İspanya'da bağımsızlık maçı!

İspanya'da bağımsızlık maçı!
İspanya'da bağımsızlık maçı!
İspanya'nın Katalonya ve Bask bölgelerinin milli takımları, bir bağımsızlık maçı düzenleyerek, 'La Liga'dan çıkabiliriz' mesajı verdiler.

MADRİD - Katalan ve Bask doğumlu ünlü futbolcuların forma giydiği maçta, iki ulusun bayraklarından oluşan formalar ile sahaya çıkıldı.

Futbolcular, maç öncesi öncesi ellerinde taşıdıkları "Tek ulus tek takım" yazılı dev pankartlarla, İspanya Futbol Federasyonu'na göndermede bulundu. San Mames Stadı'nı dolduran binlerce bağımsızlık yanlısı seyirci, İspanya aleyhine gösteriler düzenlerken, Katalunya ve Bask bölgelerinin birer devlet olmasını istediler.

Katalan ve Bask Özerk Bölge Başkanları da maç öncesi resmi bir görüşme yaparak İspanyol hükümetine karşı ortak hareket etme kararı aldılar. İki saat süren görüşme sonrası yapılan açıklamada, devlet modeli üzerinde durulduğuna işaret edilerek, merkezi yönetime gözdağı verildi.

Athletic de Bilbao'nun San Mames Stadı'nda 45 bin kişinin seyrettiği karşılaşma 1-1 sonuçlandı.

La Liga'da Katalonya'nın 2 (Barcelona ve Espanyol), Bask bölgesinin ise 3 (Athletic de Bilbao, Real Sociedad, Eibar) temsilcisi bulunuyor. Mehmet ÇİFTÇİ (DHA)