Holigana Üsküp ve İstanbul yasağı geliyor

İngiltere'de yayınlanan The Observer Gazetesi, İngiliz polisin holiganlardan 12. Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde, İngiltere Milli Takımı'nın Üsküp ve İstanbul'da oynayacağı Makedonya ve Türkiye milli karşılaşmalarından uzak durmalarını istediğini ileri sürdü.

LONDRA - İngiltere'de yayınlanan The Observer Gazetesi, İngiliz polisin holiganlardan 12. Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde, İngiltere Milli Takımı'nın Üsküp ve İstanbul'da oynayacağı Makedonya ve Türkiye milli karşılaşmalarından uzak durmalarını istediğini ileri sürdü.
Gazete, talebin aslında holiganların bu karşılaşmalara gidip buralarda olay çıkarmalarından ve milli takımın kupadan atılmasından korkan İngiltere Futbol Federasyonu'ndan geldiğini belirtirken, bu maçlara gitmeye kalkışan İngiliz taraftarların arasında şiddet eğilimiyle çok iyi tanınan sabıkalı holiganların da bulunduğunu duyurdu. Gelecek cumartesi günkü maç için Makedonya'ya bine yakın futbol seyircisinin yolculuk yapmasının beklendiğine dikkati çeken gazete, 'İstanbul'a gitmeyi planlayan belalı futbol holiganının sayısı da bin civarında tahmin ediliyor' ifadesini kullandı.
'Evinizde kalın, bela çıkarmayın'
İngiltere Futbol Federasyonu'nun her iki karşılaşma için de taraftarlara bilet tahsisi yapmayı reddettiğini ve 'evinizde kalın, bela çıkarmayın' yaklaşımı içinde olduğunu belirten gazete, 'Bilindiği gibi zaten nisan ayında Türk taraftarlara saldırmaya kalkan birçok taraftar yüzünden İngiltere, 70 bin sterlin ceza ödemek zorunda kalmıştı. Ayrıca taraftarlarının yanlış davranışlarını durdurması için uyarıldı' hatırlatmasında bulundu.
UEFA'nın halen İngiliz taraftarlarının bu tür davranışlarının sürmesi durumunda Portekiz'de yapılacak finallerin dışında bırakılacağı uyarısında da bulunduğunu hatırlatan gazete, "Şimdi federasyon yetkilileri, taraftarları kalan maçlardan uzak tutmanın yollarını arıyor. Zira onların varlığının şiddete yol açabileceğini biliyor. Ama yüzlerce taraftarın karaborsadan bilet alıp bu maçlara girmesinden korkuluyor" dedi. (Spor Servisi)