Hosogai: Sahada tam bir savaşçıyım

Hosogai: Sahada tam bir savaşçıyım
Hosogai: Sahada tam bir savaşçıyım
Bursaspor tarihinin ilk Japon futbolcusu olan Hajime Hosogai, yeşil-beyazlı kulübün dergisine verdiği röportajda, kendisini 'sahada tam bir savaşçı' olarak nitelendirdi.

BURSa - Futbola 7 yaşında ikiz abilerine özenerek başladığını belirten Hajime Hosogai, "Futbol maceram Japonya'da böyle başladı. Urawa Red Diamonds'ta 6 yıl oynadıktan sonra Bayer Leverkusen'e transfer oldum. Daha sonda 1 sezon Ausburg'a kiralandım. 2013'te Hertha Berlin'e transferim gerçekleşti. Zaten çok fazla takımda forma giymedim. Sonrasında da şimdi Bursaspor'dayım" dedi.

"OYNAMAYINCA MUTSUZDUM"

Herta Berlin'de yeni gelen teknik direktör nedeniyle 18'e girememenin üzüntüsünü yaşadığını ve bu durumun kendisini üzdüğünü belirten Hosogazi, "Bu benim için hiç de iyi durum değildi. Daha sonra Bursaspor benimle görüşmek istediğini söyledi. Buraya geldim ve gayet mutluyum. Bundesliga'dan ve 2'nci Lig'ten de transfer teklifler gelmişti. Ama farklı kültür, farklı dil görmek istedim. Hayatım ve geleceğim için çok önemliydi. Yeni şeyler görmek, öğrenmek istiyordum. O nedenle Bursaspor'a gelmeyi tercih ettim" diyerek sürdürdü.

"UYUM SIKINTISI YAŞAMADIM"

Türkiye'ye uyumda sıkıntı yaşamadığına dikkat çeken Hajime Hosogai, "Sadece Türkçe sıkıntım var. Çünkü çok zor bir dil. İngilizcem de mükemmel değil. Onun dışında bir sorun, sıkıntı yaşamadım'' diyerek açıklamalarını şöyle sürdürdü:
"Berlin'le 1 sene daha kontratım var. Şimdi Bursaspor'un oyuncusuyum. Benim bütün düşüncem burası. Burada kalma istiyorum. Eğer Bursaspor beni isterse tabi ki burada kalmak isterim."

"YENİ KADRO BAŞARIYI ENGELLEDİ"

"Bence birçok yeni oyuncunun olması ligin ilk yarısındaki başarısızlığın ana sebeplerden biriydi. İki kez teknik direktör değişikliği yaşandı. Ama bildiğim bir şey var ki, daha zamanımız var. Birçok maç oynayacağız ve üst sıralara tırmanma şansımız çok yüksek. Devam etmeliyiz, hırsla oynamalıyız. Mersin İdmanyurdu maçıyla birlikte daha bir takım olduk. Bir takım haline geldik. Bu bizim için çok önemliydi. Sadece oyuncuların değil aynı zamanda teknik ekibin, hatta çalışanların bir arada olması çok önemli bir takım için. Bence yükselişe geçmemizin sebepleri bunlardı."

"HIRSLI BİR OYUNCUYUM"

"Hırslı bir oyuncuyum. Benim için bu çok önemli. Çünkü teknik bir oyuncu olduğumu söyleyemem, uzun boylu değilim. Çok hızlı da değilim. Tek bir şeyim var o da hırsım. Benim için bu çok önemli. Karaktere de çok önem veriyorum. Maç içindeki karakter katar maç dışındaki karakter de çok önemli benim için. Kaybetmeye tahammülü olmayan bir yapım var. Savaşçı gibi, asker gibi oynamak önemli benim için. Ama sadece sahada öyleyim. Sahanın dışında rahat bir insanım. Her maç kazanmak istiyorum. Maçlardan sonra sadece 2-3 saat uyuyabiliyorum. Maçta 90 dakika oynadıysam uyku tutmuyor. Çünkü üzerimdeki o tansiyon, o baskı devam ediyor. Maçın heyecanını hissetmeye devam ediyorum. Vücudum yorgun ama kafamda yaşamaya devam ediyorum."

Sağ bekte görev yapmasının kendisini zorlamadığını belirten Hosogai, Almanya'da Leverkusen'de, Ausburg'da sağ bek olarak görev yaptığını önemli olanan takıma yararlı olmak olduğunu belirtti. Timsah Arena'nın müthiş bir atmosfere sahip olduğunu belirten Japon oyuncu, "Çok iyi bir stat. Berlin'de 80 bin kişilik stadı Dordmund, Schalke gibi büyük maçlarda doluyordu. Ama şöyle sıkıntısı vardı. Olimpiyatlar için yapılmış stattı. Etrafında koşu parkuru vardı. Tribünler sahaya çok uzaktı. Ama burada tribünler sahaya çok yakın. Bir de Türk seyircilerin sesi daha yüksek çıkıyor. Bundesliga'da statlar full oluyor ama sadece kale arkalarında ses oluyor. Ama burada bütün sahaya çok güçlü bir ses geliyor. Her yerden ses gelince de saha içinde çok güzlü bir ses oluşuyor. Bu da oyuncuları çok mutlu ediyor" diye belirtti.

Geleceğe şimdiden odaklanmanın doğru olmadığını belirterek, "Bursaspor'da yeni sezonda devam mı edeceğim bilemiyorum. Ama Bursaspor'da olmaktan çok mutluyum şuanda" diyerek açıklamalarını noktaladı. Cemal EKENTOK (DHA)