'İlk final Makedonya'yla'

Şenol Güneş, Milli Takım'ın kampta bulunduğu BJK Nevzat Demir Tesisleri'nde
düzenlediği basın toplantısında, Makedonya'nın iki yıl...
Haber: BİLAL MEŞE / Arşivi

İSTANBUL - Şenol Güneş, Milli Takım'ın kampta bulunduğu BJK Nevzat Demir Tesisleri'nde düzenlediği basın toplantısında, Makedonya'nın iki yıl öncesine nazaran takımda değişiklikler yaptığını belirterek, "Agresif oynuyorlar. Bizim maçta da savunma ağırlıklı ve sert oynamalarını bekliyorum. Daha önce Bursa'da berabere kalmıştık. Şimdi böyle bir skor almayız" diye konuştu.
Makedonya maçının kendisini Slovakya maçından daha çok heyacanlandırdığını vurgulayan Güneş, "Bizim grup ikinciliği şansımız sürüyor. Hedefimiz bütün maçları kazanıp grup lideri olarak finallere gitmek. Daha grup ikinciliğini garantilemedik. Makedonya'yı yenersek grup ikinciliğini garantiler, İngiltere ile final oynarız. Ayrıca İngiltere'nin bizimle yapacağı maça kadar puan kaybedip kaybetmemesiyle de ilgilenmiyoruz. Biz bütün maçlarımızı kazanmak istiyoruz" şeklinde konuştu.
Güneş, Makedonya maçında zaman zaman presli oynayacaklarını belirterek,
"Hızlı ve çabuk oynarsak, rakip kim olursa olsun başarılı oluruz. Bu maçta kanatları kullanmaya da çalışacağız" dedi. Sezonun bittiğini ancak kendileri için yarışın bitmediğini belirten Güneş, hiçbir mazeret üretmeden işlerini yapmaya çalıştıklarını ifade ederek, "Başlangıçtaki
hedefimiz neyse, şimdi de aynı hedefteyiz. Herhangi bir nifak tohumu koymadan, birbirimizin sırtına basmadan, kol kola hedefe ulaşmalıyız" dedi. Güneş, Slovakya karşılaşmasının artık geride kaldığını vurgulayarak, şunları söyledi: "Cezalı Yıldıray ve Okan'a izin verdim. Kadromuz geniş. Slovakya maçında sıcak nedeniyle zorlandık. Ancak herşeye rağmen ortaya konulan futboldan memnunum. Makedonya karşısında da konsantrasyonu bozmadan ellerinden gelenin en iyisini yapacaklarına inanıyorum."
Ümit Karan ileride belki...
Şenol Güneş, Galatasaraylı Ümit Karan'ın Milli Takım'a alınmaması konusunda da "Bunlar görüştür ve normal karşılıyorum.
Ümit'i bir kaç kez Milli Takım'a çağırdım. Şu an için uygun olmadığını düşündüm. Fiziksel olarak bir sakatlığı vardı ve hücum bölgesinde de elimde yeterince oyuncu vardı. Böyle görüşleri normal karşılıyorum. Bir futbolcu alınmadı diye herşey kötü gidecek değil" dedi.
Güneş, Beşiktaş'la sözleşme imzalayan Gençlerbirliği'nden Okan Koç'un Ümit Milli Takım kadrosundan çıkarılmasıyla ilgili bir soruya da, şöyle cevap verdi: "Milli Takım'dayken oyuncuların transfer görüşmesi yapmasını istemiyoruz. Bir-iki gün sonra da transfer yapılabilir. Kamplarımızı futbolcuların dikkatlerinin dağılmaması ve iyi konsantre olmaları için yapıyoruz. Futbolcularımızın burada kafası rahatlıyor. Bu tür şeyler ise futbolcuların kafasını karıştırır. Okan Koç'un transfer olması hayırlı olur inşallah. Oyuncularımız genç, bu tip hatalar yapabilirler. Kulüp yöneticilerimizin de biraz daha dikkatli olmaları gerekiyor. Bir futbolcunun yetişmesi 10 yıl sürüyor. Bu gibi konularda bütün kurumlara sorumluluk düşüyor."