Irak, tarihi maça hazır

Ne Amerikan işgali, ne Sünni-Şii iç savaşı, ne patlayan bombalar... Kan, şiddet ve gözyaşının hâkim olduğu Irak'ta bugün zaman duracak.

BAĞDAT/KUALA LUMPUR - Ne Amerikan işgali, ne Sünni-Şii iç savaşı, ne patlayan bombalar... Kan, şiddet ve gözyaşının hâkim olduğu Irak'ta bugün zaman duracak. Mezopotamyalılar, bugün Asya Kupası yarı final maçında, kıta futbolunun önde gelen ekiplerinden Güney Kore ile karşı karşıya gelecek. Iraklılar bu tarihi maç için son hazırlıklarını yapıyor: Birçok taraftar, litrelerce petrol ve kurşun stoku yapmakla meşgul.
Elektrik krizinin yaşandığı ülkede petrol, jeneratörlerin çalışması için gerekirken kurşun ise maç sonrası olası sevinç için. Tüm uyarılara ve Vietnam karşısında alınan 2-0'lık çeyrek final zaferi sonrası kutlamalarda 3 kişinin ölüp 50 kişinin yaralanmasına karşın Güney Kore karşısında alınacak bir galibiyette Irak'ta silah seslerinin duyulmasına kesin gözüyle bakılıyor.
Öte yandan Güney Kore maçı öncesi Irak takımı otel krizi yaşadı. Bangkok'tan Kuala Lumpur'a gelen 31 kişilik kafile için, Asya Futbol Konfederasyonu'nun ayarladığı otelde yeterli oda bulunamazken, takım lobide dört saat beklemek zorunda kaldı. Programlarında sarkma yaşandığını belirten Irak kafilesi bu duruma büyük tepki gösterdi.
Japonya'da sinirler gergin
Turnuvada diğer yarı final maçı yine bugün Suudi Arabistan'la Japonya arasında oynanacak. Karşılaşma öncesi Japonya Teknik Direktörü Ivica Osim'in düzenlediği basın toplantısında sinirler zaman zaman gerilirken, Boşnak teknik adam basın mensuplarını 'aptalca sorular sormakla' suçladı. Osim, oyuncularının yorgun olduğunu ve elenmelerinin sürpriz olmayacağını söyledi. (Spor Servisi)