Hido ve Memo'nun izinde

Efes Pilsen'in milli oyuncusu Kaya Peker, hedefinin, Hidayet Türkoğlu ve Mehmet Okur gibi NBA'de oynamak olduğunu söyledi. Kaya, NBA şansını mutlaka deneyeceğini ifade ederek, "Önceki yıllarda sezon içinde sakatlıklar yaşadım.

İSTANBUL - Efes Pilsen'in milli oyuncusu Kaya Peker, hedefinin, Hidayet Türkoğlu ve Mehmet Okur gibi NBA'de oynamak olduğunu söyledi. Kaya, NBA şansını mutlaka deneyeceğini ifade ederek, "Önceki yıllarda sezon içinde sakatlıklar yaşadım. Bu sakatlıklar nedeniyle NBA hayalimi ertelemek zorunda kaldım. Sonuçta o şansı mutlaka denemek isterim. Ancak NBA olmazsa, Avrupa'da iyi bir takımda forma giymeyi istiyorum" dedi. NBA takımlarından Los Angeles Lakers'ın taraftarı olduğunu belirten Kaya, en beğendiği oyuncunun da bu takımın yıldızlarından Kobe Bryant olduğunu kaydetti. 23 yaşındaki, 2.06 boyundaki genç pivotun geleceğe ilişkin planlarından bazı satırbaşları şöyle:

  • "Geçen yaz yapılan Dünya Şampiyonası'nda, Milli Takım'da Türkiye'deki Avrupa Şampiyonası'na oranla daha fazla süre aldım. Eylülde İsveç'te yapılacak Avrupa Şampiyonası'nda daha fazla oynamak istiyorum."
  • "Milli Takım, Dünya Şampiyonası'nda asıl gücünü gösteremedi. Avrupa Şampiyonası'nda gerçek oyunumuzu oynayabilirsek, Olimpiyat Oyunları'na katılma hakkını elde ederiz. Olimpiyata kaldığımız zaman madalya gelecektir zaten. Şampiyonluk kolay değil ama şampiyon olmayı istiyoruz."
    Her gün özel idman
  • "Savunmam ve savaşçılığımla ön plana çıkan bir oyuncuyum. Avrupa'da ve NBA'de çok maç izliyorum. İyi oyuncuların özelliklerini antrenmanda uygulamaya çalışıyorum. Çoğu antrenmandan önce salonda bir saat özel çalışıyorum. Bu çalışmaların yararlarını da görüyorum."
  • "Türkiye Basketbol Ligi'nde sadece Efes Pilsen ve Ülker'in şampiyonluk mücadelesi vermesi nedeniyle çekişme yok. Bu yıl, Galatasaray'ın yaptığı atılımla çok olumlu. Umarım, sürdürürler de, lige renk gelir. Ligin çekişmeli geçmesi, 5-6 takımın şampiyonluğa oynaması, genç oyuncuların gelişimi açısından çok önemli. Ama maalesef, ekonomik sorunlar nedeniyle bu şimdilik zor görünüyor."
  • "Son maçlarda özellikle savunmamızın üst düzeye çıkmasıyla arka arkaya galibiyetler aldık ve Eurolig'de ikinci turu garantiledik. İkinci turda dörder takımlı dört grup olacak ve her grubu birinci bitirenler Final Four'a kalacak. İçerdeki maçları kazanıp, deplasmanda da en az bir galibiyet alarak, Final Four'a kalmak istiyoruz. Bunu yapacak güçte olduğumuza inanıyorum." (Spor Servisi)