Hikmet Karaman'ın çılgın Galatasaray planı

Hikmet Karaman'ın çılgın Galatasaray planı
Hikmet Karaman'ın çılgın Galatasaray planı
Tecrübeli teknik direktör Hikmet Karaman, ka­fa­sın­da­ki pla­nı ya­kın çev­re­si­ne an­lat­tı, göreve gelirse Ga­la­ta­sa­ray'ı ABD Bas­ket­bol Mil­li Ta­kı­mı gibi oy­na­ta­ca­ğı­nı söy­le­di.

Sezona beklentilerin çok uzağında bir başlangıç yapan ve ilk 5 resmi maçında sadece 1 galibiyet alabilen Galatasaray 'da teknik direktör Cesare Prandelli'nin koltuğu sallanmaya başladı. 25 Ekim'de yapılacak seçim sonrası Başkan Ünal Aysal'ın görevde kalması halinde Hikmet Karaman'ı takımın başına getireceği söylentileri ağırlık kazandı. Bu iddialar henüz doğrulanmasa da Karaman, sarı-kırmızılı takımı nasıl bir oyun sistemi ile oynatacağını bile hazırladı. Buna göre tecrübeli teknik adam, ABD Basketbol Milli Takımı'ndan ilham aldığı bir sistemi Galatasaray'a uygulamayı planlıyor.

Ünal Aysal: Ben bu işte yokum


BASKETÇİLERLE İDMAN

Bugün Gazetesi'nde yer alan habere göre; konuyla ilgili yakın çevresine açıklamalarda bulunan Karaman, geçtiğimiz ay İspanya’da düzenlenen Dünya Basketbol Şampiyonası’nı çok yakından takip ettiğini belirterek “ABD’nin hücum oyuncuları esnek bir sistemle oynuyorlar. Topu içeri sokup aniden dışarıya çıkararak sayı buluyorlar. Ben de bu sistemin bir benzerini futbola uyarlayacağım. Elinizde uzaktan topa iyi vuran oyuncular varsa bu sistem çok iyi bir şekilde işler. Eğer Galatasaray’da çalışma fırsatı bulursam bu sistemi uygulayacağım. Hatta ara sıra futbol ve basketbol takımını birlikte idman yaptıracağım” ifadelerini kullandı.

BAŞKANLA GÖRÜŞMÜŞTÜ

Galatasaray’da geçtiğimiz sezonun sonunda Roberto Mancini ile yolların ayrılmasının ardından Karaman ile Ünal Aysal bir araya gelmişti. Aysal, Karaman ile fikir alışverişi yapmıştı. Yapılan bu görüşme sonrası Karaman’ın göreve geleceği yorumları ayyuka çıksa da Cimbom göreve Prandelli’yi getirmişti.   

ATAMAN: UZUN ZAMAN ALIR

Hikmet Karaman’ın basketboldan esinlenerek kurguladığı futbol stilini Galatasaray Erkek Basketbol Takımı Başantrenörü Ergin Ataman’a sorduk. Tecrübeli teknik adam sistemi mantıklı bulsa da futbola uyarlanmasının zor olacağını söyledi: ABD, futboldan örnek verirsek, 2 yıl önceki Barcelona gibi. Çok hızlı, tempolular. Fiziki güçleri ve atletik yetenekleri çok fazla. Aynı zamanda bireysel yetenekleri olan bir takım. Rakiplerini adeta boğuyorlar. Şu an Süper Lig takımlarının herhangi birine onların sistemini uygulatmak uzun süre alır. Ben Hikmet hocanın basketbol sistemlerini yakından takip ettiğini biliyorum. Kendisiyle ara sıra bu konularla ilgili konuşuyoruz. Bu sistemi herhangi bir Türk takımına benimsetmek için çok yoğun bir şekilde çalışmak lazım” yorumunu yaptı.

Haluk Ulusoy'dan adaylık açıklaması!