Ian Thorpe: Hayatımda hiç doping yapmadım

Hakkındaki doping iddialarının üzerine kendisinden bir açıklama beklenen Ian Thorpe bu beklentiyi boşa çıkarmadı ve dün bir basın toplantısı düzenleyerek L'Equipe gazetesinin iddialarını yalanladı.

MELBOURNE - Hakkındaki doping iddialarının üzerine kendisinden bir açıklama beklenen Ian Thorpe bu beklentiyi boşa çıkarmadı ve dün bir basın toplantısı düzenleyerek L'Equipe gazetesinin iddialarını yalanladı. Thorpe, Fransız gazetesinde yer alan ve 2006'da girdiği bir testte yüksek testosteron ve LH hormonu oranlarına rastlandığına dair bilgiyi doğrularken bunun doping yaptığının göstergesi olduğu iddialarını reddetti.
"Hiç doping yapmadım" diyen 24 yaşındaki eski yüzücü söz konusu haberin yayımlanmasının ardından hissettiklerini şöyle dile getirdi: "Bu haberi okuyunca şoka girdim. Ne yapacağımı bilemedim. Bu tür haberlerle elde ettiğim başarıların insanlar gözündeki değeri azaltılmış oluyor."
Thorpe kendisinin bile haberi olamadığı bir test sonucunun üstelik sporu bıraktıktan sonra bir Fransız gazetesine sızdırılmasına anlam veremediğinin altını çizerken, "Ama 2006 Mayıs'ında girdiğim testte alışılmadık düzeyde testosteron ve LH hormonu çıktığı doğrudur. Bunlar vücutta doğal olarak bulunan maddelerdir ve seviyelerindeki değişimin birçok patolojik ve psikolojik nedeni olabilir" dedi. Avustralyalı yüzücü sözlerini, "Temiz olduğumu gösterecek her türlü tıbbi ve bilimsel kanıtın ortaya çıkarılacağına eminim" diyerek noktaladı. (Spor Servisi)