Hollanda üzerinden İsveç

A Milli Basketbol Takımı Başantrenörü Aydın Örs, Avrupa Şampiyonası Finalleri'ne katılmak için Hollanda'yı yenmeleri gerektiğini söyledi.

İSTANBUL - A Milli Basketbol Takımı Başantrenörü Aydın Örs, Avrupa Şampiyonası Finalleri'ne katılmak için Hollanda'yı yenmeleri gerektiğini söyledi. Basketbol Federasyonu'nun internet sitesinde açıklamalarda bulunan Örs, Hollanda maçının kendi elleriyle final biletini almak anlamına geldiğini belirterek, "Hollanda ve Litvanya maçlarını kaybetsek bile finallere gitme şansımız çok yüksek. Ama az da olsa gitmeme ihtimali var. Final biletini kesmek için Hollanda maçını kazanmalıyız. Bu karşılaşmayı önemsiyoruz, rakibimizi küçümsemiyoruz" dedi. Örs'ün açıklamaları şöyle:

  • Geçen sezon bazı nedenlerle deplasmanda Litvanya'ya çok farklı kaybetmiştik. Sahamızda oynayacağımız bu maçı kazanmak hem prestijimiz açısından, hem de eksiklerimize rağmen üst seviye takımla oynayıp kazanmak anlamında önemli bir durum.
  • Harun ve Asım'ın Milli Takım'da artık oynamama kararı var. Hidayet ve Mehmet Okur zaten NBA'de, onları oynatamıyoruz. Şu andaki kadromuz son Avrupa Şampiyonası finallerinde oynadığımız kadrodan değişik. Burada misyonumuz olduğuna inanıyorum. Burada olalım veya olmayalım, bu takımın geleceğini düşünmek zorundayız. Yavaş yavaş Milli Takıma yeni isimler monte etmek durumunda olduğumuzu düşünüyorum. B Milli Takımı da bu yüzden kurduk.
  • Kerem müthiş potansiyeli olan, takıma büyük katkısı bulunan bir oyuncu. En büyük özelliği önce takımı oynatmayı düşünmesi. Bir antrenörün oyun kurucudan istediği, oyunu hızlı başlatma, gerektiği zaman set oyununu oynatma, içeriye ve dışarıya sayı oluşumu için varyasyonları yapmaktır. Bu değerlerin hepsi onda var. Artı müthiş savunma yapma özelliğine sahip. Onu harcamak veya yıpratmak gibi lüksümüz olamaz. Kerem'in tek eksi yanı duygusal olması.
  • Bizim hiçbir pozisyonda eksiğimiz yok. Basketbol sonuçta bir takım oyunu. Herhangi bir veya iki pozisyondaki üst düzey oyuncularla maçlar kazanılıp veya kaybedilmiyor. Bazı isimler tabii ki skorer kimlikleri ile ön plana çıkabilir. Ama o oyuncu takımın parçasının görevidir.
  • Avrupa Şampiyonası'nda 10-11 takım arasında müthiş bir mücadele olacak. Herkes artık bizi çok iyi tanıdı. Silahlarımızı biliyorlar. Bu bizim için dezavantaj olabilir. Bu açıdan İsveç 2003 Finalleri, Türkiye açısından çok ayrı bir Avrupa Şampiyonası olacak diye düşünüyorum.
  • Hidayet ve Mehmet'in NBA'ye gitmesi olumlu. Ama olayın başka bir boyutuna bakarsak, Hidayet, Mehmet, Mirsad, İbrahim ve Hüseyin'in mücadele ettiği ligle, onların olmadığı lig arasında fark var. Bu oyuncuların ülkelerinde kaldığını düşünürsek, bunun hem seyirci açısından, hem de Avrupa'da onlarla yanyana oynama şansı bulan genç oyuncuların yetişmesi ve motivasyonu açısından da yararlı olacağını sanıyorum. (Spor Servisi)