'İstanbul'a dört stat lükstür'

Beşiktaş Kulübü Başkanı Serdar Bilgili, İstanbul'a dört stadın lüks olduğunu belirterek, Galatasaray ile Beşiktaş'ın ortak bir stat yapma projesini uzun zamandır düşündüğünü söyledi.
Haber: CENGİZ MALGIR / Arşivi

İSTANBUL - Beşiktaş Kulübü Başkanı Serdar Bilgili, İstanbul'a dört stadın lüks olduğunu belirterek, Galatasaray ile Beşiktaş'ın ortak bir stat yapma projesini uzun zamandır düşündüğünü söyledi. 'Ayın 11 Altın Adamı' yarışması törenine konuk olarak katılan ve jüri üyelerinin sorularını yanıtlayan Bilgili, bir stadın maliyetinin yaklaşık 30 milyon dolar olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "İstanbul'a, Olimpiyat Stadı'yla birlikte dört stat lüks. İdeali belki üç kulübün 60-70 bin kişilik bir statta oynaması. Dört stadı dolduracak potansiyel yok zaten. İnönü ve Ali Sami Yen statlarının yeniden yapılmasının maliyeti çok yüksek. Bu yüzden iki kulübün bir stat yapması gündeme geldi. Galatasaray Başkanı Özhan Canaydın ile bu konuyu görüştük, görüşmeye devam ediyoruz"
Bilgili, Beşiktaş'ın UEFA Kupası'ndaki şansıyla ilgili bir soru üzerine, Siyah-Beyazlı takımın çeyrek finale kalan diğer ekiplerden hiçbir eksiği bulunmadığını ve bu kupada sonuna dek mücadele edeceklerini söyledi. Genç başkan, son dönemde futbol sahalarında yaşanan olaylarla ilgili Beşiktaş'ın diğer kulüplerden farklı değerlendirilmesini istedi.
'Seba bizi böyle yetiştirdi'
Başkan Bilgili, kendilerinin Şükrü Saracoğlu ve Ali Sami Yen statlarında iyi karşılandıklarını ve hiçbir sorun yaşamadıklarını belirterek, şöyle konuştu: "Bizim stadımızda herhangi bir olay yok. Hem federasyonla, hem hakemlerle, hem de diğer kulüp yöneticileriyle ilişkilerimize dikkat ediyoruz. Spor ahlakını, etiğini, dürüstlüğü, hakkaniyeti, mütevazı olmayı spor kamuoyuna aktarması çok önemli. Süleyman Seba bizi böyle yetiştirdi. Aynı çizgide Beşiktaş'ı yönetmeye çalışıyoruz."
Bilgili, başarısızlıkta en büyük etkenin istikrarsızlık olduğunu ifade ederek, "Biz bu istikrarı yakalayıp, Lucescu ve temel kadromuzu tutmak istiyoruz. Onlarla uzun yıllar çalışıp, bu süreyi 4-5 seneye uzatmayı düşünüyoruz. Lucescu da bu düşüncemizin bir parçasıdır" şeklinde konuştu.
Siyah-Beyazlılar'ın son yılların en iyi kadrolarından birisine sahip olduğunu anlatan Bilgili, "Elimizdeki temel kadroya, gelecek sezon 2-3 futbolcu eklemek istiyoruz. Bu sezon sözleşmesi biten oyuncularımızın çoğuyla yeniden anlaştık. Transfer için görüştüğümüz, hatta anlaşma noktasına geldiğimiz futbolcular var. Gelecek sezonun planlamasını Lucescu ile birlikte yapıyoruz. Hocamızla 2 yıllık daha sözleşmemiz var. İstikrar olunca başarının zamanla geleceğine inanıyorum" dedi.