İspanya'da bir garip Olimpiyat hesabı

İspanya'da bir garip Olimpiyat hesabı
İspanya'da bir garip Olimpiyat hesabı
2020 Olimpiyatları'nın hangi ülkede düzenleneceğine karar verecek 98 üyeden 50'sinin, Madrid lehine oy kullanacağı iddia edildi.

Mehmet ÇİFTÇİ / MADRID (DHA) - İspanyol gazetesi El Mundo'da yer alan haberde, 2020 Olimpiyat Oyunları ev sahipliği için 50 ülkenin, Madrid’e oy sözü verdiği belirtildi. "Söz veren ülkeler için yanılma payı yüzde 20 bile olsa İspanya, ilk turda 40 garanti oyla finale kalacak" iddiasında bulunan gazete , esas çekişmenin finale kalan iki ülke arasında geçeceğini vurguladı.

Messi'den Türkiye'yi üzen açıklama


Gazetede yer alan grafikte, Madrid 2020 Adaylık Komitesi'nin yaptığı hesaplamalara yer verildi Grafiğe göre, 33 üye kararsız durumda, 14 üye karşı oy kullanacak, Mısır ise çekimser kalacak.

İspanya’nın garanti oy dediği üyelerin çoğunun İslam ülkesi olması ise dikkatlerden kaçmadı. Kuveyt, Omman, Libya, Fas, Katar, Suriye ve Mısır’ın yanı sıra Nijerya, Senagal ve Mali de Madrid'in ev sahipliği lehine oy kullanacağı ileri sürüldü. İspanya, bu ülkelerin yanı sıra Avrupa ve Güney Amerika kıtasından da çok sayıda üyenin kendilerine oy vereceğine inanıyor.

Yeditepeli şehir en tepeye çıkacak mı?