'İngiliz lokumu Türkiye'de'

Türkiye'nin bir kez daha gol atamadan kapadığı son İngiltere randevusu, Ada basınında coşkulu başlıklarla manşetlere taşındı. The Times, 'İngiliz lokumu Türkiye'de' başlığını atarken, İngilizler'in provokasyon ve aşağılamalara rağmen, kendisine yetecek bir puanı almayı başardığını duyurdu.

LONDRA - Türkiye'nin bir kez daha gol atamadan kapadığı son İngiltere randevusu, Ada basınında coşkulu başlıklarla manşetlere taşındı. The Times, 'İngiliz lokumu Türkiye'de' başlığını atarken, İngilizler'in provokasyon ve aşağılamalara rağmen, kendisine yetecek bir puanı almayı başardığını duyurdu.
Oyunun bir an, normalde çok başarılı bir hakem olan Pierluigi Collina'nın bile kontrolünden çıkma eğilimi gösterdiğini belirten The Sunday Times, Beckham'ın, Alpay'ın annesine küfrettiği iddialarına da yer verdi. Collina'nın sadece Alpay konusunda değil, Hakan Şükür'ün ikinci devrede kendisini ceza sahasının içine attığı pozisyonda da sert karar almakta yetersiz kaldığını savunan gazete, 'Collina'nın Rüştü Reçber'e de cömert bir anlayış gösterdiği söylenebilir. Zira onun da ceza sahasının dışına koşturup Kieron Dyer'ı çarparak durdurması yanlıştı ve cezalık bir hareketti' görüşünü savundu.
Boykot sonrası hediye
The Independent de maçtan sonra kutlama yapan İngiliz futbolcuların dev bir fotoğrafıyla süslediği sayfasına 'Bu sonuç İngiliz Milli Takımı'nın boykot sonrası hediyesi' başlığını attı.
The Observer da 'Son söz 0-0' başlığıyla yaptığı eleştirisinde ''İngiltere bütün hücumlara rağmen gerekli puanı kazandı' dedi. Beraberliğin tam da İngiltere'nin ihtiyaç duyduğu sonuç olduğunu kaydeden Observer,
'Futbolcularımız 10 kez karşılaştıkları halde hâlâ kendilerine bir gol bile atamamış olan rakiplerinden puan almayı başardı' yorumunda bulundu. The People, 'Turkey Roast' yani 'Hindi rostosu' başlığını kullandı. İç sayfalarında da 'İstanbul dayılarını dolma yaptık' başlığını kullanırken, 'Hırpalanan Beckham da Türkler'den intikamını 2004 final yoluna çıkarak almış oldu'' yorumunu yaptı.
'Ferrari Nihat'ı var'
Öte yandan İspanyol basını da baraj maçı oynama durumunda kalan Türkiye'yi, bugünkü kura çekimi öncesi Hollanda ve Rusya ile birlikte kendileri için en zorlu rakipler olarak gösterdi. 'Barajın öcüleri Hollanda, Türkiye ve Rusya' başlığını atan spor gazetesi As, 'Türkiye, deneyimli ve yetenekli oyuncularıyla çok dengeli futbol oynuyor ve Ferrari Nihat'ı var' yorumunu yaptı.
Öte yandan İspanyol gazetelerinin Türkiye-İngiltere maçına geniş yer ayırdıkları görüldü. 'İngiltere, cehenmenden sağ çıkıyor', 'Penaltı kaçıran Beckham kurtuluyor', 'İngiltere kabustan çıkıyor' başlıkları atılan İspanyol gazetelerinde genel olarak 'Beckham, penaltıyı atarken kayıyor ve topu bulutlara gönderiyor. Ama İngiltere İstanbul'un sıcak atmosferine direniyor ve Avrupa Futbol Şampiyonası'na gitmeyi başarıyor. Maç beklendiği gibi çok sert geçti ama hiçbir olay çıkmadı' değerlendirmesi yapıldı.
Karşılaşmaya İtalyan basını da geniş yer ayırdı. Corriere dello Sport, 'Beckham kaydı, İngilizler hayır' başlığıyla verdiği haberde Türkiye'nin makus talihinin halen sürdüğünü ise şu sözlerle vurguladı: "Tüm ülke, İngiltere karşısında ilk zaferin kazanılmasını bekliyordu. Dünya Kupası'nda üçüncü olmuş, Şampiyonlar Ligi'nde iki takımla temsil edilen parlak Türk futbolu açısından kesinlikle kötü bir sonuç". (Spor Servisi)