Hipodromun 'imparatoru' jübile yaptı

Hipodromun 'imparatoru' jübile yaptı
Hipodromun 'imparatoru' jübile yaptı

Akdı, girdiği 12 bin yarışta 5 bine yakın birincilik elde ettiğini söylüyor.

Türk at yarışçılığı tarihih önemli isimlerinden Süleyman Akdı 44 yıllık jokeylik yaşamını bitirdi. Akdı'nın jübilesinde duygusal anlar yaşandı

 

İSTANBUL - Hipodromlardan bir yıldız kaydı. Türk at yarışçılığı tarihinin en önemli jokeylerinden biri olarak gösterilen ve "İmparator" lakabıyla anılan Süleyman Akdı, 44 yıllık aktif binicilik yaşantısını 66 yaşında noktaladı.

Süleyman Akdı için Türkiye Jokey Kulübü (TJK), Türkiye Yarış Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği ile At Yarışı Yazarları Derneği tarafından organize edilen jübile gecesi, Veliefendi Hipodromu’nda gerçekleştirildi. Geceye, İstanbul Valisi Muammer Güler, Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen, TJK Başkanı Yasin Kadri Ekinci ve çok sayıda davetli katıldı. Organizasyona, Süleyman Akdı’nın yarış yaşamından kesitlerin sunulduğu bir sinevizyon gösterisiyle başlanırken, türlü kişi ve kuruluşlar tarafından Akdı’ya çok sayıda şilt ile plaket sunuldu. İstanbul Valisi Muammer Güler, ünlü jokeye bir vazo hediye ederken, "Bir insana eğer imparator deniyorsa, ardında mutlaka büyük bir başarı öyküsü vardır" dedi.

EKİNCİ: ARTIK BİZİM İÇİN DAHA ÖNEMLİ

TJK Başkanı Yasin Kadri Ekinci de Süleyman Akdı’nın, bilgisi ve deneyimiyle bundan sonra kendileri için daha da önemli olduğunu söyledi. At yarışı camiasını bilmeyen insanların dahi Süleyman Akdı’yı tanıdıklarını vurgulayan Ekinci, "O, çok ciddi bir profesyonel. Herşeyiyle yeni nesillere örnek olması gereken bir insan" diye konuştu.

Kendisi için düzenlenen gecede zaman zaman duygusal anlar yaşayan Süleyman Akdı ise yaklaşık 45 yıl jokeylik yaptığını ve herşeyin bir sonu olduğunu belirterek, "Önemli olan hoş bir seda bırakabilmek. Ben, geriye baktığım zaman çok mutluyum. Mesleğimi sevmem ve azimli çalışmam, başarılı olmamdaki en önemli etken. Bana büyük destek veren eşime de teşekkür ediyorum. O bir gizli kahramandır. Her zaman yanımda oldu" diye konuştu.

AKDI KENDİNİ ANLATIYOR

At yarışlarının usta isimlerinden jokey Süleyman Akdı daha önce yaptığı bir röpartajda kendi şöyle anlatmıştı: Ata ilk defa 13 yaşında bindim. Katıldığım 12 bin yarışta 5 bine yakın birincilik elde ettim. Meslekteki 44 yılım üzüntü ve sevinçlerle doluydu. At yarışlarında kendimi 3. nesil olarak değerlendiriyorum. Yarış camiasında 44 yıl çok uzun. Çok çabuk geçti, anlamadım, atlarla üzüntülü, sevinçli günler oldu. At yarışı çok güzel bir spor. Çok sayıda kişiyi örnek aldım. At yarışlarında bir simge haline geldim. Kendimi yarı emekli gibi görüyorum. Bundan sonra da yarış camiasına hizmet etmek için elinden geleni yapacağım. At yarışlarının en büyük kupası olan Gazi Koşusu'nu 2 defa kazandım, 5 defa ikinci oldum. Gazi Koşusu şans yarışıdır. Senede bir defa koşuluyor. Büyük yarışlar çok zordur, bütün jokeylerin ideali bu kupayı kaldırmaktır. Benim 8 tane Cumhurbaşkanlığı, 7 tane de Başbakanlık kupam var. 1981 yılında Almanya'ya gittim ve orada 96 yarışa katıldım ve 24 birincilik elde ettim. Almanya'ya ilk gittiğimde beni yadırgadıklar. Almanya'ya jokey olarak gidince insanlar şaşırdı. Çünkü Almanlar Türkiye'yi çöl biliyorlarmış. Hatta benimle ilgili 'Türk jokey niye geldi, burada deve yarışı yok ki' diyorlarmış. Onlar Türkiye'de at yarışı yerine deve yarışları yapıldığını sanıyorlarmış. Orada 96 yarışta elde ettiğim 24 birincilikle, 20 ikincililikle, üçüncülük, dördüncülüklerimle en iyi cevabı verdim. Türkiye'de deve mi, at mı yarışıyor gördüler. Türkiye'nin tanıtımını yaptığıma inanıyorum. Türkiye'yi temsilen Japonya, Almanya, Singapur, Avustralya'da yarışlara katıldım, ilk dış yarışına 1972 yılında Avustralya'da gittim.

APRANTİ OKULLARI

At yarışları camiasına girdiğimde jokeyler ahırlarda yetişirdi. Belirli hocalar vardı. Mesela Burhan Şener, büyük jokeylerden emekli olan Kazım Yıldız gibi. Biz onlardan dersler alırdık, onları takip ederdik, onlardan bir şey öğrenme gayretindeydik. Şimdiyse jokeyler Apranti Okulu'ndan yetişiyor. Genç yetenekleri buluyorlar, yetiştiriyorlar, çalıştırıyorlar. Çok güzel bir ekip. Hatta başarılı olanları eğitim için Avustralya, Yeni Zelanda, İrlanda'ya gönderiyorlar. Bu gençler yeni stillerle biniyor, biz eski stil biniyoruz. Yarışçılık bu yeni stillerle ileriye gidecek, gençler dünya standartlarında binmeye başladılar. Türkiye'ye 3-4 sene sonra jokey ihraç ederiz. İstanbul'daki apranti okulu 11 ayda gençleri yetiştiriyor. 2 yıllık eğitim veriliyor. Eğitim sonunda başarılı olanların apranti olmaya hak kazanıyor. Büyüklerine saygılı, dürüst, mesleğini seven aprantiler başarılı olabilir. Jokeylik güzel getirisi olan bir meslek. Artık herkes jokey olmak istiyor. Eskiden jokeylere kız bile vermiyorlardı, artık değişti." (aa)