İnönü pazar günü sessiz olacak

Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, Galatasaray maçında taraftarların çirkin ve kötü tezahüratta bulunmaları nedeniyle Beşiktaş'a bir maç seyircisiz oynama cezası verdi.

İSTANBUL - Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, Galatasaray maçında taraftarların çirkin ve kötü tezahüratta bulunmaları nedeniyle Beşiktaş'a bir maç seyircisiz oynama cezası verdi. İtiraz için Tahkim Kurulu'na başvuracak olan Beşiktaş, cezanın onanması halinde pazar günü evinde Kayseri Erciyesspor'a karşı seyircisiz oynayacak. Disiplin Kurulu, fiilin aynı sezon içinde ikinci kez tekrar edilmesinden dolayı böyle bir cezaya karar verildiğini açıklarken Siyah-Beyazlı kulübü ayrıca toplam 33 bin YTL para cezasına çarptırdı. Para cezasının 30 bin YTL'lik bölümünün olumsuz tezahürat, 2 bin YTL'sinin saha olayları, 1000 YTL'lik kısmının ise koridorlarda akreditasyon kartı bulunmayan kişilerin bulunması sebebiyle verildiği açıklandı.
'Beşiktaş'ın önü tıkanıyor'
Kararın ardından bir açıklama yapan Beşiktaş Asbaşkanı Levent Erdoğan, bu cezayı hak etmediklerini ve haksızlığa uğradıklarını söyledi. Başarılı bir dönemde bulunan Beşiktaş'ın önünün tıkanmak istendiğini ifade eden Erdoğan, "Galatasaray maçında taraftarımız centilmen bir tutum içinde oldu. Karşılaşmada en ufak bir hadise olmadı. Geçici ve münferit olarak yapılan birkaç kötü tezahürata bağlı olarak bu cezanı verilmesini çok ağır buluyorum. Bu olaylar her statta yapılabiliyor. Hiçbir kulübün 25 bin kişi içindeki 50-100 kişilik gruplara hâkim olması mümkün değil. Bu işler her zaman provoke edilebilir. Beşiktaş'ın şampiyonluk yolunda ilerlediği bu günlerde böyle bir cezayı haksızlık olarak değerlendiriyorum" diye konuştu.
Derbi maçta Galatasaraylı Ayhan'ın hareketlerinin de seyircileri kışkırttığını vurgulayan asbaşkan, Tahkim'e yapacakları haklı itirazın kabul edileceğini umduğunu söyledi. Beşiktaş'ın Türkiye'nin en centilmen kulübü olduğunu iddia eden Erdoğan, sözlerini söyle sürdürdü: "Maç boyunca herkesin gördüğü gibi abartılı bir biçimde kötü tezahürat yapılmadı. Biz tabii ki bu tezahüratların büyüğüne de küçüğüne de karşıyız. Sonuç olarak üzücü bir olay."
3 Mart tarihinde oynanan derbi maçta Galatasaray'ı da suçlu bulan kurul, Sarı-Kırmızılı taraftarların da çirkin ve kötü tezahüratta bulunduğuna hükmetti ve toplam 35 bin YTL para cezası verdi. (Spor Servisi)