İngilizlerin derdi başka

Türk Milli Takımı'nın Makedonya'yı 3-2 yendiği maç, İngiliz basınında daha ziyade tribünlerde yaşanan olaylarla duyuruldu. Ülkenin saygın gazetelerinden The Daily Telegraph, Türkiye'nin, olayların ardından, İngiltere ile oynayacağı son maçı 'kapalı kapılar ardında', yani seyircisiz oynaması ihtimali bulunduğunu öne sürdü.

LONDRA - Türk Milli Takımı'nın Makedonya'yı 3-2 yendiği maç, İngiliz basınında daha ziyade tribünlerde yaşanan olaylarla duyuruldu. Ülkenin saygın gazetelerinden The Daily Telegraph, Türkiye'nin, olayların ardından, İngiltere ile oynayacağı son maçı 'kapalı kapılar ardında', yani seyircisiz oynaması ihtimali bulunduğunu öne sürdü. Türkiye'nin 'dünyanın yeni futbol gücü' olarak parladığı bir dönemde, Makedonya ile evinde oynadığı heyecanlı, biraz karışık, biraz da tartışmalı geçen maçı zor da olsa kazanmayı başardığını yazan gazete, 'Böylece grup birinciliği yolunda İngiltere üzerindeki baskılarını da yoğunlaştırdılar' görüşünü belirtti. The Daily Telegraph, UEFA'nın önceki günkü maç sırasında Makedonya'ya yönelen tribünlerdeki şiddet konusunda soruşturma başlatmasının kesin göründüğünü de üstüne basa basa ifade etti.
The Times gazetesi de Türkiye'nin galibiyeti yakaladığı bu maçta tansiyonun çok yüksek olduğuna dikkat çekerken, tribünlerdeki kalabalığın ortaya koyduğu davranışların UEFA'nın gözünden kaçmasının imkansız göründüğünü savundu. İlk yarıda konuk takımın oyuna daha hakim olduğunu belirten gazete, 'Ancak bu yarıda maç, sahaya yağan yabancı maddeler yüzünden defalarca durdurulmak zorunda kaldı' dedi. Gazete, Emre Belözoğlu'nun da gerginliğe karıştığını ve sonuçta kart gördüğünü kaydederken, 'Maçın ilerleyen dakikalarında Türk polisi köşe atışı yapan Makedon oyuncuları korumak zorunda kaldı' ifadelerine yer verdi. The Times gazetesi, özellikle konuk takımın 2-1 öne geçtiği 29. dakikada sahaya bozuk para ve şişe yağdığına işaret etti.
'Türkiye'nin savunması kötü'
Times'ın sahadaki futbolu değerlendirmesi ise "Grubun lideri, ekimde İstanbul'da oynanacak ve büyük ihtimalle daha büyük bir şiddet potansiyeli taşıyacak İngiltere-Türkiye maçında belli olacak. Makedonya galibiyeti de gösterdi ki, Türkiye'nin hala kapatılması gereken delikleri var. Belki bunlar Makedonya'yı yenmelerine engel değildi, ancak Şenol Güneş'in özellikle savunmadaki açıkları kapatmak için taze kan bulması şart" sözleriyle sınırlı kaldı.
The Independent gazetesi Türk seyircilerin çirkin tablolar yarattıklarını belirterek, Türk Milli Takımı'nın, UEFA'nın bir cezasıyla karşı karşıya kalmasının kaçınılmaz olduğunu iddia etti.
İtalyanlar ise olayın futbol tarafını ele aldı ve 3-2'lik skoru 'Türklerin zorlu başarısı' olarak yorumladı. La Gazzetta dello Sport, maçı "Türkiye sağlam, Emre sakatlandı" başlığı altında verirken, Tutto Sport gazetesi "Şenol Güneş'in Türkiye'si kötü bir görünüm verdi ve tehlike atlattı. 2002 Dünya Kupası'nın süpriz takımı, Makedonya'yı iki kez peşinden kovalamak zorunda kaldı. 24. dakikada Grozdanovski'nin golüyle yenik duruma düşen Türkler, sadece 3 dakika sonrasında Nihat ile beraberliği yakaladı. Ama 120 saniye sonra yeniden yenik duruma düştü. İkinci yarının 2. dakikasında Gökdeniz'le eşitliği yakalayan ev sahibi, Şükür'le skoru 3-2 yapıp, güldü" yorumunda bulundu. (Spor Servisi)