Heykel krizinde nihayet mutlu son

646. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde pehlivanların er meydanındaki mücadelesinin yanı sıra, Edirne Belediyesi ile Kırkpınar Ağası Adem Tüysüz arasındaki 'heykel' anlaşmazlığı dün de devam etti.

EDİRNE - 646. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde pehlivanların er meydanındaki mücadelesinin yanı sıra, Edirne Belediyesi ile Kırkpınar Ağası Adem Tüysüz arasındaki 'heykel' anlaşmazlığı dün de devam etti. Tüysüz, belediye meclisinin yasaklamasına karşın heykelini dün sabah saatlerinde Sarayiçi'ndeki diğer iki ağa heykelinin yanına yaptırdığı kaidesinin üzerine koydurdu. Daha sonra Edirne Belediyesi'ne ait iki iş makinesi heykeli kaldırmak için Sarayiçi'ne geldi. Ancak, Ağa Tüysüz'ün kardeşi, yeğeni ve bir çalışanı iş makinelerinin önünde durarak heykelin kaldırılmasını engellemek istedi. Olay yerine polisin gelmesiyle gerginlik yaşanırken, olay sonrası Tüysüz ve kardeşi Cemalettin kısa bir süre gözaltına alındı.
Tüysüz'ün heykeli ise daha sonra bir iş makinesinin yardımıyla yerinden alınarak kamyona yüklendi, kaidesi ise yine iş makineleriyle yıkıldı. Ancak günün ilerleyen saatlerinde olay tatlıya bağlandı. Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, Adem Tüysüz'ün Edirne'ye kreş yaptırmak için 150 bin YTL'lik teminat mektubu verdiğini, heykelin de bugün Sarayiçi'ne dikileceğini ifade etti.
Final heyecanı bugün
Sarayiçi'nde başpehlivanlık güreşleri de başladı. Kırkpınar'da tüm boylarda final heyecanı bugün yaşanacak ve 2007 senesinin başpehlivanı da belli olacak. Başpehlivanı belirleyecek final güreşi Kanal Türk'ten naklen yayımlanacak. (Spor Servisi)