İşsizlerin yüzünü tersaneler güldürecek

Zonguldak'taki tersaneler ağının tamamının faaliyete geçmesiyle 10 bin kişinin istihdam edilmesi planlanıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 24 Mayıs 2003'te temeli atılarak 2 Haziran 2006'da açılan Ereğli ilçesindeki...

ZONGULDAK - Zonguldak'taki tersaneler ağının tamamının faaliyete geçmesiyle 10 bin kişinin istihdam edilmesi planlanıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 24 Mayıs 2003'te temeli atılarak 2 Haziran 2006'da açılan Ereğli ilçesindeki tersaneler bölgesinin yanı sıra Alaplı ilçesi ve Kilimli beldesindeki tesisler, işsizin yeni umudu oldu. Ereğli ilçesinde büyük bölümü tamamlanarak firmaların üretime başladığı tersanelerin gelecek yıl tam kapasiteye geçmesi, Alaplı'da tahsislerin üç yılda sona ermesi ve Kilimli'nin de açılmasıyla 4 bin kişinin çalıştığı sektörde daha fazla iş olanağına kavuşulacak.
İstihdam 4 bin kişi
Zonguldak Valisi Yavuz Erkmen, yaptığı açıklamada, bölgede kömür ve demir çeliğin ardından yeni sektörler açısından en başarılısının tersaneler olduğunu söyledi. Tersaneler bölgesindeki işgücü ihtiyacını karşılamak amacıyla açılan kaynakçılık kursunu başarıyla tamamlayan binlerce kişiye sertifika verildiğine dikkati çeken Zonguldak Valisi Erkmen, şöyle dedi:
"Tersanelerin devreye girmesiyle yeni sektör açıldı. Yaklaşık 4 bin kişi bu alanda istihdam ediliyor. Kilimli beldesindeki tersanenin de yapımı sürdürülüyor. Buranın da bir-iki ay içinde devreye girmesiyle ilk etapta 100, daha sonra da 300 civarında kişi işe kavuşacak. Alaplı'daki tahsisler de birkaç yıl içinde tamamlanınca işsizlerin yüzü gülecek.
Yaklaşık üç yılda tersane sektöründe çalışan sayısı 10 bini bulacaktır. Türkiye'nin ve bölgenin kalkınmasında bu sektörün önemli rol oynayacağına inanıyorum. Kentimizin de yeni iş sahalarının gelişmesiyle eskiden olduğu gibi göç alacağını tahmin ediyoruz." Erkmen, Zonguldak'ın taşkömürünün yanı sıra çeşitli sektörel alanlarda da faaliyet göstermesinin kentin geleceği için önem arz ettiğini kaydetti.
Zonguldak'ın kurtuluşu
1829 yılında kömürün bulunuşundan sonra stratejik özel önem kazanan Zonguldak, bir maden ve madenci kenti. Türkiye Taşkömürü Kurumu'nda (TTK) 2 bin 20'si memur, 10 bin 772'si işçi olmak üzere toplam 12 bin 792 kişi çalışıyor.
Yılda 1.5-2 milyon ton arasında çıkarılan yıkanmış kömürün, yaklaşık yüzde 66'sı Çatalağzı Termik Santralı'na, yüzde 21'i demir çelik fabrikalarına, yüzde 6'sı çimento, çay, şeker gibi fabrikalara giderken, yüzde 7'si
ısınma amaçlı olarak pazarlanıyor. 1990'larda kamu açıklarını kapatma gerekçesiyle tasfiyesi bile düşünülen kamu kurumları arasında gösterilen TTK'nın 2006 net zararı 357 milyon YTL. Bir önceki yıl zarar rakamı 357.6 milyon YTL. Bu sarmaldan kurtulmak isteyen Zonguldak, madene bağımlı bir yapıdan kenti kurtarmak istiyor. (Radikal, aa)