İlk ders 'Amerikan futbolu'

Milli Takım, 'Mini Dünya Kupası' olarak da adlandırılan FIFA Konfederasyon Kupası ilk maçında bu akşam ABD ile karşı karşıya gelecek. Kıtaların en iyi takımlarının çağrıldığı turnuvada
B grubunda yer alan Milliler, ABD'nin yanısıra cumartesi günü Kamerun ve pazartesi günü de Brezilya ile oynayacak.
Haber: MEHMET DEMİRCAN / Arşivi

SAINT ETIENNE - Milli Takım, 'Mini Dünya Kupası' olarak da adlandırılan FIFA Konfederasyon Kupası ilk maçında bu akşam ABD ile karşı karşıya gelecek. Kıtaların en iyi takımlarının çağrıldığı turnuvada
B grubunda yer alan Milliler, ABD'nin yanısıra cumartesi günü Kamerun ve pazartesi günü de Brezilya ile oynayacak. Turnuvada A grubunda ise ev sahibi Fransa, Yeni Zelanda, Kolombiya ve Japonya mücadele edecek.
Ay-Yıldızlı ekip, Dünya ikinci Almanya'nın bu turnuvaya katılmama kararını bildirmesi üzerine FIF tarafından davet edilmişti. Teknik direktör Şenol Güneş bu turnuvanın Portekiz'in bir provası olacağını belirterek,
"Kadrodaki tüm oyuncularımıza şans vereceğiz. Amacımız hem güzel futbol oynamak, hem fair-play ruhuna sadık kalmak ve tüm bunların yanında tabii final oynamak. Takımı gençleştiriyoruz. Kadroya çağırdığımız bütün futbolcularımızın bu şansı iyi değerlendirmesi gerekir" dedi.
Biletler kapış kapış
Turnuvaya futbolseverler yoğun ilgi gösterirken, şu ana kadar maç biletlerinin yüzde 46'sının satıldığı açıklandı. Yetkililer, maçların ortalama yüzde 70 ile 80 arasında değişen doluluk oranıyla oynanmasını bekliyorlar. Turnuvada maçlar Paris, Lyon ve St.Etienne kentlerinde yapılacak.
Ay-Yıldızlıların oynayacağı maçlarda statlar büyük ölçüde dolu olacak. Millilerin iki maç oynayacağı St.Etienne'deki statta biletlerin şu ana kadar yüzde 55'i satıldı. Karşılaşmalara Almanya başta olmak üzere Belçika, İsviçre, Hollanda'dan çok sayıda Türk'ün gelmesi bekleniyor.
Öte yandan, Fransa'da sağcı hükümetin emeklilik reformuna karşı çıkan demiryolu çalışanlarının sürdürdüğü grevlerin, maçları olumsuz etkilemesi bekleniyor. Ülkede özellikle bugün yapılacak genel grevler nedeniyle tüm ulaşımın felce uğramasından endişe ediliyor. Fransız güvenlik yetkilileri maçlarla ilgili önlemlerini artırırken, FIFA yaptığı bir açıklamayla, önlemlerin etkili, ancak seyirciyi çok sıkmayan bir biçimde alınmasını istedi. FIFA, maçların adeta bir bayram havası içinde geçmesi için herkesin elinden gelen çabayı göstermesini istiyor. Bugünkü Türkiye-ABD karşılaşmasını FIFA Başkanı Joseph Blatter de izleyecek.
Konfederasyon Kupası, ilk kez 1992'de yapıldı ve FIFA'nın resmen tanımadığı bu turnuvayı Arjantin kazandı. Daha sonra FIFA'nın resmen tanıdığı ilk Konfederasyon Kupası'nı 1995 yılında Danimarka, 1997 yılında Brezilya, 1999 yılında Meksika ve 2001 yılında ise Fransa Milli Takımı kazandı. Turnuvaya geniş yer ayıran Fransa medyası, milli takımlarının şampiyon olarak, Dünya Kupası hezimetinin unutturulmasını istiyor. France Soir gazetesi, 'Dünya Kupası Felaketini Unutturun' başlığıyla verdiği haberde, "Dünya Kupası maçlarında yaranın sarılması için Fransa'nın mutlaka şampiyon olması gerekiyor" diye yazdı. L'Equipe gazetesi, Fransa ve teknik direktör Jacques Santini için, bu turnuvanın Portekiz'in bir anlamda provası olacağını ifade etti.