Hiç değilse futbol ısıttı

Hiç değilse futbol ısıttı
Hiç değilse futbol ısıttı

Fotoğraflar: ERHAN SEVENLER/AA, METİN PALA/AA, ADEM KABAYEL

Beşiktaş ve Galatasaray İnönü'de golsüz berabere kalırken oynanan oyun futbolseverlerin içini ısıttı. Van için soyunan taraftarlar geceyi güzelleştirse de maçın sonlarındaki taşkınlık bu eylemlerini gölgeledi.
Haber: ONUR SALMAN - onur.salman@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Biz bu oyunu sevmeye çalıştıkça, ot tıkıyorlar sevgimize. Önce tertemiz aşkımıza ‘şike’ sürdüler. Yetmedi, gözden ırak olan gönülden de ırak olur minvalinde stat dışına itmek istiyorlar bizi. Bilmiyorlar ki meşin yuvarlak kadar, oyuncu kadar asli unsurdur taraftar bu oyunda. Onlar olmazsa oyun eksik kalır, sacayağı tamamlanmaz. İngiltere’de iklim şartları nedeniyle yollar kapanınca, ‘Taraftarlar gelemez’ diye maçları ertelemeyi düşünürken biz, beş-altı aklı evvelin yasakçı dudakları arasına sıkıştırıveriyoruz maç izleme özgürlüğümüzü. Kimden korkuyoruz ki. Babalarımız gibi kol kola maç izlemekten geçtik de koca koca ‘arena’larda yok mudur misafirperverliğimizi gösterecek ufacık bir yer? Artık taraftarların da sadece müşteri olmadıklarını gösterme zamanı gelmedi mi? Birleşse ya bütün renkler. Gökkuşağının enfes görüntüsü kovsa ya bu karanlık zindanlı beyinleri. Ortak bir deklarasyon yayınlansa ya ‘Taraftar nedir, nelere kadirdir, tribünde olmazsa nasıl yavanlaşır futbol’ üzerine. Birileri de ‘Neden Galatasaraylılar yerinde yaşayamadı Beşiktaş derbisinin heyecanını’ açıklamak durumunda kalsa ya. Güzel olmaz mı? Böylece sahaya yabancı madde atan insan müsveddeleri de gerçek taraftardan ayıklanmış olur. 

Maçın yıldızı Muslera
Maça iyi giren Galatasaray oldu. 6. dakikada Engin’in ortasında Kazım perdeyi açabilirdi. Üç dakika sonra ise isimleri değiştirdi Sarı-Kırmızılılar ama sonuç değişmedi. Bu andan sonra konuk-ev sahibi değiştokuşu yaşandı. Önce Quaresma sololar ısıttı Dolmabahçe’yi. İlki Muslera’ya takılırken, öbürü kalenin boyutlarının dışındaydi o ayrı.
24’te ise koro çalışmalar başladı Beşiktaş’ta. Q7, vatandaşı Simao’ya verip kaçtı, akabinde de iyi vurdu ama Muslera topu çeldi. Meşin yuvarlağı önünde bulan Almeida ‘tip’lemeye çalıştı lakin bu sefer de Semih+direk devreye girip tabelayı korudu. Bir dakika sonra Almeida arka direkte boş kaldı Bu sefer de Arjantinli’nin çalıştığı yerden geldi. Son olarak da Almeida’nın, Simao’ya ‘Al da at’ dediği pozisyonda top çerçevenin kadrajın dışında kalınca gözler ikinci yarıya çevrildi.
İkinci perdeyi Fatih Terim hamlesi açtı. Ayhan-Sabri değişikliğinin etkilerine göremeden milli futbolcunun sakatlanmasıyla ikinci hamlesinin de Riera ile kullanmak durumunda kaldı. Carvalhal ise Veli-Necip takasının meyvesini 61 ve 62’de genç oyuncunun top çalıp Almeida ve Q7’yi kaleciyle burun buruna bırakmasıyla aldı.
Son 15’e kadar en net fırsatı ise Terim’in öğrencileri buldu. 55’te Melo’nun savunma ardına sarkıttığı Hakan, orta değil şutu tercih etse, kalan kısmın senaryosunu da elden geçirmek gerekecekti. Tabii, bir de Quaresma’nın Mustafa’nın kafasına postaladığı topun, Muslera’ya takıldığını da kayıtlara geçmek gerekir.
Son 8 dakika ise sinir krizleri ile 1 puanın dayanılmaz hafifliğiyle geçiyordu ki sahneye 83’te Almeida’nın füzesi çıktı. Top ağlara gitti gitmesine de Mustafa sayıyı iptal ettirecek faulü çoktan yapıp maçın kaderini çoktan çizmişti. Peki Galatasaraylılar da ilk yarısı çok keyifli, ikinci yarısı sakin geçen bu maçı izleseydi her şey daha güzel olmaz mıydı?

Ateşini yollayamadı!
Beşiktaşlı taraftarlar, maç öncesi Hakan Peker’in söylediği “Ateşini yolla bana” şarkısının çalınmasını istedi. Ancak stat hoparlörlerinden telif hakları nedeniyle bu şarkının çalınamayacağı belirtildi. Siyah-Beyazlılar Van’daki depremde ölen Japon Doktor Atsushi Miyazaki’yi unutmadı. ‘Çekik gözlü Japon kardeşim Dr. Miyazaki’ yazılı pankart açıldı.

‘Skortoto’yu 14 kişi bildi
Radikal’in Beşiktaş-Galatasaray derbisi için skor tahminini aldığı 183 kişiden 14’ü 0-0’lık beraberliği bildi. Talihlileri kutlarken yeni derbilerde buluşmak üzere diyoruz: Ali Ağaoğlu, Gürcan Bilgiç, Avni Çelik, Seçkin İçen, Serdar İnan, Nejat İşler, Hüseyin Karabey, Kadir Karavanöz, Arif Kızılyalın, Osman Sonat, Başaran Ulusoy, Mehmet Ali Yaman, Ersel Yıldız, Ahmet Nazif Zorlu.

Giren sakatlandı
Galatasaray’da maçın ikinci yarısında Ayhan yerine oyuna giren Sabri, sakatlanarak 56. dakikada yerini Albert Riera’ya bırakırken, benzer durum Beşiktaşlı Necip Uysal’ın da başına geldi. Genç oyuncu 60’da girdi 67’de sakatlanıp çıktı yerini Mustafa Pektemek’e bıraktı.