin raporu, böylelikle Sarı-Lacivertlileri olası bir cezadan kurtaracak.
İşin taraftar boyutuna gelince, Sarı-Lacivertli cephede antu.com sitesi, sağduyunun sesi olmayı sürdürdü. Site, dün giriş sayfasına koyduğu 'deklarasyon' yazısında yaşanılanları 'iç savaş' olarak yorumladı ve başkan Yıldırım'ın bu duruma çare bulması gerektiğinin altını çizdi. Kulüp ise konuya ilişkin bir açıklama yapmadı, sadece resmi sitesine Başkan Yıldırım'ın "Turu Hollanda'da geçeceğimize inanıyorum" şeklindeki görüşüne yer verdi. Yıldırım açıklamasında Alex ve Volkan'ın yuhalanmasına da tepki göstererek taraftarın her koşulda takıma sahip olması gerektiğine vurgu yaptı.
Yönetim dün konu hakkında bir açıklama yapmazken Özhan Canaydın'a ilişkin görüş bildirmeyi daha önemli bulduğunu göstererek ezeli rakiplerinin başkanının kişiliğine yönelik çözümlemelere soyundu. (Spor Servisi)