Horoz bu kez kendi çöplüğünde öttü

Trabzonspor'un eski yöneticilerden Ahmet Ağaoğlu, "Bu camia birlik ve beraberlik sağlayamadığı sürece, Trabzonspor'u George Bush bile 6 ay yönetemez" demiş...
Haber: EFKAN BUCAK / Arşivi

Trabzonspor'un eski yöneticilerden Ahmet Ağaoğlu, "Bu camia birlik ve beraberlik sağlayamadığı sürece, Trabzonspor'u George Bush bile 6 ay yönetemez" demiş... George Bush gerçekten iyi bir yönetici mi bu başka bir tartışma ancak Ağaoğlu burada iyi bir noktaya temas etmiş. Yıllardır birçok futbolcu ve teknik direktör geldi ancak sürekli kaynayan cadı kazanında eriyip gittiler. George Leekens, Vahid Halilhodziç gibi kurt teknik adamlar, Kevin Campbell, Marcelinho, Tomas Jun gibi kalitesi ortada oyuncular Bordo-Mavili camiada bir türlü dikiş tutturamadı. Şimdi Ersun Yanal bordo-mavili takanın dümenine geçti ve dünkü maça bakılırsa onun da başı oldukça ağrıyacağa benzer.
Klasik yeni teknik direktör hamlesidir... Önceki dönemde fazla şans verilmeyen sorunlu yıldız, yeni çalıştırıcının gelişiyle ilk 11'e monte edilir. 'Ben farklıyım' veya 'Ben bunu adam ederim, maksimum yarar sağlarım' mesajıdır bu. Ersun Yanal da, Ziya Doğan'ın disiplinsiz diye pek yüzüne bakmadığı Daouda Jabi'yi kazanmaya niyetli gibi görünüyor. Gineli oyuncu dün, biraz da savunmadaki eksiklerin sayesinde, ilk 11'de sahaya çıktı.
Souleymanou çok iyiydi
Geçen sezon Atatürk Stadı'ndaki Denizli-Trabzon kapışması halen akıllarda. Karadenizliler üç kez öne geçmiş, Yeşil-Siyahlılar her seferinde beraberliği yakalamış ancak Trabzon'un dördüncü sayısına yanıt verememişti. Horozlar dün gol atmak için Karadenizlileri beklemedi. Maça saldırgan başladılar, orta sahada kaptıkları toplarla hızlı çıktılar ve ilk 20 dakikalık bölümde oyunu hâkimiyetleri altına aldılar. Daha 2. dakikada Yusuf'un şutu direkten dönerken, bu pozisyon golün sinyallerini de veriyordu. Yeşil-Siyahlılar, bekledikleri gole 13'te ulaştılar. Yusuf'un hazırladığı atakta Tomas soldan güzel kesti, Serhat da kaleci Ahmet'ten önce topa kafayla vurarak skoru 1-0 yaptı. Sadece altı dakika sonra fark ikiye çıkabilirdi: Serbest vuruş organizasyonunda Allyson yaklaşık 40 metreden sert vurdu ancak Denizlispor ikinci kez direğe takıldı. Trabzon'un ise bir iki etkisiz şut dışında ilk yarıda atağı yoktu. Aslında 38'de Jabi'nin şutunda top ağlara gitti ancak dışarı çıkıp yırtık olan kale ağlarından içeri girerek!
Karadenizliler ikinci devreye daha diri başladı, özellikle sağ kanattan tehlikeli geldiler. 57'de Umut'un indirdiği topta Ceyhun müsait durumda meşin yuvarlağı dışarı attı. Bir dakika sonraysa Serkan'ın ceza sahası dışında vuruşunu Souleymanou kontrol edemedi. Direkten dönen top Gökdeniz'in önüne düştü ancak yıldız oyuncu markaj altında iyi vuramadı.
Son dakikalarda Denizli iyice kendi yarı sahasına gömülürken Trabzonspor baskısını iyice artırdı ancak karşılarında gününde bir Souleymanou vardı. Kamerunlu, 75'te Gökdeniz ve 81'de Serkan'ın gollük şutlarını çıkarırken, kaptan Yusuf uzatma anlarında gelişen kontratakta önündeki iki savunmacıyı muhteşem çalımlarla geçip skoru belirledi: 2-0.

DENİZLİSPOR: 2
Souleymanou* * * * * 8
Hasan* * * * * 6
Allyson* * * * * 6
Burak* * * * * 6
Murat* * * * * 6
(Çağlar 70)* * * * * 6
F. Egedik* * * * * 6
(J. Cesar 63)* * * * * 5
Tomas* * * * * 6
Zafer* * * * * 5
(F. Yiğen 77)* * * * * 5
Serhat* * * * * 7
Yusuf* * * * * 7
G. Güleç* * * * * 4

TRABZONSPOR: 0
Ahmet* * * * * 5
Jabi* * * * * 6
Tayfun* * * * * 6
Tolga* * * * * 6
Mustafa* * * * * 5
(Ergin 79)* * * * * 5
Hüseyin* * * * * 5
Serkan* * * * * 6
Gökdeniz* * * * * 5
Yattara* * * * * 5
Ceyhun* * * * * 5
Umut* * * * * 5

GOL: Serhat (13), Yusuf (90)
SARI KARTLAR: Tomas / Ceyhun, Tayfun, Mustafa

Stat: Atatürk - Hakemler: K. Abitoğlu, Ö. Kaya, A. Çelik