'İmparator'luk Sami Yen'de çöktü


Yunanistan üstün oynadığı maçı 79. dakikada Amanatidis'in attığı golle kazandı.

Terim istifa sesleri

Euro 2008 elemelerinde Yunanistan'la Ali Sami Yen'de karşılaşan milliler, 1-0 mağlup oldu. Seyirciler kötü futbolu protesto ederken, 'Fatih Terim istifa' diye tempo tuttu. Türkiye bu sonuçla gruptaki şansını zora soktu, Yunanistan ise liderlik koltuğuna oturdu.
Haber: BAĞIŞ ERTEN / Arşivi

Dün gece, bu toplumun yaşadığı tüm travmaları (ve tabii ki en başta da en büyüğünü, silahların susmak bilmez acımasızlığını) yine yeşil çimlere havale ettik. Bir spor karşılaşması anlam istiap haddini aştıkça aştı. Oldu olacak tezkereyi de Milli Takım'a verelim, referandumu da onlar yapsın, anayasanın kurucu meclisi de onlar olsun. Dünkü referanslarımızın hiçbiri futbola dönük değildi.
Ve ne oynandığını anlamak yine pek mümkün olmadı. Tamam, futbol arada sırada teselli olsun yüreği burkulanlara, ama savaş naraları atarak, 'plan yapmayın plan'cı Ozan Arif çalarak olmaz ki bu! Kan kokusuna sadece köpekbalıkları gelir!
Ya sabır deyip, maça bakalım. Tutuk başladı Ay-Yıldızlılar. 11'de Gekas Türkiye sularına sızar gibi oldu. 12'de bir daha. İlginç goller yeme koleksiyonumuzu düşününce etkisiz ama korku verici hamlelerdi bunlar. Zaten 17'de Gekas'ın kornerden gelen topun 'teferruatında' vurduğu kafa, az daha aynı Moldova'da yediğimiz 'taç-down' golü gibi giriyordu kaleye. 20'de iki pas üst üste yapınca korner kazandıran bir atak geldi millilerden, tribüne de heyecan. Ardından Hamit vurdu iki kere. Yavaş yavaş 'gelmeye' başlamıştı Türkiye. 'Stres topunu' bırakıp normal toplarını oynar gibiydiler. Pres nihayet doğru kanallara basıyordu işte. Lakin 30 dakika dönülürken yeniden akışkanlar dengesi kuruldu. Sarkaç bu sefer kalıcı olarak Yunanistan'ı gösteriyordu. 35'te şeffaflaşan ofsayt taktiğinin arkasına iki top attılar, en az birinin gol olmaması mucizeydi. 43'te Gökhan'ın süzülüşü kapatır devreyi dedik (ki ilk gole dönük Türk işiydi), Amanatidis ve arkadaşları indirdi perdeyi. Gollük üç girişim de akim kalmıştı ve dizlerini dövüyordu Yunan yedek kulübesi. Soyunma odasına mutsuz giden onlardı. Grup maçlarında kaleyi bulan iki şutlarından biri gol oluyordu, dün daha ilk yarıda dörtte sıfır çektiler. İkinci yarı da cabası. Tek golle kurtulmak mucizeydi.
Adil olanı buydu
Perde yeniden açıldığında Ümit yok, Tümer vardı, ama tüme varmaya yönelik ilk hamle yine rakipten geldi. Gekas maçın en temiz pozisyonunu 48'de harcadı. Ardından Karagunnis uzaktan gördü kaleyi. Haristeas da açık hesaptan harcayanlardandı. Anlaşılan bonkörlüğe doymuyorlardı. E.B., Aurelio, Tümer, Tuncay, Gökdeniz beşlisi uyumlu tek bir ezgi çıkaramamıştı. 52'deki Tuncay'ın dengesiz ve cılız 'gerilla' bindirişi bile heyecan yarattı. İşler o derece kesattı. 60 biterken Rehhagel kaçır kaçır bitmez forvetlerinin üçte ikisini değiştirdi. Çoktan öne geçmiş olmalıydılar. Artık atamayana atmak dışında bir umut kalmamıştı. Hakan Şükür girdi son ve bitmek bilmez bir umut olarak. Yeni bir kuşak arayanlar en eskide buluyordu medeti.
Fakat gol yolları hak edene açıldı. Amanatidis'in 79'daki vuruşu oyunun doğal sonucuydu. Hatta hesap eksik gelmiş gibiydi. 86'da Arda direkte kalmasa durduk yere puan bile çıkardı, fakat adalet tecelli etmeyi seçti. Şimdi futbola değil artık kabak tadı veren Vatan-Millet-Sakarya'ya sığınmanın hesabını vermeli birileri. Bir de keşke Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın kapısında yazan şu cümle hatırlatılsa: "Vatanını en çok seven işini en iyi yapandır."

TÜRKİYE: 0
Volkan 7
Hamit 5
G. Zan 4
Servet 4
İ. Üzülmez 5
M. Aurelio 6
Gökdeniz 4
(Hakan 65) 4
Emre 3
(Arda 71) 3
Tuncay 3
Ümit 3
(Tümer 46) 3
G. Ünal 5

YUNANİSTAN: 1
Halkias 6
Seitaridis 7
Kyrgiakos 7
Dellas 7
Torosidis 6
Amanatidis 6
Basinas 6
Karagounis 6
Antzas 8
Haristeas 5
(Samaras 59) 6
Gekas 5
(Liberopoulos 56) 6

GOL: Amanatidis (79)
SARI KARTLAR: Emre / Torosidis
Stat: Ali Sami Yen - Hakemler: M. Gonzalez, C. Jimenez, A. Gallardo