'İkinci bir mucize yaşanabilir'

Galatasaray Teknik Direktörü Erik Gerets, kulübün televizyonunda her hafta katıldığı 'Teknik Yorum' programında şampiyonluk yarışında işlerinin çok daha zor olduğunu kabul etti ama açık bir kapı bırakmaktan da geri durmadı.

İSTANBUL - Galatasaray Teknik Direktörü Erik Gerets, kulübün televizyonunda her hafta katıldığı 'Teknik Yorum' programında şampiyonluk yarışında işlerinin çok daha zor olduğunu kabul etti ama açık bir kapı bırakmaktan da geri durmadı.
Belçikalı teknik adam programda söz şampiyonluk yarışına gelince, "İşimiz artık daha zor, ama ikinci bir mucizeyi yaşayabiliriz. Biz takım olarak dokuz maçı da kazanarak bir seri yakalayacağımıza inanıyoruz. Sonuna kadar da kovalayacağız" dedi.
Geçen sezonun tam tersini yaşadıklarını vurgulayan Gerets, "Son dakikalarda kalemizde goller görerek puan kaybediyoruz. Bunu her zaman bir sebebe bağlamak zor. Şans faktörü de etkili, konsantrasyon eksikliği de. Ancak, şunu da unutmayalım ki, hata yapan oyuncular da insan. Çıkıp da onlara kurşun sıkmamız söz konusu olamaz" dedi.
Hasan Şaş ve Necati'nin son maçta sahaya sürülmemesinin disiplinle alakası olmadığını ısrarla vurgulayan Belçikalı hoca, üzerine oldukça spekülasyon yapılan bu konuya ilişkin şunları söyledi: "Bu tercih tamamen taktikseldi. İki taktik üzerinde çalıştık: 4-4-2 ve 4-3-3. Karar kıldığımız taktikte Hasan Kabze'nin daha verimli olacağını düşündük. Başka bir taktikle oynasaydık, örneğin Hasan Şaş sahaya çıkacaktı. Üç forvetle sahaya çıktık. Daha atak oynamayı hedefliyorduk. Okan sakatlanana kadar da taktiksel açıdan iyi işler yaptık. Aslında gidişat iyiydi. Skor 4-1, 5-1 olabilirdi. Ama ne yazık ki sonuç böyle oldu."
'Ümit Karan değişikliği doğruydu'
Gerets, 'Ümit Karan değişikliği yerine defansif bir değişiklik yapılabilir miydi' sorusuna ise şu iddialı yanıtı verdi: "Verdiğim kararın, yüzde 100 değil, yüzde 200 arkasındayım. Kendi 18'imize yığılıp, oyunu kendi yarı sahamızda kabul etmek, bizim istediğimiz bir düşünce değil. Bu düşüncemiz hâlâ geçerli" şeklinde konuştu.
Erik Gerets, Song'a küsmesi gibi bir durumun kesinlikle söz konusu olmadığını, bunları yazanlara verecek cevap dahi bulamadığını söyledi. Emre Aşık'ın performansının gayet iyi olduğuna değinen Gerets, bu eleştiriyi yersiz bulduğunu belirtti. Teknik adam Konyaspor maçı dönüşünde havaalanında yaşanan tatsızlıklar hakkında fazla konuşmak istemediğini, yalnızca bu olayı tüm taraftarlara mal etmenin yanlış olacağını belirtti.
Arda'nın sakatlanmasıyla ilgili olarak da Gerets şu yorumu yaptı: "Hakem penaltı vermediğine göre, penaltı verilir miydi, verilmez miydi diye tartışmak yersiz, ama çok yazık oldu. Arda, tam bocalama dönemini atlatmış, yükselişe geçmişken, bu sakatlığı yaşaması çok yazık" diye konuştu. (Spor Servisi)