Hugo Chaves: 1 ABD: 0

Brezilya'nın Meksika'ya sürpriz bir şekilde yenilmesiyle başlayan Copa America'da ilk tur, başka sürpriz olmadan sona erdi ve tüm favoriler çeyrek finale çıkmanın sevincini yaşadı.

BARQUISIMETO - Brezilya'nın Meksika'ya sürpriz bir şekilde yenilmesiyle başlayan Copa America'da ilk tur, başka sürpriz olmadan sona erdi ve tüm favoriler çeyrek finale çıkmanın sevincini yaşadı. Turnuvaya konuk takım olarak katılan ABD, grup maçlarını puansız son sırada tamamlarken, bu sonuç, ABD ile arası gergin olan Venezüellalıları oldukça sevindirdi. Brezilya'yla birlikte turnuvanın en büyük favorisi olan Arjantin ise C Grubu'ndaki son maçında, kendisi gibi çeyrek finali ikinci maçların ardından garantileyen Paraguay'ı 1-0 yendi ve ilk üç maçını kayıpsız tamamladı.
Rodrigo Palacio, Fernando Gago, Carlos Tevez gibi yedeklerini ilk 11'de sahaya süren Tangocular'ın golünü 78. dakikada, Liverpool'da forma giyen Javier Mascherano kaydetti. Bir dönem adı Trabzonspor'la anılan Paraguay kalecisi Aldo Bobadilla'nın sağından topu filelerle buluşturan ünlü futbolcu, "Gol atmak benim için çok alışılagelmiş bir şey değil. Mutluyum elbette, ancak önemli olan Arjantin'in grup lideri olarak çeyrek finale çıkması" dedi. Arjantin çeyrek finalde Peru ile karşı karşıya gelecek.
Anti-Chaves'çiler işbaşında
C Grubu'ndaki diğer maçta, iki iddiasız ekipten Kolombiya, ABD'yi 1-0 mağlup etti ve teselli buldu. Güney Amerika futbolunda esamisi okunmayan ev sahibi Venezüella gruptan çıkarken, dünya futbolunun çıkışta ekiplerinden ABD'nin sonuncu olması, son yıllarda sosyalist düşünce akımının etkisinde olan Güney Amerika'da büyük sevinç yarattı.
İngiliz Guardian gazetesi de bu durumu, Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chaves'in ABD'ye karşı büyük zaferi olarak değerlendirdi ve 'Hugo Chaves: 1 İmparatorluk: 0' ifadesini kullandı. Bununla birlikte bazı Anti-Chaves'çilerin ABD maçlarında 'Yaşasın imparatorluk' nidalarıyla Yankileri desteklemesi gözlerden kaçmadı. (Spor Servisi)