'Irkçı saldırılar sürerse UEFA'ya gideriz'

Olaylı Trabzonspor-Sivasspor maçının ardından karşılaşmada yaşananlara tanıklık eden herkesin aklında 'Acaba sahada bir Arap-İsrail savaşı mı var' sorusu oluştu.

SİVAS/TRABZON - Olaylı Trabzonspor-Sivasspor maçının ardından karşılaşmada yaşananlara tanıklık eden herkesin aklında 'Acaba sahada bir Arap-İsrail savaşı mı var' sorusu oluştu. Çünkü olayların başlangıç noktası Mısırlı Ayman'ın İsrailli Balili'ye yaptığı sert faul olmuştu. Deyim yerindeyse Balili'ye 'çift dalmıştı' Ayman. Dün Sivasspor Başkanı Mecnun Otyakmaz, "Balili, Arap ülkeleri kökenli oyunculardan bu tür ırkçı saldırılara maruz kalabiliyor. Bu şekilde devam ederse, gerek federasyon nezdinde gerekse UEFA nezdinde şikâyette bulunabiliriz" diyerek tartışmalara yeni bir boyut getirdi.
"Arap-İsrail savaşının hesaplaşma yeri Türkiye ligleri olmamalı diyen" Otyakmaz bu gerginliğe ilişkin sözlerini şöyle sürdürdü: "Balili, önceki sezonlardan beri Arap ülkeleri kökenli oyunculardan bu tür ırkçı saldırılara maruz kalabiliyor. Burada sadece futbol oynandığının bilinmesi gerekir. Şu aşamada bu konuda herhangi bir şikâyetimiz olmayacak. Ancak bu şekilde devam edecek olursa gerek federasyon nezdinde gerekse UEFA nezdinde şikâyette bulunabiliriz."
Sivasspor'un İsrailli oyuncusu Pini Balili ise zaman zaman saha içerisinde futbolculardan ve tribünlerde taraftarların sözlü saldırısına maruz kaldığını belirterek bu karşılaşmada da kendisine küfür edildiğini, Ayman'ın da aşırı sert müdahalelerde bulunduğunu dile getirdi.
Ayman cephesi ise iddiaları şiddetle reddetti. Mısırlı oyuncunun menajeri Erdem Alataş, Ayman'ın yedi yıldır Türkiye'de forma giydiğini, bu futbolcunun dört yıldır da Balili ile karşılıklı olarak oynadığını ve iki oyuncu arasında önceki güne kadar herhangi bir sorun çıkmadığını söyledi.
Maçtaki görüntülerin iyi incelenmesi gerektiğini belirten Alataş, "Ayman, kasten Balili'nin ayağına gitmedi. Topa sert girdiğinden dolayı da maçın hakemi faul verdi ve Ayman'ı sarı kartla cezalandırdı. Ayman, sert oynayan bir oyuncu. Ama olayın başka yerlere çekilerek Ayman'ın üstüne gidilmesi yanlış. Ayman'ın kişilikli, ahlaklı bir oyuncu olduğunu herkes biliyor" diye konuştu.
Ayman: Normal bir fauldü
Ayman ile Balili'nin arasında bir din çatışması olduğu yönündeki söylemlerin çok yanlış olduğunu ifade eden Alataş, şöyle konuştu: "Yedi yıldır Ayman, böyle bir çatışma yapmadı da bugün neden yapsın? Din çatışması şeklinde çok yanlış yorumlar yapılıyor. Önceki günkü maçta olan tesadüfen bir fauldür.
Ayman, aşırı hırslı bir oyuncu ve mevkisi itibarıyla da onla mücadeleye girdi ve faul yaptı. Böyle sözlerle Ayman'dan çok Trabzonspor yıpratılıyor. Kesinlikle buna izin verilmemeli."
Ayman da maç içerisinde normal bir faul yaptığını söyledi. Faul pozisyonunun çok abartıldığını ifade eden Trabzonsporlu oyuncu, "Ben kasti bir hareket yapmadım. Normal bir faul yaptım ve hakem de sarı kart ile beni cezalandırdı" diye konuştu. (dha, Spor Servisi)