'İkinci altını yıldızlar yazar'

'İkinci altını yıldızlar yazar'
'İkinci altını yıldızlar yazar'
Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya, "Bir altın tarih yazar, ikinci altını yıldızlar yazar. İnşallah Taha daha büyük başarılar elde eder" dedi.

TAŞKENT - Hamza Yerlikaya, Türkiye'nin Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te dün başlayan Dünya Güreş Şampiyonası'nın ilk gününde 1'i altın toplam 3 madalya kazandığını hatırlatarak, "İnşallah bu madalya bugün ve yarın için moral olur. Milletimizin buna ihtiyacı var. Çünkü son yıllarda Türk sporu olarak uluslararası madalyalarda düşüş yaşıyoruz. Güreşle yaşanan bu çıkışın diğer branşlarla devam etmesini temenni ediyorum" diye konuştu.

Şampiyonada, 125 kilo serbestte dünya şampiyonu olan Taha Akgül'ün büyük bir başarıya imza attığını belirten Yerlikaya, "Eskiden sporcu başarılı olur ve sadece milletin duasını alırdı. Devlet, bu başarının pek içinde olmazdı. Taha daha minderden inmeden Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan , Başbakanımız Ahmet Davutoğlu ve Gençlik ve Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç, sporcumuzu tebrik etti. Kendilerine ilgi ve alakalarından dolayı teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Yerlikaya, güreşte eksiklikler ve sıkıntılar bulunduğunu, ancak bunların çözümünün de kendi ellerinde olduğunu ifade ederek, Türk güreşinin iyi yolda olduğunu kaydetti.

"TAHA'NIN YÜKÜ AĞIRLAŞTI"

Hamza Yerlikaya, Taha Akgül'ün elde ettiği başarının, kendileri açısından çok sevindirici olduğunu, ancak milli sporcunun yükünün daha da ağırlaştığını söyledi.

Akgül'ün, rakipleri tarafından tek hedef haline geldiğine dikkati çeken Yerlikaya, sözlerini şöyle tamamladı:
"Artık herkes onu yenmek için mücadele edecek. Bu şampiyona bitti, yeni madalyaların hazırlıklarına hemen başlamak lazım. Hedefler büyük. Avrupa ve dünya şampiyonluklarının yanına olimpiyatı da eklemek lazım. Taha'nın 'Artık yoruluyorum, biraz dinleneyim' deme şansı kalmadı. Her gün biraz daha fazla çalışmak zorunda. Zirvede kalmak zordur. Bir altın tarih yazar, ikinci altını yıldızlar yazar. İnşallah daha büyük başarılar elde eder." (AA)