İkinci tur oylama sonucunda Tokyo kazandı

İkinci tur oylama sonucunda Tokyo kazandı
İkinci tur oylama sonucunda Tokyo kazandı
2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'na aday kentlerden Madrid oylamanın ilk turunda elendi. İstanbul, 2020 Olimpiyatları'na ev sahipliği yapmak için Tokyo'yla yarıştı ancak ipi Japon başkenti göğüsledi.

Radikal.com.tr - 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları'nı düzenleyecek kentin açıklanacağı toplantıda ilk tur oylama sonucunda Tokyo en çok oyu alarak finale yükseldi. Madrid ve İstanbul eşit sayıda oy alınca bir oylama daha yapıldı ve Madrid'i geride bırakan İstanbul finale yükseldi.

İlk tur oylama sonucunda Tokyo en çok oyu alarak finale kaldı. İstanbul ve Madrid ise eşit sayıda oy almıştı ve bu nedenle bir kez daha oylama yapıldı. 

Bu ikinci oylamada 94 oy kullanıldı. Çekimser ve geçersiz oy olmayan seçim sonucunda 48 oy alan İstanbul Madrid'in önünde finale yükselen aday kent oldu.

İkinci tur oylama sonucunda ise Tokyo İstanbul'u geride bırakarak 2020 olimpiyatlarına ev sahipliği yapma hakkını kazandı.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) toplam 103 üyesi bulunuyor. Aday kentlerin bulunduğu ülkelerin temsilcileri Uğur Erdener ( Türkiye ), Juan Antonio Samaranch Jr. ( İspanya ), Marisol Casado (İspanya), Jose Perurena (İspanya) ve Tsunekazu Takeda (Japonya) oylamaya katılamadı. Tarafsızlık ilkesi gereği oy atmayan IOC Başkanı Jacques Rogge düşüldüğünde sayı 97'ye iniyor. IOC'nin Mısırlı ve Suriyeli üyeleri ise ülkelerindeki karışıklık nedeniyle Arjantin'de bulunmuyor.


  ETİKETLER:

  Seçim

  ,

  Arjantin

  ,

  İspanya

  ,

  Japonya

  ,

  Türkiye

  ,

  İstanbul

  ,

  Aday

  ,

  Tur

  ,

  kent

  ,

  oy