İnönü'de uçan Kartal değil 'Şahin'di

Maçın ilk dakikası... Nobre ceza sahasında yerde kalıyor, İnönü'den büyük bir uğultu yükseliyor. Basın tribününden protokol tribününe, teknik ekipten taraftarlara kadar herkes pozisyonun penaltı olduğundan emin.
Haber: ERAY ÖZER / Arşivi

Maçın ilk dakikası... Nobre ceza sahasında yerde kalıyor, İnönü'den büyük bir uğultu yükseliyor. Basın tribününden protokol tribününe, teknik ekipten taraftarlara kadar herkes pozisyonun penaltı olduğundan emin. 16 dakika sonra... Bu kez Antalyaspor'dan Ahmet Dursun yerde... Antalya tarafı daha temkinli, deplasmanda olmanın verdiği tedirginlikle büyük bir itiraz yaşanmıyor. Lakin bu kez basın tribününde hakem Barış Şimşek'in 'günah çıkardığına' dair derin bir inanç var. Orada vermedi ya, burada da veremiyor penaltıyı...
İki pozisyon da penaltı olabilir. Ya da olmayabilir... Mesele bu değil. Asıl sorun ligde dönen bütün komplo teorilerinin, hakemlerin etki altında bırakıldığına dair onlarca iddianın yanında Süper Lig'in hakem kalitesinin de çok ama çok düşük olması. Basbayağı kötü hakemler yönetiyor bu ligi... Kararlarda hiçbir istikrar yok, pozisyonlara yakın değiller, inisiyatif kullanamıyor, kullandıklarında da ellerine yüzlerine bulaştırıyorlar. Sözün özü, bugün bu kadar çok hakem konuşuyorsak bunda her taşın altında bir bit yeniği arayan zihniyetin yanı sıra söz konusu futbol olduğunda her işte olduğu gibi hakemlik konusunda da 'baştan savmacı' bir zihniyetin hâkim olması. Kötü hakemlerimiz var, maçlar kötü yönetiliyor. Her şeyden önce bunu kabul edelim. Ve hakem hatalarını kasıtlı bir inatlaşmadan önce, bir beceri sorunu olarak algılayalım. Kötüler...
Burak ısrarı nereye kadar?
Bu dramatik girişten sonra sahaya dönelim. Kleberson firarda, Koray hazır değil, Fahri oyunu iki yönlü oynayamıyor, Bobo da sahada... Bu üç faktör bir araya gelince Beşiktaş dizilişinde bir değişiklik şart oluyor. 4-1-3-2 diye tarif edilebilecek bir şekilde diziliyor Beşiktaş. Savunmanın önünde Serdar, ona yardımcı gelen Delgado, Ricardinho ikilisi ve Burak. Tigana'nın Burak ısrarı en iyimser ifadeyle 'ilginç'. Burak çıkarken ıslıklanıyor.
Bu dizilişte Beşiktaş orta sahası çok hızlı geçilebiliyor. Bu da genelde sağa yığılan Antalya hücumcuları için kontra tehlikeler yaratma fırsatı demek.
Özellikle Ricardinho-Delgado-Burak üçlüsü önde kaldığı zamanlarda. Bir de bu Beşiktaş'ın ribaunt almak gibi bir sorunu var. Çok kolay top kaybediliyor, rakip savunmadan dönen toplar alınamıyor. Ama işte bu kadar çok yetenekli ismin bir arada olması 41. dakikada olduğu gibi atılması zor bir golü beraberinde getirebiliyor. Kırgın olduğu (haklı olarak) Beşiktaş'a karşı buruk bir nostalji yaşayan Cordoba'nın bütün çabalarına rağmen çok şık bir vuruş yapıyor Delgado. Cordoba çaresiz...
İkinci yarı dağınık, düzensiz bir oyun var. Sistemsizliğin sisteme dönüştüğü bir oyun. Sakat sakat oynayan üç kritik top çıkarıyor. İki takımda da orta saha yok. Top ikinci bölgede tutulamıyor.
65'ten sonra Beşiktaş, Rize ve Sakarya maçlarındaki gibi tek farkı korumaya oynuyor. Oysa daha geçen hafta 10 kişi karşısında çökmüştü bu sistem. Beşiktaş gömülüyor, Ricardinho çıldırıyor. Rize maçında mıyız? Maçın son 15 dakikası Beşiktaş taraftarı için ömür törpüsü şeklinde geçiyor. Lakin bu kez korkulan olmuyor. Ve... Ve şampiyonluk yarışı devam ediyor. Haftaya bu maceranın başka bir bölümünde görüşmek üzere...Kartal'a Del Bosque müjdesi
 • İsviçre Federal Mahkemesi'nin, Beşiktaş'ın eski teknik direktörü Vicente Del Bosque ve yardımcıları konusunda Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'nin (CAS) verdiği tazminat karar uygulanmasını, teminatsız olarak durdurduğu açıklandı. Beşiktaş Kulübü Asbaşkanı Levent Erdoğan, "Bu, kısmen haklılığımızın kabul edilmesi anlamına gelir. Tabii, nihai karar daha sonra verilecektir. Bu yaptığımız ve haklı olan mücadelemizin birinci kısmının başarısıdır" dedi.Erdoğan, "'Masrafa gerek yok, kimse CAS'a karşı dava kazanamaz, bu parayı ödeyeceksiniz' diyorlardı. Fakat anlaşıldı ki haklı her yerde haklıdır" ifadelerini kullandı.
 • Sakatlıklar nedeniyle kaleci krizi yaşayan Beşiktaş'ta teknik direktör Tigana tercihini tecrübeli Murat Şahin'den yana kullanırken, PAF kalecisi Erdem yedekte bekledi. Şahin maç öncesi ve sonrasında taraftarların sevgi gösterileriyle karşılaştı.
 • Beşiktaş'ın yıldız takımı, Türkiye Şampiyonası'nın finalinde Trabzonspor'u 3-2 yenerek şampiyon oldu.

  BEŞİKTAŞ: 1
  Murat 9
  Mustafa 6
  Gökhan Zan 6
  İ. Toraman 6
  Baki 7
  Burak 5
  (G. Güleç 67) 5
  Delgado 7
  (A. Tandoğan 77) -
  Serdar 6
  Ricardinho 6
  Bobo 6
  Nobre 6
  (M. Sedef 59) 5

  ANTALYASPOR: 0
  Cordoba 6
  Uğur 7
  Dziewicki 6
  Bieniuk 6
  Şenol 5
  Ali Bilgin 7
  (A. Cansun 84) -
  Suazo 7
  İlyas 6
  (M. Gürsel 66) 5
  Volkan 5
  Coşkun 6
  A. Dursun 5
  (A. Zitouni 46) 6

  GOL: Delgado (41)
  SARI KARTLAR: Baki, Bobo / Ali Bilgin, Suazo
  Stat: İnönü - Hakemler: B. Şimşek, S. Kaya, İ. Köse