İki Türk güreşçi ikinci turda

37. Dünya Büyükler Serbest Güreş Şampiyonası'nda Ramazan Demir ve Tevfik Odabaşı ikinci tura yükseldi.

ABD'nin New York kentinde düzenlenen 37. Dünya Büyükler Serbest Güreş Şampiyonası'nda Türk sporculardan Ramazan Demir ve Tevfik Odabaşı, gruplarında yaptıkları ikinci maçlarını da kazanarak ikinci tura yükselmeyi başardılar.
New York'un Madison Square Garden Spor Salonu'nda yapılan şampiyonada grubundaki ilk maçında Macar sporcuyu yenen 55 kiloda Ramazan Demir, Alman Vasilij Zeiher karşısında da 3-2 galip geldi ve tur atladı. 60 kiloda Tevfik Odabaşı da Alman güreşciyi yendikten sonra, Perulu Jose Paico Morales karşısında teknik üstünlükle 10-0 galip geldi ve ikinci tura çıktı.
Türk Milli Takımı'ndan 84 kiloda Gökhan Yavaşer, gruptaki ilk maçında Ukraynalı Alik Muzayev'i 3-2 yenerken, 120 kiloda Recep Kara da, İsviçreli Mirco Silian'ın sakatlanarak müsabakayı terk etmesiyle galip geldi. Bu iki sporcu bugün gruplarındaki ikinci maçlarını da kazanarak tur atlamak için mücadele edecekler.
66 kiloda Ömer Çubukçu, 74 kiloda Hakkı Ceylan ve 96 kiloda Hakan Koç ise gruplarında yaptıkları ilk müsabakaları kaybederek tur şanslarını büyük ölçüde yitirdiler. Şampiyonada bugün Gökhan Yavaşer, Brezilyalı Adrian Jaoude, Recep Kara da İranlı Ali Reza Rezaei ile karşılaşacak.
Bayanlarda ise 4'lü grupta yer alan ve ilk iki maçını kazanan 48 kiloda Uğurun Perçin, ikinci tura yükselebilmek için bugün Ukraynalı Irini Merleni ile mücadele edecek. Gruplarındak ilk maçlarını kaybeden 63 kiloda Safiye Eroğlu, 72 kiloda Zarife Yıldırım ve 55 kiloda Zeynep Yıldırım da bugün yapacakları karşılaşmalarda tur şansı arayacaklar.
11 Eylül 2001'de terör saldırıları nedeniyle ertelendikten sonra bu yıl New York'a alınan şampiyona, ABD'li güreşçilerin üstünlüğü altında geçiyor. ABD'li bay ve bayan sporcular, ev sahibi olmanın yanısıra denizaşırı seyahat etmemenin avantajını da kullandıklarını söyleyerek, önlerine gelen rakipleri yenmeye devam ediyorlar.