'İlk'lerin peşindeler

Derbiler haftasının ikinci 'perdesi' Trabzon Avni Aker'de oynanacak. Ligin namağlup lideri Beşiktaş'ta teknik direktör Lucescu, oyuncularını maç öncesi ilginç bir motivasyona tabii tutuyor.
Haber: ORHAN YILDIRIM / Arşivi

TRABZON - Derbiler haftasının ikinci 'perdesi' Trabzon Avni Aker'de oynanacak. Ligin namağlup lideri Beşiktaş'ta teknik direktör Lucescu, oyuncularını maç öncesi ilginç bir motivasyona tabii tutuyor. Rumen çalıştırıcı düzenlediği toplantıda, "Ligde namağlup unvanımız sürüyor. Ancak bugüne kadar Trabzon, Antep ve Gençlerbirilği'ne karşı galibiyetimiz yok. Bu takımları da yenmek prestijimiz açısından önemli. İşte size bu yolda ilk fırsat. Trabzonspor'u yendiğimiz takdirde hem presjimizi yeniden sağlarız, hem de Roma'ya morelle gideriz" türünde ajite edici cümleler safretti. Trabzonspor ile oynanacak olan bu zorlu maç öncesi Sergen, İbrahim, Tümer, Yasin ve Pancu gibi yıldızların sakatlıklarını ciddi olması, bununla birlikte Ahmet Yıldırım ve Nouma'nın kart cezalı durumunda bulunmaları teknik heyeti kadro konusunda büyük sıkıntıya soktu. Bu oyuncuların son durumu bugün yapılacak olan idmanda netlik kazanacak.
Öte yandan ligin zirvesini yakından ilgilendiren Galatasaray-Fenerbahçe derbisi de Beşiktaş'ta günün konusu. Menacer Sinan Engin, "Biz işimize bakıyoruz. Tüm maçları kazanıp şampiyon olmak istiyoruz. Ancak elbete bu maç bizi de ilgilendiriyor. Beraberlik işimize gelir" derken kaptan Tayfur, "Fenerbahçe'den puan olarak çok öndeyiz. Bu maçı Galatasaray'ın kaybetmesi bizi daha da rahatlatır" dedi. Futbol şube sorumlusu Yıldırım Demirören ise, "Fenerbahçe'nin kazanması avantaj gibi duruyor. Fakat biz sadece Beşiktaş'ın kazanmasını bekliyoruz. Galip geldiğimiz sürece diğer takımların aldığı sonuçlar bizi fazla ilgilendirmez" şeklinde görüş bildirdi.
Samet Aybaba'nın 'onbir' sürprizi
Öte yandan ev sahibi Trabzonspor ise lider Beşiktaş'ı yenerek hem namağlup unvanına son vermek, hem de UEFA Kupası şansını sürdürmek istiyor. Her hafta sahaya değişik kadro süren teknik direktör Samet Aybaba'nın Beşiktaş karşısına hangi 'onbir'i çıkaracağı ise merak konusu oldu. Gençlerbirliği maçında sürpriz olarak Tayfun, Hasan ve Somers'i oynatan Aybaba, Ankaraspor karşılaşmasında Petkoviç, Erman Güraçar ve Gökdeniz'i 18'e almadı, Hüseyin ve Yong'u da yedekte bıraktı. Daha önce Kayserispor, Gençlerbirliği, Ankaragücü ve Gaziantepspor'u çalıştırırken defalarca Beşiktaş'la karşı karşıya gelen Samet Aybaba, Bordo-Maviler'in başında Trabzon Avni Aker Stadı'nda ilk kez Siyah-Beyazlı ekibe karşı mücadele verecek.