İngilizler çok dertli!

Fransız, İtalyan ve Yunanlılar, Brezilya'yı Konfederasyon Kupası dışına iten Millilere övgü yağdırdı. Euro 2004 elemelerindeki rakip İngilizlerse seyircileri eleştirdi.

PARİS - Fransız gazeteleri, Milli Takımı'nın, Brezilya'yı FIFA Konfederasyon Kupası'ndan elemesine geniş yer verdi. Ünlü spor gazetesi L'Equipe 'Brezilya'nın İflâsı' başlığıyla verdiği haberde, 'Dünya Şampiyonu Brezilya'nın elenmesini sürpriz olarak ' değerlendirdi. Gazete, Türk Milli Takımı'nda en fazla yıldızı Brezilya ataklarını başarıyla karşılayan kaptan Bülent'e verdi. L'Equipe, ilk yarıda daha iyi oynayan ve en az üç yüzde yüzlük gol pozisyonuna giren Brezilya'nın, ikinci yarıda yorgunluğunun bedelini ağır ödeyerek, Konfederasyon Kupası'ndan elendiğini yazdı. Fransız gazetesi, ikinci yarıda rakibine fizik üstünlüğünü kabul ettiren Türkiye'nin, bir anlamda Dünya Kupası'nın rövanşını aldığını bildirdi.
Liberation gazetesi ise 'Yedek oyuncular Brezilya'ya ihanet etti' başlığıyla verdiği haberde, Türkiye'nin yarı finalde Fransa ile karşılaşacağını okuyucularına duyurdu. Gazete, Brezilya'nın kupadan elenmesinin daha önceden yanlış kadro kurduğu için ağır eleştirilere hedef olan Brezilya Milli Takımı teknik direktörü Parreira üzerindeki baskıların artacağı yorumunu yaptı. Liberation gazetesi de Türkiye'nin ikinci yarıya daha kararlı ve diri başladığını bildirdi.
Le Parisien gazetesi, 'Türkiye, Brezilya'yı eledi' başlığıyla verdiği haberde, Brezilya Milli Takımı'nın ilk yarı cömertçe kaçırdığı fırsatların bedelini ağır ödediğini yazdı. Gazete, Türk seyircilerin maça olan yoğun ilgisine de dikkati çekti. Fransız radyo ve televizyon kuruluşları da, Türkiye'nin Brezilya'yı eleyip yarı finalde Fransa'nın rakibi olduğunu ayrıntılı bir biçimde yayınlarında duyurdular.
Bu anı bekliyorlardı
Türkiye'nin Brezilya'yı evine yollaması İtalyan basınında da yankı buldu. Çizme medyası durumu 'sürpriz' olarak değerlendirilirken, gazeteler, 'Türkiye, Brezilya'yı kupa dışına attı' başlıklarını kullandı. Ülkenin yüksek tirajlı spor gazetesi La Gazzetta dello Sport, 'Türkiye devam ediyor ve geçmişin öcünü almayı başarıyor. Rüştü ve arkadaşları, son Dünya Kupası'nda Brezilya'ya yenildikten sonra bir yıldır böyle bir anı bekliyorlardı' diye yazdı. Maçın oynandığı stat için 'Stadyum kırmızıydı' diyen La Gazzetta, 'Brezilyalı taraftarlar bir sepet çileğin üzerinde bir parça krema gibi gözüküyorlardı' ifadesini kullandı. Gazete, Türkiye'nin ilk yarı sadece tribünlerde canlı olduğunu sahada karışık bir oyun sergilediğini belirtip, ikinci yarı Gökdeniz'in beraberlik golüyle açıldığını kaydetti.
Corriere dello Sport gazetesi de, 'Dünya Kupası'nın öcü: En fazla beklenen maç 2-2 bitiyor. Türkler beraberlik alıp, şampiyonu eliyorlar' diye yazdı. Türkiye'nin taraftarları sayesinde 'kendi evinde gibi oynadığının' altını çizen gazete, 'İkinci yarı sahada daha fazla gözüken Türkiye'nin Brezilya karşısında dengeyi kurduğunu sonra da ağırlığını koyduğunu' ifade etti.
Türkiye'nin Brezilya'yla berabere kaldığı maça 'komşu' da ilgi gösterdi. Sonuç, Yunan basını tarafından 'Türkler bileklerinin hakkıyla kazandılar ve güçlerini bir kez daha gözler önüne serdiler' şeklinde değerlendirildi. Atina'da yayınlanan günlük spor gazetesi Goal News, 'Türk Milli Takımı, 2002 Dünya Kupası karşılaşmalarında yakaladığı başarının, karanlığın içinde kısa sürede kaybolan bir havaii fişek gösterisi olmadığını gösterdi' yorumuyla Ay-Yıldızlı ekibin 'yükselişini' okuyucularına aktardı. Türk Milli Takımı'nın karşılaşmanın özellikle ikinci yarısında rakibi karşısında oyunun kontrolünü ele alarak üstünlük kurmayı başardığını da yazan Goal News Gazetesi, 'Komşularımız, Brezilya karşısında akıllıca oynadılar. Şenol Güneş'in oyuncuları kazanmak için herşeylerini ortaya koydukları karşılaşmada, sergiledikleri performans ile göz doldurdular' yorumunu yaptı.
Filathlos gazetesi ise, 'Türkler intikamlarını aldılar' başlıklı haberinde, 'İntikam, sadece anılar sıcakken alınmaz. Türkler dün gece gövde gösterileriyle herkesi buna tanık ettiler' değerlendirmesini yaptı.
Brezilyalılar: Tarihi fiyasko
Maça ilişkin tek 'çatlak' ses İngiliz basınından geldi. Guardian 10'a yakın Türk taraftarın galibiyet golünün ardından sahaya indiğini iddia etti ve St. Etienne'de oynanan maç sırasında sık sık anonslar yapılarak taraftarın sükunete davet edildiğini savundu. Öte yandan gazete, maçın son dakikasında gelen Brezilya'nın beraberlik golü sonrası çıkan kargaşayı Türk futbolcuların başlattığını iddia ederken, Ronaldinho'nun kırmızı kart gördüğünü hatırlatarak kendi kendini tekzip etti. Gazete geçtiğimiz cumartesi günü oynanan ve Kamerun'un 1-0'lık galibiyetle biten maçın ardından da aynı olayların yaşandığı iddiasına yer verirken, 'Şenol Güneş'in takımı geçen yıl Brezilya karşısında Dünya Kupası yarı finalinde aldığı yenilginin rövanşını almış oldu' yorumunda da bulundu.
Brezilya-Türkiye maçı Brezilya basınında ise 'Tarihi fiyasko' başlıklarıyla ele alındı. Sao Paulo gazetesi 1966'dan bu yana ilk kez bir turnuvadan ilk tur aşılamadan dönüldüğüne dikkati çekerken teknik direktör Carlos Alberto Parreria'nın 'En iyi oynadığımız maçta elendik' görüşüne yer verdi. (Spor Servisi)