İlk günün en hızlısı Raikkonen

Formula 1 Petrol Ofisi Türkiye Grand Prix'si dün antrenman turlarıyla start aldı. Yarışların ilk günü piste çıkan takımların form durumu ele alındığında Ferrari ile McLaren'ın İstanbul'da iddialı olduğu görüldü.

İSTANBUL - Formula 1 Petrol Ofisi Türkiye Grand Prix'si dün antrenman turlarıyla start aldı. Yarışların ilk günü piste çıkan takımların form durumu ele alındığında Ferrari ile McLaren'ın İstanbul'da iddialı olduğu görüldü. Özellikle sezona iyi başlayamayan ve Raikkonen gibi bir yıldızı transfer etmesine rağmen şampiyonluk yarışında geriye düşen Ferrari İstanbul'da oldukça iddialı.
İtalyan takımı bu iddiasını dün sabah antrenmanlarında en hızlı tur derecesine imza atarak gösterdi. Sabah en hızlı pilot İstanbul Park pistini çok seven Kimi Raikkonen oldu. 2005 yılında İstanbul'da yapılan ilk yarışın galibi Finli pilot sabah antrenmanında 1.27.988'lik derecesiyle oldukça hızlıydı. İstanbul'da geçen yıl yapılan yarışı kazanan Ferrari'nin diğer pilotu Felipe Massa ise sabah antrenmanında 1.28.391'lik derecesiyle ikinci sırada yer aldı. Son iki yılın dünya şampiyonu McLaren Mercedes pilotu Fernando Alonso, 1.29.222 ile üçüncü sırada yer alırken, geride kalan 11 yarış sonucunda pilotlar sıralamasında 80 puanla birinci durumda bulunan McLaren Mercedes'in İngiliz pilotu Lewis Hamilton ise 1.29.261 ile dördüncü en iyi tur zamanına imza attı.
Antrenmanda spin atan atana
İstanbul Park Pisti'ndeki ilk antrenman turlarında F1 pilotları zaman zaman zor anlar yaşadı. Williams takımından Nico Rosberg, 10. virajda apex'i kaçırınca pistten çıktı, ancak kısa sürede toparlanarak yoluna devam etti. Toyota pilotu Jarno Trulli 13. virajda, Spyker F1 takımından Japon Sakon Yamomato ve Red Bull'dan Mark Webber de 14. virajda spin attı.
Sabah antrenmanlarının son dakikasında Red Bull pilotu David Coulthard, 1. virajda spin attı. Bu sırada Coulthard'ın aracından alevler yükseldi. Bir süre daha pistte giden Coulthard, daha sonra durup aracından indi. Görevliler hemen Coulthard'ın aracının yanına gelerek yangın söndürücülerle motordan çıkan alevleri söndürdü.
Öğleden sonra yapılan antrenmanlarda ise Hamilton'ın ilk kez yarıştığı piste alıştığı görüldü. Genç İngiliz 1.28.469'luk tur derecesiyle ilk sırayı elde ederken, sabahki ilk antrenman turlarının hızlısı Raikkonen 1.28.762 ile ikinci sırada yer aldı. Toyota'dan Ralf Schumacher ise 1.28.773 ile üçüncü en iyi zamana sahip pilot olurken, takım arkadaşı Jarno Trulli dördüncü sırada yer aldı. Sabah etabının hızlıları Felipe Massa ve Fernando Alonso ise kendilerine beş ve altıncı sıralarda yer buldu.
İkinci antrenman turları, 22. dakikada sallanan kırmızı bayraklarla durduruldu. İstanbul Park Pisti'nin 10. viraj çıkışındaki su tahliye kapaklarından birinin yerinden çıkması üzerine, kırmızı bayraklar sallandı ve tüm araçlar pit alanına girdi. Güvenlik aracı ile 10. viraj çıkışına giden görevliler uzun uğraşlardan sonra parçayı yerine taktı. Antrenman turlarına da 28 dakikalık bir duraklamanın ardından devam edildi. Super Aguri takımının İngiliz pilotu Anhony Davidson, 3. virajda pistten çıkıp, kum havuzunu da geçtikten sonra hafif bir şekilde bariyerlere çarptı. Davidson'ın aracı daha sonra çekici ile garajına götürüldü.
F1 programı
Sıralama Turları : Bugün 14.00
Yarış: Yarın 15.00
(*) Sıralama turları ve yarış Kanal D ve CNN Türk'ten naklen yayımlanacak.
(Spor Servisi)