@gokhan_karatas

Hâlâ teşekkür bekliyor mu?

Hâlâ teşekkür bekliyor mu?
Hâlâ teşekkür bekliyor mu?
Mart ayında teşekkür bekleyen, bir hafta sonra 'bu iş bitti' diyen Türk futbolunun patronu, Haziran'da ise 'bizi ilgilendirmez' sözleriyle adeta kulüpleri yalnız bıraktı
Haber: GÖKHAN KARATAŞ / Arşivi

Radikal.com.tr - Türk futbolu adına çok kötü günler yaşanıyor. Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'nin (CAS) önce Fenerbahçe, ardından Beşiktaş 'ın itirazını reddetmesi moralleri alt üst etti. Yıldırım Demirören yönetimindeki Türkiye Futbol Federasyonu, göreve geldiğinden itibaren toz pembe bir tablo çizmesine, futbolseverleri de UEFA’dan herhangi bir ceza gelmeyeceğine inandırmasına karşın sarı-lacivertli kulüp, 2 sezon UEFA organizasyonlarından men edildi. Beşiktaş ise 1 yıl süreyle Avrupa sahnesinin dışına itildi.

3 Temmuz 2011 tarihinde başlayan şike soruşturması, 'puan silinsin, konu kapansın' önerisi kabul görmeyen Mehmet Ali Aydınlar'ın yerine Demirören'in TFF Başkanlığı'na gelmesiyle duruldu. Daha doğrusu öyle olduğu sanıldı. UEFA Disiplin Kurulu, UEFA Tahkim Kurulu ve son olarak CAS, ‘toz pembe tablonun’ aksine kararlar aldı. Uluslararası platformda aylarca süren hukuk mücadelesinden kulüplerimiz mağlup ayrıldı. Sarsan ‘men’ler sonrası ise ister istemez Demirören'in sadece 164 gün önce kulüplere yönelik 'teşekkür' beklentisi akıllara geldi. İşte Demirören'in söz konusu 164 günlük süreçte yaptığı 'ilginç' açıklamalar..."TEŞEKKÜR BEKLİYORUZ"


Tarih 18 Mart 2013... TFF, bir firma ile olan milli takımlar ana sponsorluk sözleşmesini 2019 yılına kadar uzattı. Ataköy Sheraton Hotel'de gerçekleştirilen imza törenine, Demirören'in açıklamaları damgasını vurdu. Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek finale yükselen Galatasaray ile UEFA Avrupa Ligi'nde çeyrek finalist olan Fenerbahçe'yi tebrik eden Türk futbolunun patronu, "Bir sene önce Türkiye'de milli takım dahil takımlarımızın Avrupa kupalarına gitmeyeceğinin kesin, kaç sene katılmayacakları konusunda ise toto oynanıyordu. Bugün iki büyük takımımız finale koşuyor. Burada federasyonumuzun çizdiği rota takdir topluyor ve teşekkür bekliyor" diye konuştu.


"3 TEMMUZ BİZİM İÇİN BİTTİ"


Tarih 25 Mart 2013... The Grand Tarabya Hotel'de gerçekleştirilen FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası kura çekiminin ardından gazetecilere açıklama yapan Demirören, şike süreci konusunda dikkat çekici ifadeler kullandı. Öyle ki TFF Başkanı, bir soru üzerine, "Federasyon açısından her şey bitmiştir. Biz kararımızı verdik. Gerisi UEFA'nın kararıdır. Bizim yapabileceğimiz bir şey yok" diye konuştu.


"BİZİ İLGİLENDİRMEZ"


Tarih 18 Haziran 2013... Fenerbahçe ve Beşiktaş ile bu kulüplerin yönetimindeki 7 kişinin, UEFA Disiplin Kurulu’na sevk edilmesi sonrası hedef tahtasında yer alan isimlerden biri de Yıldırım Demirören oldu. Ancak Demirören, JW Marriott Hotel’de gerçekleştirilen Futbol Federasyonu Olağan Mali Genel Kurulu'nda yaptığı konuşma ile şaşkınlık yarattı.

Trabzonspor Kulübü Başkanı Hacıosmanoğlu'nun şike süreci üzerine TFF Genel Kurulu'nda yaptığı eleştirilere yanıt veren TFF Başkanı, "Biz TFF olarak UEFA'ya 'Türkiye ile ilgili sorun var mı?' diye sorarız. Fenerbahçe ve Beşiktaş, UEFA'ya gidip savunmalarını yapacaklar. Kulüpler ceza alır ya da almaz. Bu bizi ilgilendirmez. Yeter ki Türk futboluna ceza gelmesin" dedi.


TEŞEKKÜRÜ HAK ETTİ Mİ?


Yıldırım Demirören, 26 Şubat 2012 tarihinde Türkiye Futbol Federasyonu'nun 41. başkanı olarak seçildi. Şubat 2012 FIFA Dünya Sıralaması'nda 791 puanla 25'inci sırada yer alan A Milli Futbol Takımımız, Demirören’li 1.5 yılda tam 33 basamak geriledi. Ağustos 2013 tablosunda 573 puanla 58'inci sırada yer alan Türkiye’nin, FIFA sıralamasında Mali (32), Cezayir (34), Yeşil Burun Adaları (36), Arnavutluk (38), Venezuela (39), Panama (40), Kosta Rika (42), Honduras (43), Burkina Faso (48), İran (52) ve Yeni Zelanda'nın (57) bile gerisinde kalması dikkati çekti.