İki büyüğün iki ayrı hedefi

Doğu seferinin ikinci ayağı Diyarbakır'da çok önemli bir yara alan Beşiktaş, çarşamba gecesi aldığı yenilgiyi unutup derbiye odaklandı. Ama öte yandan teknik direktör Mircea Lucescu maç sonrası esti köpürdü.
Haber: ORHAN YILDIRIM / Arşivi
YUSUF DURSUN / Arşivi

İSTANBUL - Doğu seferinin ikinci ayağı Diyarbakır'da çok önemli bir yara alan Beşiktaş, çarşamba gecesi aldığı yenilgiyi unutup derbiye odaklandı. Ama öte yandan teknik direktör Mircea Lucescu maç sonrası esti köpürdü. Rumen çalıştırıcının eleştiri oklarından herkes payını aldı: "Beşiktaş'ın eski yerli futbolcularını anlayamıyorum. Onlar şampiyonluk mücadelesi verdiklerinin farkında bile değiller. Aralarında işbirliği, dayanışma yok. Oyunu kontrol etmek, topa sahip olmak gibi alışkanlıkları yok." Takımda Sergen'in dışında lider olmadığı belirten Lucescu ayrıca "Lider kendiliğinden çıkar, Sergen olmadığında biri çıksın diye bekliyorum ama olmuyor" dedi. Bu mağlubiyetten dersler çıkarılması gerektiğini savunan Lucescu Diyarbakır yenilgisinin kendilerini bir anlamda şampiyon yapacağını söyledi.
Beşiktaş'taki sakat oyuncuların durumuna gelince: Denizlispor maçında Ali Tandoğan'ın darbesiyle elmacık kemiği kırık olan İbrahim Üzülmez'in ise pazar gecesi sahaya özel maskeyle çıkacağı bildirildi. Beşiktaş Kulübü Doktoru Ayhan Optur, takımdaki sakatlıklara ilişkin şunları söyledi: "İbrahim'i maskeyle oynatmayı düşünüyoruz. Sergen'in ise dünkü antrenmanda darbeye bağlı ağrıları oldu. Son durumunu bu akşamki antrenmanda göreceğiz. Bayram, takımla birlikte çalışıyor. Ancak kondisyon eksikliği var. Takımda yalnızca Maldarasanu'nun sakatlığı sürüyor. Bu oyuncu da takımdan ayrı çalışmalarını sürdürüyor." Yönetim ve teknik heyet ise takıma özel yemekler verip toplantılar düzenleyerek moral aşılama derdinde.
'Bu maç şampiyonluğu belirlemez'
Fenerbahçe cephesinde ise teknik koordinatörü Tamer Güney, dün antrenman öncesinde yaptığı basın toplantısında, şampiyonluk mücadelesi veren takımların önünde çok kritik maçları olduğunu vurgulayarak, "Ligde üst ve alt sıralarda müthiş bir mücadele sürüyor. Bu bakımdan derbi maç şampiyonluğu belirleyen tek kriter ve dönemeç değildir. Olayın tansiyonunu buna göre ayarlamak lazım" diye konuştu. Fenerbahçeli futbolcuların Beşiktaş karşısında, yaşadıkları kötü dönemde prestij kazanmaya çalışacaklarını anlatan Güney, şöyle devam etti: "Beşiktaş maçı, Avrupa kupaları şansımız açısından önemli bir sınav. Tabii ki prestij sağlayan bir maç. Bu maçtan sonra da Fenerbahçe'yi ön plana çıkaracak maç serisi azalıyor. Bütün bunların gündeme geldiği bir ortamda profesyonel olan futbolcuların bu maçta prestij kazanması için kendilerini göstereceğine inanıyorum." Bu arada Güney, Ceyhun ve Hakan Bayraktar'ı Beşiktaş maçı kadrosuna dahil etmedi.
Öte yandan Biletix bayilerinde satışa çıkarılan maç biletlerinden çok büyük bölümünün satıldığı, dün sabah itibariyle yalnızca 110 milyon liradan satılan numaralı tribün alt bölümden az sayıda biletin satışının sürdüğü öğrenildi.