Irak'ta sevinç ve katliam bir arada

Zor günler yaşayan Iraklılar, dün ve bugün kelimenin tam anlamıyla bayram yaşıyor. Silahların gölgesindeki 'komşumuz'un A Milli Futbol Takımı...

KUALA LUMPUR - Zor günler yaşayan Iraklılar, dün ve bugün kelimenin tam anlamıyla bayram yaşıyor. Silahların gölgesindeki 'komşumuz'un A Milli Futbol Takımı, Asya Şampiyonası yarı final karşılaşmasında, Güney Kore'yi 0-0 biten normal süre ve uzatmaların ardından penaltılarla 4-3 yenerek tarihinde ilk kez finale yükseldi.
Asya Şampiyonası'ndaki en büyük başarısı 1976'da Kuveyt'e karşı yarı final oynamak olan Mezopotamyalılar, pazar günü futbol tarihlerinin en büyük başarısını gerçekleştirmek için sahaya çıkacak. Irak'ın finaldeki rakibi son şampiyon Japonya'yı 3-2 mağlup eden Suudi Arabistan olacak.
Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'daki Bukit Jalil Stadı'nda oynanan maçın kahramanı Irak kalecisi Nur Sabri'ydi. Rakibine oranla dünya futbolunda daha fazla söz sahibi olan Güney Kore, ikinci yarı tecrübesini konuşturdu ve Irak üzerinde ciddi bir baskı oluşturdu. Ancak Sabri kalesini gole kapattı ve halkının umutlarını canlı tuttu. Penaltılarda günün adamı Sabri, Yeım Ki-Hun'un şutunu bloke etti. Ardından Kim Jung-Woo topu direğe nişanlayınca Iraklı futbolcular ve statta Korelilere göre azınlıkta kalan Iraklı taraftarlar çılgına döndü.
Önceki gün otel krizi yaşayan ve yeteri kadar dinlenemeyen Irak'ta, teknik direktör Jorvan Vieira en az Iraklılar kadar gururluydu. Brezilyalı çalıştırıcı "Bu zafer Irak halkı için çünkü bunu hak ettiler. Çocuklarımın da hakkını görmezden gelemem çünkü gerçekten çok çalıştılar. Güney Kore gibi güçlü bir takımı yendik. Bu, asla unutamayacağımız bir maç olacak" diye konuştu.
Penaltıların bitimiyle beraber, günler öncesinden mühimmat stoku yapan Iraklılar sokaklara döküldü ve havaya ateş açarak zaferi kutladı. Ancak bu büyük sevince bombalı saldırı haberleri gölge düşürdü. Başkentin Mansur mahallesinde kutlama yapan kalabalığın yakınında bombalı bir araç patlayınca en az 30 kişi öldü. Bu patlamadan 45 dakika sonra Gadir bölgesinden de kötü bir haber geldi. Bir askeri kontrol noktasının yakınında kutlama yapanlardan en az 20 kişi bomba yüklü bir araç nedeniyle hayatını kaybetti. (Spor Servisi)