İki kıta 29. kez birleşiyor

Türkiye'nin atletizmdeki en büyük organizasyonu olan 29. Kıtalararası İstanbul Avrasya Maratonu bugün koşuluyor. Maraton, 15 Kilometre Koşu ve Halk Koşusu'ndan oluşan büyük organizasyon bu yıl 'Sağlıklı çevre...

İSTANBUL - Türkiye'nin atletizmdeki en büyük organizasyonu olan 29. Kıtalararası İstanbul Avrasya Maratonu bugün koşuluyor. Maraton, 15 Kilometre Koşu ve Halk Koşusu'ndan oluşan büyük organizasyon bu yıl 'Sağlıklı çevre, sağlıklı nesiller ve yaşanabilir bir kent için koşuyoruz' sloganıyla gerçekleştirilecek. Maratona katılımı artırmak için toplam ödül miktarı bu yıl 1 milyon dolara çıkarıldı.
Maraton, Boğaziçi Köprüsü gişelerinin 800 metre yukarısında oluşturulacak start alanında, saat 09.00'da başlayacak. 42 kilometre 195 metrelik parkur, Boğaziçi Köprüsü, Mecidiyeköy, Taksim, Şişhane, Aksaray, Yenikapı, sahil yolundan Ataköy, Ataköy Demir Motel karşısında altgeçitten geriye dönülüp sahil yolu takip edilerek Yedikule, Eminönü, Kabataş ve Dolmabahçe Sarayı güzergâhında tamamlanacak. 15 Kilometre Koşu ise maratonun startının verildiği yerden, aynı saatte başlayıp, Mecidiyeköy, Taksim, Karaköy, Kabataş ve Dolmabahçe güzergâhında gerçekleştirilecek.
Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği Halk Koşusu da, saat 09.30'da, Acıbadem Köprüsü altından başlayıp, Boğaziçi Köprüsü, Mecidiyeköy, Osmanbey ve Taksim güzergâhında yapılacak. Söz konusu güzergâhlarda 7.30-14.00 arasında trafik araç trafiğine kapalı olacak.
Bu yıl Cumhuriyet Bayramı'ndan bir gün önce gerçekleştirilecek organizasyonda, Halk Koşusu'na katılanlar Türk bayraklarıyla koşacak. Koşuyu tamamlayanlara ayrıca madalya ve tişört verilecek.
Ünlü isimler katılıyor
Maratona katılacak en iyi atletler arasında erkeklerde, 2006 Paris Maratonu beşincisi Kenyalı David Langat, 1997, 1998, 1999 Avrasya maratonlarının şampiyonu Etiyopyalı Taye Moges Mamo, geçen yılın Avrasya Maratonu şampiyonu Litvanyalı Pukstas Mindaguas gibi isimler yer alıyor. Bayanlarda ise 2004 Olimpiyat Oyunları altıncısı Olivera Jevtic, 2006 Paris Maratonu ikincisi Rus Natalya Volgina yarışacak.
Göğüs numarasını gösteren herkes saat 09.00'a kadar İETT otobüsleri, deniz otobüsleri, vapurlar, metro ve hızlı tramvaylardan ücretsiz olarak yararlanabilecek. Sporcular en geç saat 07.30'da İnönü Stadı önünden kalkacak otobüslerle start noktalarına götürülecek. (Spor Servisi)