'İki maçı da kaybetmek istemiyoruz'

"Her iki maçı da kaybetmek istemiyoruz." Milli Takımlar Teknik Sorumlusu Fatih Terim'in 2008 Avrupa Şampiyonası elemelerinde önünde yer alan iki zorlu engele ilişkin değerlendirmesi bu.

İSTANBUL - "Her iki maçı da kaybetmek istemiyoruz." Milli Takımlar Teknik Sorumlusu Fatih Terim'in 2008 Avrupa Şampiyonası elemelerinde önünde yer alan iki zorlu engele ilişkin değerlendirmesi bu. Önce cumartesi günü deplasmanda Yunanistan, ardından çarşamba günü Frankfurt'ta seyircisiz maçta Norveç'le karşılaşacak Milli Takım'ın sakatlıklar nedeniyle düşünceli teknik direktörü 'Beraberlik bizim için iyidir' demese de işlerinin zor olduğunu vurguladı dün düzenlediği basın toplantısında.
"Hedeflenen yüksek puan neyse, talip olduğumuz budur, ama şartlar bizi nereye götürür bilemeyiz" diyen Terim sözlerini şöyle sürdürdü:
"Hazırlıklarımız değişik olabilir, ancak özde, bir maçta kazanılacak üç puan varsa, hedefimiz önce onu almaktır. Ondan sonraki sonuçlar da futbolun içinde olan sonuçlardır. Buna da hazırız. İki maçı da kaybetmek istemiyoruz."
Tecrübeli teknik adamın konuşmasında sakatlıklara yaptığı vurgu ön plana çıktı. Zaman zaman, istenilen şeylerin futbolda ve hayatta olmadığını dile getiren Terim, "Herkesin Milli Takım'a formda gelmelerini isteriz,
ama hayat ve futbol böyle değil. Zaman zaman, istemediğiniz şeyler oluyor. Bugün burada olması gereken birçok arkadaş, sakatlık nedeniyle yok. Formsuzluktan ve istikrarsızlıktan vazgeçtik, ama sağlam olmaları önemli. Yoksa çok oyuncu formsuz gelmiştir, Milli Takım'da iyi oynamıştır. Esas sıkıntımız sakat oyuncularımız, ama bunu bir bahane olarak söylemiyoruz" dedi.
Terim'in toplantısından diğer satırbaşları ise şu şekilde:

 • Biz, oyuncularımızla bu maçı milli dava olmaktan çıkarmaya çalışıyoruz. Bunu yaparsak oyuncularımızın üzerindeki baskıyı azaltırız. Bu, milli dava değil, milli maçtır. Biz bu gerilimi üzerlerinden almaya çalışıyoruz.
 • Takımda sakatlıklar formsuzluklar var, ama teknik heyet olarak çok formdayız. Ekip olarak kale gibi ayaktayız. Oyuncularımız da o kaleyi koruyacak bir nefer olacaktır.
 • Bugün dünya üzerinde ırkçılığın olmadığı tek ülke Türkiye'dir. Yabancı oyuncuları bazen abartılı bir şekilde severiz. Böyle bir ülkenin evladına ırkçılık yakıştırılamaz. Emre, ırkçılık yapmadı, Emre'ye ırkçılık yapılıyor. Adalet Emre'ye ceza vermemektir.
 • Yunanistan aynı oyuncularla oynuyor, tecrübeli oyuncular var, ancak bildiğimiz defans yapan bir takım değiller, iyi bir takımla karşılaşacağız. Herhangi bir sakatları yok gibi gözüküyor. Bizde, oyundaki istikrarsızlıktan ziyade sakatlıklardaki istikrar var.
 • Kolay bir durumdan geçmiyoruz, dış sahalarda oynuyoruz, oyuncularımız ceza alıyor. Lider olarak Yunanistan'a gidiyoruz, lider olarak döneceğiz.
 • Tenkit edilen insanlar fark ediliyor demektir. Evinizin önündeki palmiyeyi kesersiniz, niye, çünkü manzaranızı kapatıyordur. Fark edilmenin bir zararı yoktur. Hepimiz kendi ülkemize hizmet etmeye gidiyoruz.
 • Mehmet Yıldız'a şans tanıyabilirim. Formda ve yetenekli oyuncuları da çağırdık. Gerektiği zaman o formayı vereceğiz. Yapacağımız yedi-sekiz antrenmanda onu tanıyacağız, o da bizi tanıyacak.
 • İsviçre maçında (hırs) acaba biraz fazla mı oldu, diye bir söylem var. Oyuncularda isteksizlikler görünür, o zaman bu takımın ruhu yok, denir. Hırslı olursa fazla oluyor denir. Görüş açısı buysa eleştirmekte çare tükenmiyor. Oyuncular da insandır. Öyle bir noktaya gelmeliyiz ki profesyonelliğin içinde kalmalıyız.
  Özellikle Yunanistan maçında taktiksel ve dengeli olmalı ve bunlardan uzak kalmalıyız.
  Terim: Volkan'ın oynaması kesin
  Fatih Terim'in basın toplantısında üzerinde önemle durduğu bir konu Yunanistan ve Norveç maçlarında Milli Takım'ın kalesini kimin koruyacağı konusuydu. Terim, bu yönde bir soruya oldukça net cevap verdi: "Eğer sakatlık olmazsa kaleyi Volkan koruyacak." Kafasındaki kadrodan cumartesi günkü maça dair tek isim verebileceğini, bu ismin de Volkan olduğunu vurgulayan tecrübeli çalıştırıcı, "Volkan'ı, psikolojik olarak da maça kadar hazırlayacağız. Şu anda takımda tek garanti isim, bir sakatlık olmazsa Volkan'dır" diye konuştu.
  (Spor Servisi)