'Hido'yu almak istedik ama Orlando bırakmadı'

NBA'de geçen sezonu şampiyon olarak tamamlayan San Antonio Spurs'ün koçu Gregg Popovich'in yolu geçen ay Türkiye'ye düştü.

İSTANBUL - NBA'de geçen sezonu şampiyon olarak tamamlayan San Antonio Spurs'ün koçu Gregg Popovich'in yolu geçen ay Türkiye'ye düştü. Deneyimli koç, sessiz sedasız gerçekleştirdiği ziyaretinde Slam dergisinden Yiğiter Uluğ'yla görüştü. Deneyimli çalıştırıcı söyleşide NBA'deki Türk oyunculardan Hidayet Türkoğlu ve Mehmet Okur hakkında da görüşlerini açıkladı. Popovich, daha önce birlikte çalıştığı Hido hakkında şunları söyledi: "Biz Hido'yu çok sevdik. Hem sahada, hem saha dışında. Mesela Timmy (Duncan) onu çok severdi, en çok şakalaştığı oyunculardan biriydi. Biz de koçlar olarak, bir yıl boyunca onun kendini ne kadar geliştirdiğini yakından gözlemledik. İlk geldiğinde savunma düzenimiz hakkında hiçbir şey bilmiyordu ama kendini verdi ve kısa sürede öğrendi. Ne yazık ki, o yılın sonunda kontratı bitti ve 'salary cap' yüzünden, biz onun hak ettiği parayı veremedik. Orlando'nun önerdiği rakamlara çıkmamız imkânsızdı. Aslında bu yaz bir takasla onu geri almayı denedik ama yeni koç Van Gundy, kesinlikle bırakmayacaklarını söyledi."
Popovich, Utah'ta oynayan Mehmet Okur'a ilişkin de şöyle konuştu: "Ne zaman Jazz'la oynasak, Memo başımıza dert oluyor. Tehlikeli bir oyuncu. Bazen bizi tek başına yendiği maçlar bile oldu. Çok hırslı, hücum ribauntlarında çok arzuluydu. Bence Jazz açısından güvenilir bir parça. Ama son Avrupa Şampiyonası'nda istatistiklerine baktım, nasıl böyle etkisiz oynadığını anlayamadım."
Şampiyon koç söyleşisinde özellikle takımının Fransız yıldızı Tony Parker'a övgüler yağdırdı ve onun gördüğü en korkusuz oyuncu olduğunu söyledi. (Spor Servisi)