'İmaj' her şeyden önce gelir

İçişleri Bakanlığı, süper ligin başlamasına bir hafta kala, yeni sezonda stadyumlarda alınacak güvenlik önlemlerini genelge ile illere duyurdu. Yurtdışında olumsuz imaj yarattığı için polisin sahaya girmesi yasaklandı.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - İçişleri Bakanlığı, süper ligin başlamasına bir hafta kala, yeni sezonda stadyumlarda alınacak güvenlik önlemlerini genelge ile illere duyurdu. Yurtdışında olumsuz imaj yarattığı için polisin sahaya girmesi yasaklandı. Maç sonrası hakem ya da futbolculara yönelik koruma, saha
içinde değil kenar çizgisinde başlatılacak. Emniyet Genel Müdürlüğü, maçlarda görev alan polislere ücret ödenmesi için çalışma başlattı.
Türkcell Süper Ligi'nin cuma günü başlayacak yeni sezonunda alınacak yeni güvenlik önlemleri, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Şahabettin Harput imzasını taşıyan bir genelge ile valiliklere bildirildi. Genelgede, stadyumlarda alınacak önlemler şöyle sıralandı:

  • Futbol müsabakalarının bitiminde, polisin hakemlere ve futbolculara yönelik saldırıları önlemek amacıyla sahaya girmesi, basında, kamuoyunda ve yurtdışında olumsuz imaj algılamalarına sebep olduğu için, herhangi bir saldırı riski olmadığı durumlarda, çevik kuvvet personeli, hakemi ve futbolcuları korumak amacıyla görevlendirilmeyecek. Saldırı riski söz konusu olduğunda ise koruma saha kenarındaki çizgiden başlatılacak.
  • UEFA kurallarına göre, seyircilerin ayrı oturtulacağı bir maçta, seyirci ayırma stratejisi hazırlanması gerekmediği için tribünlerde oluşturulacak tampon bölgede yer alan koltukların taraftarlara satılması, maç öncesinde ilgili kulüplerle görüşülerek önlenecek.
  • Bazı illerde, güvenlik tedbirleri çerçevesinde stat içerisine zırhlı polis araçlarının alındığı; bu durumun polis açısından olumsuz imaj oluşturduğu görüldüğünden, zırhlı araçlar stat içerisine alınmayacak.
  • Yeni sezonda, statlara girişi yasak olan 749 holigan sıkı takibe alacak. Bu kişilerin stat içi ve dışında taşkınlık yapmasına izin verilmeyecek.
    Bu arada; Emniyet Genel Müdürlüğü'nün, futbol müsabakalarında stadyumlarda ve çevrelerinde görev alan polislere ücret ödenmesi için çalışma başlattığı öğrenildi. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün, Türkiye Futbol Federasyonu'na, maçlarda görev alan polislere kulüpler tarafından belli oranlarda ücret ödenmesini önerdiği; federasyonun da bu öneriye sıcak baktığı belirtildi.