Hipodrom yıldızları İstanbul'da

Veliefendi Hipodromu bugünlerde her zamankinden daha hareketli. Türkiye tarihinin en büyük at yarışının hazırlıkları yapılıyor. Yarın koşulacak ve toplam 2 milyon 550 bin dolar ödüllü Enternasyonal Yarışları için dünyaca ünlü atlar, İstanbul'a geldi.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - Veliefendi Hipodromu bugünlerde her zamankinden daha hareketli. Türkiye tarihinin en büyük at yarışının hazırlıkları yapılıyor. Yarın koşulacak ve toplam 2 milyon 550 bin dolar ödüllü Enternasyonal Yarışları için dünyaca ünlü atlar, İstanbul'a geldi. İngiliz Atları, Topkapı ve Boğaziçi Koşuları'nda Avrupa'nın en yüksek ödülü için yarışacak. Ünlü Arap atları ise dünyanın en büyük ödüllü Arap atı yarışı olan Malazgirt koşusunda ter dökecek.
At yarışları tutkunları için hipodromun enternasyonal ahırlarının önünde bir yıldızlar geçidi var. Birkaç at sahibi ve jokey adayı genç, hayranlıkla dünyaca ünlü atları izliyor. Ahır çevresinde İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in atı Banknote, seyislerinin eşliğinde emin adımlarla yürüyor. Yaklaşık değeri 1 milyon dolar ve kazandığı yarışlardan sonra 'şampiyon' olarak anılıyor. Ama kendinden o kadar emin olmamalı. Çünkü bu yıl İstanbul yarışları, Avrupa'nın en büyük ödüllerini veriyor. Onun gibi yüksek ödülden dolayı ilk defa İstanbul'a gelecek ünlü atlar var. O bol vitaminli, proteinli, özel yemini yemek için ahırına girerken Dubai Emiri Şeyh El Maktum'un atlarının geldiği duyuluyor.
3 milyon dolarlık Caradak
Gazeteciler, rampaya yaklaşan at nakil kamyonunun arkasına objektiflerini doğrultuyor. Görevliler, flaş patlatılmamasını rica ediyor. Kapak açılıyor ve dünyanın beşinci en zengini, Dubai Emiri Şeyh El Maktum'un atları görünüyor. Bilekleri mavi bandajlarla sarılı, adımları asil. Alnında kartopu olan 3 milyon dolar değerindeki Caradak, kamyondan iniyor ve ahırına doğru gidiyor. Onun ardından yine 3 milyon dolar değerindeki Şeyh El Maktum'un diğer atı Laverock geliyor. Uzun yolculuk nedeniyle biraz asabi, kişniyor. Oysa yolculuklarında her türlü konfor düşünülmüştü. Özel at konteynırlarında seyisleriyle birlikte uçağa alındılar. Uçuşlarının rahat olması için sıcaklık 15-20 dereceye ayarlandı. Rahatsız olmamaları için ışıklar kapatıldı. Atlar, başları uçağın burun kısmını gösterecek şekilde yüklenerek uçuştan daha az etkilenmeleri sağlandı.
Kendileriyle aynı şartlarda yolculuk yapan kraliçenin atı Banknote'un önünden geçiyorlar. Caradak ile Banknote Enternasyonal Yarışları'nın Topkapı Koşusu'nda 600 bin dolar ödül için yarışacak. Toplam ikramiye 1 milyon 20 bin dolar. Ancak yarışta neden sürpriz olmasın? Yarışacak 13 atın, altı tanesinin sahibi Türk. Türkiye'yi daha önce yurtdışında temsil eden Sabırlı, Fairson gibi başarılı atlar, yarışa milli heyecan katacak. Laverock ise Boğaziçi Koşusu'ndaki sekiz at arasında. Boğaziçi Koşusu'nda da ismi yabancı kendisi yerli atlarımız var. Gazi Koşusu'nu kazanan İnspector, Laverock ile yarışacak. Bu koşunun toplam ödülü 680 bin dolar olacak.
Caradak ve Laverock, üstünde isimleri yazılı kapılardan geçerek ahırlarına giriyor. Çevrelerinde seyisleri, güvenlik görevlileri, antrenörleri var. Yemlerinin, damacanalarla taşınan sularının ve ahırlarının zeminlerinin hazırlanması için hummalı bir çalışma başlıyor.
Almanya'dan gelen ekip ise erkenciydi. Önceki gün gelerek yerlerini almıştı. Atlarının başında bir güvenlik görevlisi sabaha kadar bekledi. Ne de olsa ödül büyük ve her türlü sabotaj ihtimali değerlendirilmek zorunda. Ekibin içinde yer alan Almanya'da yaşayan Türk, Pelin Kurdu, uçak yolculuğundaki gürültü nedeniyle atların huzursuz olduğunu anlatıyor. Ünlü jokey Barış Kurdu'nun kardeşi olan Pelin Kurdu için atlar, aileden miras bir tutku. Atlara idman yaptırmak için biniyor. Yorgun olmaları nedeniyle atları yürütmekle yetiniyorlar. Dört kadın görevli atların başında bekliyor. Belli ki yarışlar Almanya'da Türkiye'deki kadar erkek egemen değil.
Arap atları da yarışacak
Safkan İngiliz atlarının yanında Malazgirt Koşusu'nda yarışacak Arap atları var. 10 atın yarışacağı koşu, Arap atı yarışlarında dünyanın en büyük ödülünü verecek. Toplam 850 bin dolar. Yarışın favorilerinden Dahess'in sahibi Katar Başbakanı Abdullah Bin K. Al Thani. 2004 ve 2005'teki Enternasyonal Koşularını o kazandı. Büyük ödül için önemli rakiplerinden biri 2006'daki koşunun galibi Robbie. Alman ekibinin atı Robbie, ismi yazılı ahırın içinden ağır adımlarla çıktığında şaşırtıcı bir sakinlikte görünüyor. Seyisi 'Bir de koşarken görün' diyor. Bu güzel atları ve yarışlarını görmek için yarın 15.30'da Veliefendi Hipodromu'nda ya da ekran başında olmak gerekiyor.