'İnsanlar ölmesin ocaklar yanmasın'

'İnsanlar ölmesin ocaklar yanmasın'
'İnsanlar ölmesin ocaklar yanmasın'
Türkiye-Kazakistan maçından sonra iki milli futbolcudan ezber bozan açıklamalar geldi. Arda 'barış', Emre 'sendika' dedi.
Haber: BURAK KURU / Arşivi

Türkiye - Kazakistan arasında önceki gece oynanan ve Türkiye’nin 2-1 galibiyetiyle sonuçlanan maçta uzatma dakikalarında zafer golünü atan Arda Turan, maçtan sonra kendisine uzatılan mikrofonlara şunları söyledi: “Biz içeride de bunu konuştuk. Golü Türkiye Cumhuriyeti’ndeki bütün halkların şehit olan evlatlarına armağan ediyorum. Bütün Türk evlatlarına armağan ediyorum. Ülkemde böyle şeylerin olmasını istemiyorum bütün Türkiye vatandaşları gibi.” 

Turan’ın barış yanlısı bu açıklamaları kamuoyunda yankı bulurken, Radikal’in ulaştığı Turan sözlerini şu şekilde açıkladı: “İnsanlar ölmesin istiyorum. Her gün ölüm haberleri geliyor. Türkiye Cumhuriyeti askeri üniformasıyla ölenler olduğu kadar kandırılıp dağa çıkan ve orada ölen gençler var. Ne uğruna ölüyorlar? Bilmiyoruz. Ancak hiçbir gerekçe bir insanın ölmesi için yeterli değil. Bunca zaman bir arada bu topraklarda hep beraber yaşadık. Ve barış içerisinde yaşadık. Bütün bu ölümlerde ocaklar yanıyor. Ben kimsenin ocağı yanmasın, kimse ölmesin istiyorum. Söylemek istediğim bu.” 

İspanya’ya transfer olmanın verdiği rahatlıkla bu çıkışı yapıp yapmadığı sorusunaysa Turan’ın yanıtı şöyle oldu: “Bu türden açıklamalarımın oraya gitmemle hiç alakası yok. Ben burada da aynı şeyleri dillendirdim. Galatasaray ’daki Avustralyalı eski takım arkadaşım Harry Kewell’la ‘Anzak Günü’ için bir araya geldiğimde de bu söylediklerimi tekrarlamıştım.” 

Arda Turan sahalarda ilk kez ‘barış’tan söz ederken, bir başka milli futbolcu Emre Belözoğlu ise önceki gece karşılaşmanın ardından maçın yayıncı kuruluşu NTV’ye yaptığı açıklamalarda ‘sendika’dan söz etti: 

Emre ‘sendika’ dedi “Ne yazık ki ülkemizde futbolcuların güçlü bir örgütlenmesi yok ama inanıyorum önümüzdeki senelerde bir yapılanmayla beraber çok daha farklı olacak.”
İngiltere ve İspanya gibi ülkelerde futbolcuların örgütlenmelerinin olduğunun hatırlatılması üzerine ise Emre Belözoğlu, şunları kaydetti: “İngiltere’ye, İspanya’ya göre daha düşük seviyelerde insan haklarına sahip futbolcularız diye düşünüyorum. Önümüzdeki günler, inşallah hep futbolcuların lehine işler.” 

Belözoğlu, bir süre önce de Sporbuks adlı internet sitesinde yine sendika ile ilgili konuşmuş ve şunları söylemişti: “Kesinlikle sendika olmalı. Şu an kulüplerin başkanları birlik oluşturmuş durumda. Biz futbolcular ne yazık ki bunu yapamıyoruz. Futbolcular bu birliği gösterecek kadar eğitimli değiller.”

Arda ve Emre’ye aydınlardan tam destek
Kazakistan maçından sonra Arda Turan’ın ‘barış’tan, Emre Belözoğlu’nun ‘sendika’dan söz ettiği açıklamalar aydınlarca olumlu karşılandı. Avukat Ergin Cinmen, “Bu açıklamalar unutulmamalı. Futbolculardan çıkmış ezberleri bozan iki açıklama” derken, CHP Milletvekili Süleyman Çelebi, “Arda ve Emre ‘spor barışın simgesi’ lafını haklı çıkarıyor” diye konuştu. Doç. Dr. Ferhat Kentel, “ ‘Ne sağcıyım ne solcu; futbolcuyum futbolcu’ diye sözü olan memlekette toplumsal konularda duyarlık göstermeleri bir kademe çıktığımızı gösteriyor. Turan’ın sözleri şiddet meselesinin herkesin burnuna kadar geldiğini gösteriyor” yorumunu getirirken Toplum&Bilim Dergisi Yayın Yönetmeni Tanıl Bora’ysa “Arda’nın sözleri yorum gerektirmeyecek kadar güzel” diye konuştu. ENİS TAYMAN / İSTANBUL

Güzel ve insanca
Tanıl Bora (Toplum&Bilim Dergisi Yayın Yönetmeni): Özellikle Arda Turan’ın sözleri yorum gerektirmeyecek kadar güzel, insanca.

Ezber bozan açıklamalar
Ergin Cinmen (Avukat): Bu insanlar rol model olarak büyük önemi haiz. Söyledikleri de çok önemli. Çünkü futbolculardan çıkmış ezberleri bozan iki açıklama. Dilerim bunlar medyada yerini layıkıyla bulur. Bu görüşü eleştirenler de destek çıkanlar da olacaktır. Bence bu çok daha iyi. En kötüsü kayıtsız kalınması, tartışılmaması. Bu açıklamalar unutulmamalı, üzerine gidilmeli tartışılmalı.

Mesaj basit: İnsanlar ölmesin
Doç. Dr. Ferhat Kentel (İstanbul Şehir Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi): Düşünceye dair tarafları olmadığına inandığımız futbolcuların bu cümleleri Türkiye’deki zihniyetlerde değişim olduğunu gösteriyor. ‘Ne sağcıyım ne solcu; futbolcuyum futbolcu’ diye atasözü olan memlekette toplumsal konularda duyarlık göstermeleri bir kademe çıktığımızı gösteriyor. Takdir edilmesi gereken bir tavır. Özellikle Arda Turan’ın sözleri şiddet meselesinin herkesin burnuna kadar geldiğini gösteriyor. Çok olumlu. Bu tür toplumun önündeki insanların söylemesi daha da önemli. Entelektüeller, akademisyenler karman çorman konuşan insanlar. Esas söylenmesi gerekenler bazen arada kaynıyor. Bu insanlar basit mesajlar veriyor. ‘İnsanlar ölmesin’ diyor. Söylenmesi gereken bu kadar basit aslında. Çok daha kolay anlaşılır bir laf.

Birbirinden bağımsız değil
Süleyman Çelebi (Eski DİSK Başkanı-CHP Milletvekili): Arda’nın söylediği sporun barışın simgesi olmak iddiasını haklı çıkarıyor. Emre’nin söyledikleri de çok değerli. İki açıklama birbirinden bağımsız değil. Terörün de şiddetin de panzehiri örgütlü toplumdur. Kulüp başkanları sendika çabasına karşı futbolculara baskı yapabilir.

Twitter’ın kafası karışık
Arda Turan’ın önceki gece yaptığı açıklamalar Twitter’da da yankı uyandırdı. Kimileri Arda Turan’ı destekledi, kimileri lanetledi. İşte yorumlardan bazıları: 

buraksen10: arda turan ne dediğini bir daha anlatsın. “Türkiye cumhuriyetindeki tüm halkların şehit olan evlatları” ne demektir bu?
Loveforfootball:Arda resmen saçmalamış. “Tüm halkların şehit olan evlatları” ne demek?
ttoommbbiikk: Biji ARDA sen önce Mehmetciğe kurşun atarken ölene şehit denmeyeceğini öğren! Madrid’te attığın golleri de Bask şehitlerine! armağan etsene.
auhf_li: Arda’nın sözünden bişey anlayamayanlar. Şehit olanlar sadece Türkler mi? Arap’ı, Kürt’ü vs. vatanı koruma görevini yaparken şehit olmuyorlar mı?
uA_ati: T.C’de “tüm halkların” “şehit olan evlatlarına armağan ettik” demiş Arda! Burada ne demek istedi açıklasın şehit analarının içi sızlamadan...