İhale 'on'lara kaldı

İhale 'on'lara kaldı
İhale 'on'lara kaldı

İlhan Ekşioğlu

PFDK, şike soruşturmasında 16 kulüpten hiçbirine ceza vermezken, 55 kişiden de sadece 10'una müsabaka sonucunu etkilemek veya teşebbüsten hak mahrumiyeti cezası verdi.
Haber: KENAN BAŞARAN / Arşivi

HABER ANALİZ

3 Temmuz 2010’da patlak veren şike soruşturmasına dair spor yargısı ilk kararını verdi. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’nun (PFDK), kararlarını önceki gece yarısı internet sitesinden duyurdu. PFDK, kulüpleri suçlu bulmazken 55 kişiden sadece 10 kişiye 1-3 yıl arasında değişen oranlarda hak mahrumiyeti cezası verdi. Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, hiçbir ceza almazken Sarı-Lacivertli ekibin halihazırda şike davasından ötürü tutuklu bulunan asbaşkanı İlhan Ekşioğlu’na 3, tahliye olan Asbaşkan Şekip Mosturoğlu’na ise birer yıl hak mahrumiyeti cezası verildi. Eski İstanbul BB’li İbrahim Akın da 3 yıl hak mahrumiyeti cezası aldı.Tahkim Kurulu da kararları onaylarsa bu cezalar ertelenmeyecek. 

UEFA soruşturma açar
Bütün bu kararlar Yıldırım Demirören’in TFF Başkanı seçilmesiyle birlikte bizce malum olmuştu. Eski yasa ve talimatlara göre insanlara aklanma şansı tanımayan futbolun yönetenleri iki aydır Etik Kurulu raporunun muhtevasını da, 58’in değişeceğini de ve PFDK’nın ne tür kararlar vereceğini sızdırıp kamuoyunu hazırlıyordu. Tahkim Kurulu da bu kararları itirazlar olsa da büyük olasılıkla aynen kabul edecek. Yeni PFDK, 3 Temmuz 2010’dan beri memleketi kasıp kavuran şike soruşturmasının eski TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar’ın kanaat getirdiği kadar vahim olmadığına hükmetti. Sonuç itibariyle ‘temizlik ihalesi’ sadece birkaç ‘kötü adam’ın sırtına vurularak, futbolumuz aklandı! En azından ‘iç saha’da manzara şimdilik böyle.
Bu saatten sonra gözlerin çevrileceği tek kurum kaldı o da UEFA. Kimi kaynaklar TFF’nin UEFA’yı ikna ettiğini öne sürse de aynı görüşte olmayanlar da var. Biz de UEFA’daki kaynaklardan aldığımız bilgiyi yazalım: UEFA, bu kararları asla tatmin edici bulmayacak. “Madem 16 takımı disipline verdiniz neden hiç ceza vermediniz” diye de soracak. UEFA çok büyük olasılıkla kendi disiplin soruşturmasını açacak. En azından iddianamede adı geçen takımlara 5 yıla varan cezalar verebilecek. Hatta milli takıma da ceza verilmesi ihtimalinden yine söz ediliyor.
Evet iç hukukta tüm yollar tükendi ve top artık UEFA’da... 

Aziz Yıldırım
Müsabaka sonucunu etkilemekten dolayı sevk edildiği Manisaspor-Trabzonspor, Fenerbahçe-Kasımpaşa, Bursaspor-İstanbul BB ve Gençlerbirliği-Fenerbahçe,Gençlerbirliği-Trabzonspor, Eskişehirspor-Fenerbahçe, Trabzonspor-Bursaspor, Eskişehirspor-Trabzonspor, Fenerbahçe-İstanbul BB maçlarından ötürü oyçokluğuyla, Karabükspor-Fenerbahçe, Fenerbahçe-Ankaragücü,Trabzonspor-İstanbul BB, Sivasspor-Fenerbahçe, Beşiktaş-Trabzonspor, Bucaspor-Fenerbahçe, Galatasaray -Trabzonspor, Kayserispor-Manisaspor, Galatasaray-Fenerbahçe, Fenerbahçe-Konyaspor müsabakalarında, müsabaka sonucunu etkilemekten dolayı sevk yapılmış ise de isnat olunan disiplin ihlalinin unsurları oluşmadığından ceza tayinine yer olmadığına karar verilmiştir. 

Şekip Mosturoğlu
Eskişehirspor-Trabzonspor müsabakasında müsabaka sonucunu etkilemeye teşebbüsü nedeniyle 1 yıl hak mahrumiyeti cezası ile cezalandırılmasına oyçokluğuyla karar verilmiştir. 

İlhan Ekşioğlu
Eskişehirspor-Trabzonspor, Gençlerbirliği-Fenerbahçe, Fenerbahçe-Ankaragücü müsabakalarında, müsabaka sonucunu etkilemeye teşebbüsü nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı’nın (FDT) 58/2-a maddesi uyarınca takdiren 3 yıl hak mahrumiyeti cezası ile cezalandırılmasına karar verilmiştir. 

Cemil Turan
Fenerbahçe-Ankaragücü müsabakasında, müsabaka sonucunu etkilemeye teşebbüsü nedeniyle FDT’nin 58/2-a maddesi uyarınca 1 yıl hak mahrumiyeti cezası ile cezalandırılmasına karar verilmiştir. 

İbrahim Akın
Fenerbahçe-İstanbul BB müsabaka sonucunu etkilemekten eski FDT’nin 58/1. maddesi uyarınca 3 yıl müsabakalardan men cezası ile cezalandırılmasına karar verilmiştir. 

Ahmet Çelebi
Fenerbahçe-İstanbul BB müsabakasında, müsabaka sonucunu etkilemekten dolayı eski FDT’nin 58/1. maddesi uyarınca 2 yıl hak mahrumiyeti cezası ile cezalandırılmasına karar verilmiştir. 

Ümit Karan
Eskişehirspor-Trabzonspor müsabakasında, müsabaka sonucunu etkilemeye teşebbüsü nedeniyle FDT’nin 58/2-a maddesi uyarınca 2 yıl hak mahrumiyeti cezası ile cezalandırılmasına karar verilmiştir. 

Serdar Kulbilge
Gençlerbirliği-Fenerbahçe müsabakasında, müsabaka sonucunu etkilemeye teşebbüsü nedeniyle FDT’nin 58/2-a maddesi uyarınca takdiren 2 yıl müsabakalardan men cezası ile cezalandırılmasına karar verilmiştir. 

Cengiz Demirel
Gençlerbirliği-Fenerbahçe müsabakasında, müsabaka sonucunu etkilemeye teşebbüsü nedeniyle FDT’nin 58/2-a maddesi uyarınca 1 yıl hak mahrumiyeti cezası ile cezalandırılmasına karar verilmiştir. 

Yavuz Ağırgöl
Fenerbahçe-Ankaragücü müsabakasında, müsabaka sonucunu etkilemeye teşebbüsü nedeniyle FDT’nin 58/2-a maddesi uyarınca 1 yıl hak mahrumiyeti cezası ile cezalandırılmasına karar verilmiştir. 

Mehmet Şen
Gençlerbirliği-Fenerbahçe müsabakasında müsabaka sonucunu etkilemeye teşebbüsü nedeniyle FDT’nin 58/2-a maddesi uyarınca 1 yıl hak mahrumiyeti cezası ile cezalandırılmasına karar verilmiştir.


Birkaç kötü adam!
İbrahim Akın (Eski İBB’li futbolcu): 3 yıl
Ümit Karan (Eski Eskişehirsporlu futbolcu): 2 yıl
Şekip Mosturoğlu (Fenerbahçe yöneticisi): 1 yıl
İlhan Ekşioğlu (Fenerbahçe yöneticisi): 3 yıl
Cemil Turan (Fenerbahçe Amatör Şubeler Koordinatörü): 1 yıl
Ahmet Çelebi (Sivasspor yöneticisi): 2 yıl
Serdar Kulbilge (Gençlerbirliği kalecisi): 2 yıl
Cengiz Demirel (Gençlerbirliği yardımcı antrenörü): 1 yıl
Yavuz Ağırgöl (FB Kongre üyesi): 1 yıl
Mehmet Şen (Eski Gençlerbirliği futbolcusu): 1 yıl

7 günlük itiraz hakkı
Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’nun verdiği bu kararların duyurulmasından itibaren yedi gün içinde Tahkim Kurulu’na itiraz başvurusunda bulunulabilir. Tahkim’in ise karar vermek için bir süre kısıtlaması yok. Buna karşın arar karar veya tedbir kararları çıkartabilir öncelikle.


Ceza almayan 45 kişi
PFDK’nın kararları sonucu kendilerine sevk edilen 55 kişiden 45’inin ceza tayinine yer olmadığı açıklandı. Buna göre şike soruşturması sürecinde PFDK’ya sevk edilen ve suçsuz bulunan 45 kişi şu isimlerden oluştu:

YÖNETİCİ VE İDARECİLER
Aziz Yıldırım (FB Başkanı)
Murat Özaydınlı (FB yöneticisi)
Ali Yıldırım (FB yöneticisi)
Sadri Şener (TS Başkanı)
Nevzat Şakar (TS Asbaşkanı)
Recep Denizer (TS yöneticisi)
Serdal Adalı (Eski BJK Asbaşkanı)
Kenan Yaralı (Manisa Başkanı)
Mecnun Odyakmaz (Sivas Başkanı)
Mehmet Oflaz (Sivas Yöneticisi)
Faruk Taşseten (Sivas Yöneticisi)
Göksel Gümüşdağ (Eski İBB Başkanı ve eski TFF Başkanvekili)
Tamer Yelkovan (FB Muhasebecisi)
Serkan Acar (FB Kulüp Müdürü)
Hasan Çetinkaya (FB Menajeri)
Murat Öztürk (Eski FB K. Hocası)
Samet Güzel (FB Tercümanı)
Ahmet Ateş (BJK Güvenlik Md.)
Zafer Önder İpek (GB Çalışanı)
Zafer Tüzün (E.Şehir Genel Koor.) 

TEKNİK DİREKTÖRLER
Tayfur Havutçu (Beşiktaş)
Bülent Uygun (Eski Eskişehir)
Hikmet Karaman (Eski Manisa)
Yılmaz Vural (Eski Kasımpaşa) 

MENAJERLER
Fadıl Özdemir
Ekrem Okumuş
Mithat Halis
Şükrü Ongan
Erdem Konyar 

FUTBOLCULAR
İskender Alın
Korcan Çelikay
İlhan Çelikay
Gökçek Vederson
Sezer Öztürk
Emmanuel Emenike
Mahmut Boz
Mehmet Yıldız
Can Arat
Önder Turacı
Semih Şentürk
Ümit Aydın
Sercan Yıldırım
Murat Şahin
Zafer Demiray
Sadrettin Fırat Kocaoğlu

Talimat aldık ama...
Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu üyesi Yusuf Reha Alp, oyçokluğuyla aldıkları kararların oy dağılımını açıklayamayacağını belirterek, “Talimatla hareket ettik ama disiplin talimatıyla” dedi.
NTVSpor’a konuşan ve Trabzonsporlu olan Alp, “Oybirliğiyle alınamayan kararlar üzerinde uzun süreli tartışmalar yaşandığı doğrudur. Kişilerin eylemlerinin kulüpleri bağlamaması noktasında, kuruldaki diğer arkadaşlarımla aynı düşünmüyorum. Ama çıkan karara herkesin saygı göstermesi gerekir” diye konuştu.
Kimsenin Fenerbahçe’yi cezalandırmak ya da cezalandırmamak üzere göreve gelmediğini kaydeden Alp, “Talimatla hareket ettiğimiz iddia ediliyor. Evet talimatla ama disiplin talimatıyla” dedi.
Etik Kurulu raporuna birebir bağlı kalmadıklarını anlatan Alp, İbrahim Akın’ın işlediği suçun karşılığının yeni disiplin talimatına göre ömür boyu men olduğunu hatırlatıp, “Eski talimata göre ise 3 yıl hak mahrumiyetidir. Böyle durumlarda talimatnamenin ilgili yaptırımlarının hangi hali tanık lehineyse o uygulanır. Akın’a verilen cezanın karşı tarafında bulunan Yusuf Turanlı lisanssız menajerdir ve federasyonun kurulu tarafından cezalandıramaz. Turanlı’ya da parayı Ahmet Çelebi’nin verdiğini düşündüğümüz için ona ceza verdik. ‘Çelebiye’ye parayı kim verdi’ derseniz; orasını bilemiyoruz” dedi.
UEFA’nın PFDK ve Tahkim Kurulu kararlarını beklediğini vurgulayan Alp, kararlar Tahkim’de kesinleştikten sonra dosyayı UEFA’ya ileteceklerini söyledi.

TEPKİLER
Bursaspor Başkanı İbrahİm Yazıcı: Mehmet Ali Aydınlar’a sorun.
Bucaspor Başkanı Mehmet Bektur: Bucaspor, ‘mağdur değil’ denildi. Kimse mağdur değilmiş, birkaç kişi birbirlerini mağdur etmiş, futbol da mağdur olmamış. Bunu böyle yorumluyorlarsa, aynı ülkede yaşamıyoruz ya da aynı pencereden bakmıyoruz.
AKP İst. Mİlletvekİlİ Hakan Şükür: Çok farklı şeyler söyleyebilirim. Susmak daha doğru. En yetkili mercilerden daha önce duyduğumuz şeyleri daha sonra çok farklı duymaya başladık. Hoş olmadı. Kendimize göre konuştuğumuzda kalbimizi kırabiliyoruz. Çok fazla şey söylemek istemiyorum.

Bu kararlar ısmarlamadır
Av.Suat Cavit Vulaş-Eski Tahkim Kurulu Üyesi: 13 yıl Tahkim Kurulu üyeliği yapmış, 40 yıllık bir hukukçu olarak, bu kararların okunacak bir yanı yok, bakmak yeterli... Esası adalet olması gereken hukuk, bu değil... Bu, bütün futbolseverleri zekâ özürlü kabul edip, çocukça bir mizansen kurulduktan sonra ortaya çıkan ısmarlama bir şey. Yazık... İnanıyorum ki, bu ısmarlama karardan, adı şikeye karışmış kulüplerin taraftarları dahi rahatsız.