İlk onbirde altı lejyoner

Milli Takım'ın sahaya çıkan futbolcuları arasında özellikle Nihat Kahveci, Tugay Kerimoğlu, Okan Buruk, Alpay Özalan ve Barcelona'ya transfer olan kaleci Rüştü, Ankaralı izleyiciler tarafından uzun süre alkışlandı.

  • Milli Takım'ın sahaya çıkan futbolcuları arasında özellikle Nihat Kahveci, Tugay Kerimoğlu, Okan Buruk, Alpay Özalan ve Barcelona'ya transfer olan kaleci Rüştü, Ankaralı izleyiciler tarafından uzun süre alkışlandı. Tribünlerin tamamının dolu olduğu karşılaşmada, yaklaşık 25 bin seyirci statta yer alırken, birçok taraftar da dışarda kaldı. Dışarda kalan seyirciler, Gençlik ve Spor Müdürlüğü Ankara İl Müdürlüğü binasını bir süre işgal ederek, olayı protesto ettiler.
  • Türkiye ile Moldova Milli Takımları arasındaki özel maçta, Ankaralı sporseverler 11 yıl aradan sonra gelen ilk milli maçta 19 Mayıs Stadı'nı tıklım tıklım doldurdu. Milliler, 1992 yılında 4-1 kazandıkları San Marino maçından sonra 2003 yılında Moldova karşısında başkentte taraftarlarla yeniden buluştu.
  • Ay-Yıldızlı oyuncularının sahaya çıkışıyla birlikte 19 Mayıs Stadı'nın tribünlerinde müthiş bir çoşku yaşandı. Futbolcuların, özellikle tekerlekli sandalyeleriyle karşılaşmayı zlemeye gelen futbolseverlerin tek tek ellerini sıkmaları tribünlerce uzun süre alkışlandı.
  • Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, 11 Ekimdeki, bir anlamda final olarak adlandırılan İngiltere maçına hem UEFA Başkanı Lennart Johansson'u hem de FİFA Başkanı Seppe Blatter'i davet edeceklerini söyledi. Ulusoy, "Blatter ve Johansson'u resmi olarak davet edeceğiz. Çünkü artık hiş kimse bizim İngiltere'yi yenmemizi engelleyemez. Gelsinler, Türk misafirperverliğini yerinde görsünler. Hem keyifli bir maç izlesinler, hem de taraftar görsünler" şeklinde konuştu.
  • Hollanda Birinci Ligi takımlarından Roda'da top koşturan ve Moldova maçının aday kadrosuna çağrılan Fatih Sonkaya'nin, Liechtensein ile İrlanda'ya da götürüleceği belirtildi.
  • Milli Takım, Moldova ile yaptığı özel maçla birlikte, Milli Takımlar Teknik Direktörü Şenol Güneş yönetiminde 44. sınavına çıktı. Güneş'in, Ay-Yıldızlı takımın başında sahaya çıktığı 44 maçta milliler, 22 galibiyet, 10 beraberlik, 12 de yenilgi aldı. Türkiye, Güneş yönetiminde toplam 65 gol atarken, kalesinde de 44 gol gördü.
  • Ay-Yıldızlı ekip, Güneş döneminde yaptığı 30 resmi maçın genelinde başarılı sonuçlar elde etti. Bu maçların 19'unu kazanırken, 6'sını yitirdi, 5'inde de eşitliği bozamadı. Resmi maçlarda toplam 56 gol atan Ay-Yıldızlı ekip, kalesinde 27 gol gördü.
  • Milli Takım, Moldova ile 6. kez karşı karşıya geldi. Türkiye, şimdiye dek dördü resmi, ikisi özel olmak üzere toplam 6 kez karşılaştığı Moldova'yı dört kez yenerken, bir kez de berabere kaldı. Bu maçlarda Moldova'ya 12 gol atan Milliler, kalesinde ise bir gol gördü.
  • Maçı, Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in yanı sıra çok sayıda politikacının izle-mesi dikkat çekti.