İstanbul-Ankara hattında bir lig

Yıllardır futboldan Anadolu'nun daha fazla pay almasını, bu güzel oyunun İstanbul dışına taşmasını isteyenler için 2007-2008 sezonu pek iç acıcı geçmeyecek.

İSTANBUL - Yıllardır futboldan Anadolu'nun daha fazla pay almasını, bu güzel oyunun İstanbul dışına taşmasını isteyenler için 2007-2008 sezonu pek iç acıcı geçmeyecek. Çünkü önümüzdeki futbol mevsimi için lige yükselen üç takımdan ikisi İstanbul, biri de Ankara temsilcisi oldu. Normal sezonda 'Süper Lig'e terfi biletini Gençlerbirliği OFTAŞ Spor ve İstanbul Büyükşehir Belediyespor'un almasının ardından, play-off finalinde kazanan takımın Kasımpaşaspor olması, ilginç bir taboluyu önümüze uzattı. Bu tablonun ifadesi de şu: 18 takımın dokuzu İstanbul-Ankara hattından olacak.
Böylesi bir oluşumun ilginç yanlarına gelince; mesela 'üç büyükler'in masrafı azalacak, Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş, iki kez şehir dışına çıkmak yerine maçlarını İstanbul'da oynayacak. Aynı masraf azalması spor basını için geçerli olacak, gazeteler ve televizyon kanalları muhabir ve yazarları için daha az harcırah ayıracaklar. Ama buna mukabil Anadolu takımları da İstanbul'a geliş gidişleri sıklaştıracak. Aynı şey Ankara için de geçerli. Ligdeki temsilci sayısının dörde çıkması başkente olan ilgiyi ve seyahat sayısını artıracak.
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, bu tabloya ilişkin "Bu sağlıklı bir durum değil" yorumunda bulundu. Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Kasımpaşaspor'u kabulünde yaptığı konuşmada, lige çıkan bütün takımları tebrik ettiğini, ancak bu durumun hiç de sağlıklı olmadığını ifade etti. Şahin, bu tabloyu sağlıklı bir hale getirmek için diğer illerin yetkililerinin daha iyi takımlar kurmaları gerektiğini kaydetti.
Oftaş'a talip var
Öte yandan ligin yenilerinden Gençlerbirliği OFTAŞ Spor'un Basın Sözcüsü Muammer Akyüz, yaptığı açıklamada, Gençlerbirliği OFTAŞ Spor kulübünü satın almak için, Ankaralı altı işadamı ile görüştüklerini belirterek, "OFTAŞ Spor, taraflı, tarafsız herkesin sempatisini kazandı. Bu kulübü satın almak için Çorumlu, İzmirli işadamları talip oluyorsa, Ankara'nın takımına neden Ankaralı işadamları talip olmasın dedik ve altı işadamıyla bir araya gelerek, kulübü satın almaya karar verdik. OFTAŞ Spor'u şirketleştirerek, satın almayı düşünüyoruz" diye konuştu.
Konuyu başkan İlhan Cavcav'a ilettiklerini ve kendisinden de olumlu yanıt aldıklarını söyleyen Akyüz, şöyle konuştu: "Bu takımı süper ligde yaşatmak için önce finansal sorununu çözmek istiyoruz. Bunun için de aralarında benim de bulunduğum işadamı bazı Gençlerbirliği yöneticileri ile başkentimizin saygın işadamlarının bulunduğu altı kişilik bir grup önce konuyu İlhan başkana ilettik. O da bizim bu yaklaşımımızı olumlu buldu ve destekledi. Bu konuyu en geç bir hafta veya 10 gün içerisinde sonuçlandırmayı planlıyoruz." (Spor Servisi)